Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, nevíte někdo, jak je to s vyplácením Peněžité podpory v mateřství první měsíc?
Narodilo se nám druhé dítě, a jelikož manželka před druhým porodem nepracovala, tvrdí mi úřednice, že ten půlměsíc (od18 do konce) nemá manželka nárok na tu peněžitou pomoc, Přitom při prvním dítěti jsme jí normálně dostali.
Díky za radu.
Dobrý den.Peněžitá pomoc v mateřství je jednou z dávek nemocenského pojištění poskytovaná podle zákona č. 187/2006 Sb. ve znění zákona č. 166/2010 Sb., o nemocenském pojištění. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM; lidově také označováno jako "mateřská"), která trvá 28 týdnů (196 kalendářních dnů) a 37 týdnů (259 kalendářních dnů) porodila-li žena dvě nebo více dětí, mají jen ti, jež si platí nemocenské pojištění. Jedná se o účast na nemocenském pojištění ve výši 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM. U OSVČ musí být navíc splněna podmínka účasti na nemocenském pojištění po dobu 180 dnů v období jednoho roku před nástupem na PPM. Podmínkou nároku na PPM je i skutečnost, že OSVČ osobně nevykonává samostatnou výdělečnou činnost, v době pobírání této dávky. Pokud u žadatelky/žadatele o mateřskou (PPM) pracovní poměr již netrvá nebo z jiného důvodu si nemocenské pojištění neplatí (nezaměstnaní, studenti, někteří podnikatelé) a přitom nejde o hlášené uchazeče o zaměstnání na úřadu práce, nesplňují podmínky pro vznik nároku na výplatu PPM. Pokud není splněna podmínka účasti na nemocenském pojištění pro přiznání PPM, vzniká ode dne porodu nárok na rodičovský příspěvek při splnění podmínek stanovených zákonem. Rodičovský příspěvek je poskytován při splnění zákonem stanovených podmínek (§ 30 _ 32 zákona č. 117/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů). Základními podmínkami jsou řádná a celodenní péče o dítě do 4 let věku (popř. 7 let, jde-li o dítě zdravotně postižené).
Rodičovský příspěvek:
O vybranou dobu a výši čerpání rodičovského příspěvku musí rodič písemně požádat příslušný úřad státní sociální podpory na předepsaném formuláři. O rychlejší čerpání musí rodič požádat nejpozději ve druhém kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém nejmladší dítě dosáhne 22 týdnů života, resp. ve kterém současně narozené nejmladší děti dosáhnou věku 31 týdnů života. O klasické čerpání musí rodič požádat nejpozději v kalendářním měsíci, ve kterém nejmladší dítě dosáhne 9 měsíců věku. Pokud rodič nepožádá o rychlejší či klasické čerpání rodičovského příspěvku, je mu po 9. měsíci věku dítěte vyplácen rodičovský příspěvek v režimu pomalejšího čerpání, tzn. ve snížené výměře. Dobu a výši čerpání rodičovského příspěvku je možné zvolit pouze v rozhodných obdobích. Po učiněném rozhodnutí je vybraná možnost čerpání již nezměnitelná a nelze ji uplatňovat zpětně, a to ani při střídání rodičů v pobírání rodičovského příspěvku.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.