Adventisté šestého dne

Od: Datum: 08.12.11 08:25 odpovědí: 15 změna: 08.04.14 02:28
avatar

Dobrý den, seznámila jsem se na dovolené se starší paní. Dobře jsme si rozuměly, jen v některých věcech reagovala pro mě tak trochu nepochopitelně. Pak mi jeden pán od nich ze vsi, s kterým se známe už řadu let řekl, že prý paní je to sice hodná, příjemná, ale že silně vyznává jiné náboženství. Je prý adventistka šestého dne. A varoval mě, abych s ní nikdy nezačala debaty o náboženství, neuznává prý jiné, než to své a to dosti tvrdě. Já jsem starý atheista, tak mě ani nenapadlo s paní rozebírat nějaké náboženství. Proto jsme spolu byly ve shodě.

Nyní mě napadlo, jak je to u nich s Vánocemi. Slaví je také, jako ostatní? Mohu jí poslat vánoční přání bez toho, abych ji urazila? A nezpůsobila nějaký trapas?

Pořád mám před očima příhodu, kdy jsem služebně jezdila k jedné paní do obchodu. Matně jsem věděla, že je zapřisáhlá jehovistka, ale nějak jsem pozapomněla a popřála jí, jako všude, krásné Vánoce, dárečky...blablabla. A ona mě tehdy za mé přání div nezabila! Ječela na mě, že oni žádné Vánoce nemají...Proto bych se nerada dopustila znovu nějakého společenského "faux pas".

Slaví tedy adventisté Vánoce? Neurazím paní přáním? V náboženstvích se příliš nevyznám a nerada bych se znovu dopustila nějakého prohřešku.;) Děkuji všem. Jaga.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paaja*
Datum: 08.12.11 08:40

to bude nějaká supernová alternativní církev ... já znám jen adventisty 7.dne *smich*

k vánocům jí klidně popřejte, je to křesťanská církev, takže narození Krista slaví stejně jako třeba katolíci

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 08.12.11 14:35

Jsou přece sobotáři ne? Pro ně týden začíná nedělí. A v biblo? Znal jsem jich několik, nechodili v sobotu do školy, do práce, neslavili, neměli stromek. Děcka ve vleku myšlení rodičů...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.12.11 06:43
avatar

Je to tak, tuhle paní by nikdo v sobotu do práce nedostal, i kdyby ji měli vyhodit. Ona prostě tu sobotu světí a do práce nejde. Naštěstí dělá v malém kolektivu a všichni ji tam znají, tak nemá problémy a tu sobotu za ni si pokaždé někdo vezme. To má štěstí, nějací Japonci nebo Číňané v ohromné firmě by jí to jistě netolerovali. Jaga.

Od: pt®
Datum: 08.12.11 11:28
avatar

"babuško", tohle říká Wikipedia:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Adventist%C3%A9_sedm%C3%A9ho_dne

http://cs.wikipedia.org/wiki/Sv%C4%9Bdkov%C3%A9_Jehovovi

http://www.adventisti.cz/?p=1136

http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista:Luk%C3%A1%C5%A1_Vyoral/Ekumenismus

Podle Wikipedia, se zdá že tyto dvě náboženství mají dost společného. Kolikrát je dobře znát zbraně protistrany, aby člověk dokázal oponovat. Nejhorší je, pokud je někdo dobrý člověk, ale je fanatik. *plac* To je můj názor. - stařenka

doplněno 08.12.11 11:45:

Fanatismus (z lat.fanaticus, posedlý, od fanum, posvátné místo) je slepá vášnivá zaujatost, nekompromisní a krajně jednostranný postoj nebo jednání člověka, který nějaké téma, myšlenku nebo věc pokládá za tak cennou - případně tak ohroženou - že námitky či odpor proti ní vyvolávají jeho zuřivost.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Fanatismus

doplněno 08.12.11 11:59:

Jen ještě dodám, že může zrovna tak existovat ateista fanatik. Myslím si, že pokud někdo nedokáže v klidu diskutovat a přijmout fakt, že všichni nemusí myslet stejně a musí neustále prosazovat jen svůj názor, každému jej nutit, jako jediný správný a okolí tím otravovat, pak je úplně jedno, jestli takový názor zní, že Bůh je, nebo, že Bůh není. I to je znak fanatismu. Nakonec i ateistí mají svá hnutí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.12.11 12:08
avatar

Měla jsem ve školce dítě z takové rodiny. Neslavili a prcek z toho byl kapku rozhozený. Taková krása a oni ji nemají doma *plac*A Marie není pro ně nic moc. Je to jen matka. Jen. *modla*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.11 13:18

Oficiálně neslaví. Stejně jako je nemají důvod slavit ateisté. Stejně jako je myslím neslaví židi a plno dalších náboženství... Což mi ale (jako ateistovi) nevadí Vánoce slavit a ani neřešit jak to mají ostatní. Podle mě jí takové přání nemůže urazit, ale je třeba počítat s tím že to může být z její strany vhodný začátek dlouhé přednášky na téma "opravdového" náboženství.

doplněno 08.12.11 13:21:

A pokud někdo reaguje na přání k Vánocům řevem, tak podle mě nejde ani tak o víru jako spíš o nějaké trauma z dětství ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.11 13:45
avatar

Ahoj Babuš

http://www.casd.cz/index.php?ID=1480 Tady jsou přímo adventistické stránky o Vánocích. Nepochopila jsem z toho, zda mají stromeček atd., každopádně podle toho článku si myslím, že když paní popřeješ veselé Vánoce, tak se nic nestane. Adventisti prý mají odpočívat, prožívat radost z celého období, a jak dodal jeden z dotazovaných _ nezapomínat, že náboženská svoboda platí úplně pro každého (cit. z odkazu).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.11 14:05
avatar

Dobrý den, moji milí rádcové. Myslím si, že slušným přáním nemohu nikoho urazit. Když popřeji zdraví, štěstí, pohodu a klid, to musí přijmout snad každý, ať je katolík, evangelík, atheista, jehovista, žid či adventista. A hotovo. Když je to slušně podané a nechci tím nikoho zesměšnit či urazit. Takže popřeju. Lepší popřát, než na někoho zapomenout.

No a tak při této příležitosti přeji krásné svátky plné klidu, pohody a zdraví Vám všem tady na Poradně . *slunce*A děkuji za rady. A věřím, že i nadále budeme tady na Poradně spolu dobře vycházet. I když já jsem někdy pěkná potvora. Ale musím k tomu mít podnět. Jaga.

Od: ency*
Datum: 08.12.11 15:15

Všechny křesťanské církve, včetně adventistů si připomínají narození Ježíše. Adventisté však nekladou důraz na vánoční stromeček. Ale i oni jej postupně do svých modliteben a rodin umisťují. Pokud popřejete nic tím nepokazíte.

Jak už tady bylo zmíněno, Vánoce neslaví Jehovisté. Nejsou to křesťané a Ježíše Krista, jako Syna Božího neuznávají.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.12.11 15:42
avatar

Pokud se nepletu, tak Vanoce jsou puvodne pohanskym svatkem, takze jak tu petr123 psal, ze je atheiste nemaji duvod slavit, tak to neni moc pravda :) Ja jsem atheista skoro fanatik a slavim :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.11 15:54

Pohan a ateista jsou dvě naprosto rozdílné věci! :D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.12.11 17:03
avatar

Tak jsem se na to koukal, a ackoliv mate vice mene pravdu, tak je uvadeno, ze je to v soucasnosti (pohan) tez pouzivano (i kdyz ne zcela spravne) jako oznaceni cloveka bez viry - atheisty. Takze zase tak uplne rozdilne to asi nebude. Mozna puvodne ano. Ale dnes bych rekl, ze je to spis brano obecne jako pohan - bezverec - infidel :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.11 20:17
avatar

Ency, Jehovisté jsou křesťané! (a podle nich ti "jediní praví" křesťané)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.14 02:28

Jehovisté naopak Krista jakožto Božího syna uznávají. Neuznávají trojici, čili tři různé podoby/chápání jednoho elementu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maranatha*
Datum: 11.02.12 12:08

tento název jistě neexistuje,jen 7 dne.Vánoce jako v kat.církvi neslaví.Rídí se Biblí a tam nenajdete nic o slavení vánoc.Ježíš se v čase,kdy se slaví vánoce fakt nenarodil,tak proto je neslaví jako jiné církve.Ale v každé církvi najdete fanatiky a každý extrém škodí církvi,když je jednotlvec extrémista,proto nikdy neházejte do jednoho pytle lidi z církve.Tak toto vím já,protože se roky zabývám co učí různé církve a jak žijí.Já je znám jako skvělé lidi,ti co neodbočují od Bible.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.