Zažádaní o střídavou péči

Od: odpovědí: 11 změna:

Dobrý den,

chtěla bych poradit ohledně střídavé péče. Mám 2 ročního syna a žiju rok a půl s malým sama. Otec dítěte chce zažádat o střídavou peči. Ráda bych věděla jestli má šanci ho dostávat, když má v péči postížené dítě s ADHD, středně těžká retardace a špatná motorika( dítě ubližuje i dětem ve škole).

Otec byl i ve vězení , ale netuším z jakého důvodu a byl i obviněný za znásilnění, ale z toho se nějak vykroutil( je toho mhohem více)

Prosím pomozte co mám dělat popřípadě jak ochránit dítě před takovým otcem...

děkuji za odpovědi

11 odpovědí na otázku

 

 


3x
avatar kapkanadeje

Dobrý den, pokud otec zažádá o střídavou péči, vzneste námitky nesouhlasu ve svém vyjádření, ke kterému Vás vyzve soud. Ten by Vaše námitky měl dát prověřit,(poslat k otci sociálku apod.) jestli jsou oprávněné a pak rozhodnout. Určitě rozhodne ve prospěch dítěte. Víc udělat nemůžete, protože pokud otec na dítě platí, má právo si takovýto požadavek k soudu dát. Pokud máte velké obavy, že by soud mohl otci vyhovět, asi by bylo lepší vzít si k soudu právníka a nechat obhajobu na něm. To, že má otec v péči postižené dítě, hovoří spíše v jeho prospěch, než naopak, ale to už je na posouzení odborníků.

 


3x
Domnívám se,že v tomto případě by jste se měla obrátit na odbor péče o dítě ve vašem okrese,a tam jim sdělit to,co sdělujete tady nám.Váš muž zcela jistě vaše dítě nedostane,a to z důvodů vámi uvedených.Nemocné,retardované dítě v jeho nové rodině,které je navíc agresivní,a exmanželova trestná minulost nejsou to nejvhodnější aspekty pro dobrý rozvoj jedince,mohl by si posléze nést psychické následky do budoucna,a to jistě nikdo nedovolí,tím si můžete být jista!

 


0x

Dobrý den

"Otec byl i ve vězení , ale netuším z jakého důvodu a byl i obviněný za znásilnění, ale z toho se nějak vykroutil( je toho mhohem více)",

Vzhledem k tomu, že jste s tímto člověkem dobrovolně počala dítě, nechápu proč mu ho teď upíráte? Mimochodem mám k dispozici předběžné opatření soudu o svěření 1 ročního dítěte do střídavé péče. Sám má syna ve střídavé péči s ADHD, s tím, že matka absolutně nesouhlasila a jsou velké konflikty. Soud střídavou péči na můj návrh i tak nařídil.

Doporučuji Vám příště rozmyslet s kým počít dítě.

Hezký den

Škoda, že mixerovi nemohu dát bodík. Co napsal, je to první, co napadlo i mě. Paní o partnerovi téměř nic z jeho soukromí neví, ale ochotně s ním začala intimně žít. Její počínání se mi jeví jako krajně nezodpovědné, člověk si přece pořád říká - co když do toho přijde dítě? A s takovým člověkem je počít, to je vážně nezodpovědné. Která matka si dobrovolně vybere za otce svého dítěte trestaného a navíc i násilníka?

Ano, i když bych nerada otci upírala kontakt s dítětem, v tomto případě by bylo jistě lepší se střídavou péčí nesouhlasit. Bála bych se především reakcí toho staršího chlapce s ADHD, budou přece oba spolu v jedné domácnosti, tak aby tomu malému neublížil. Nejlepší by asi bylo, poradit se na sociálce, soc. pracovnice jistě budou mít s podobnými případy nějaké zkušenosti a poradí. Jaga.

doplněno 19.11.11 06:34:

Druhá věc: pokud Vám otec na chlapce platí, počítejte s tím, že při střídavé péči platit přestane. Budete se totiž na uspokojování potřeb synka podílet oba dva a každý stejnou mírou. I proto si občas někteří tatínkové vzpomenou a začnou usilovat o střídavou péči. Ne proto, že by až tolik po svém potomkovi toužili, ale proto, že se zbaví platby. Tak jen abyste i toto věděla.

Ad alimenty u střídavé výchovy. Není pravda, že by se při střídavé výchově na uspokojování potřeb podíleli oba rodiče a každý stejnou mírou. Z finanční stránky je to stejné, jako když je dítě svěřeno do péče jenom jednomu z rodičů, rodiče se podílí podle potřeb dítěte a svých finančních možností. Mám známou, co má dítě ve střídavé péči, děcko střídá domovy po dvou týdnech a rodiče si vzájemně jeden druhému platí alimenty. On, invalidní důchodce, platí nižší, ona, normálně pracující, je platí podstatně vyšší. Protože dítě má nárok na stejnou životní úroveň, má tedy právo, aby mu ten bohatší z rodičů přispíval víc a ne stejnou měrou, jako chudší z rodičů.

Argumetnovat tím, že tatínkové žádají střídavou péči aby neplatili alimenty je hloupost. Stejně tak se dá argumentovat, že matky výhradní péči aby pro alimenty.

Předně, u střídavé péče se platí alimenty vzájemně, podle životní úrovně příslušného rodiče. Tedy jak již bylo napsáno rodiče si v zásadě platí výživné vzájemně. Navíc jde dle zákona o nezapočitatelnou pohledávku, tedy není možné alimenty vzájemně odečitat. Jen ve výjmečných případech (kdy mají rodiče stejné příjmy, ale i hmotnou, kulturní a životní úroveň) se alimenty nestanovují.

Rada od sociálky je v tomto směru uplně k ničemu, protože sociálka - OSPOD (Odbor sociálně právní ochrany dětí) o ničem téměř nerozhoduje. Rozhoduje soud a OSPOD se vždy ochotně přidá na stranu, na kterou soud směřuje. Na začátku mého případu OSPOD střídavou péči nedoporučil a byl proti, na konci vedoucí OSPOD u soudu řekla, že rodiče musí oddělit své konflikty od rodičovství a je tedy nutné střídavou péči nařídit. Tedy rada od ospod je zráta času...

Na konec bych tu rád napsal, že věstšina lidskoprávních instrumentů zaručuje dítěti péči obou rodičů (ne jen styk). A v důsledku toho že v ČR to dlouho nefungovalo je střídavé péče na vzestupu (ústavní soud vydal již řádku rozhodnutí upřednostňujících střídavou péči). ČR zapaltila mnoho pokut, že v některých případech netzajistila péči obou rodičů po rozvodu, proto ta změna. Jde o tyto dokumenty : Úmluva o právech dítěte (1989), Evropská úmluva o lidských právech a základních svobodách, Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, atd.

Aktuálně je v Evropě v platnosti Listina základních práv EU, která deklaruje péči obou rodičů a v platnosti pro ČR bude přístupem Chorvatska do EU (prosinec 2011), nic na tom nezmění ani vyjímka přistoupení ČR k protokolu č. 30, neboť jde spíše o cár papíru ve smyslu politické deklarace. Tedy Evropské právo směřuje k péči obou rodičů na což reaguje Ústavní soud a postupně i obecné soudy, protože jim nic jiného nezbývá...

Vám doporučuji se s manželem dohodnout, ušetříte hromadu peněz, které můžete použít ve prospěch dětí.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]