Mateřská - kdo má nárok?

Od: odpovědí: 3 změna:

Dobrý den,

Mám dotaz ohledně mateřské a kdy je na ní nárok.Někde na internetu jsem četl, že na ní mají nárok pouze ženy, které za poslední dva roky odpracovaly min. 270 dní ... a od jaké doby se to počítá? Od doby kdy porodí a nebo od doby kdy otěhotní?!

Díky za jakoukoli odpověd. :)

3 odpovědi na otázku

 

 


0x

To je jasné. Přece od doby, kdy žena otěhotní. Jedinou podmínkou je, při otěhotnění musel být osobně přítomen otěhotňovací inspektor příslušného městského úřadu a byl sepsán o otěhotnění protokol dle zákona.

Jinak ty podmínky jsou pouze dvě (pojištění nebo ochranná lhůta a těch tajemných 270 dnů) a když pominu zákon o nemocenském pojištění, tak je najdete v desítkách odkazů na netu. Hodně úspěchů při hledání.

 


0x

Myslím, že docela pěkně a přehledně je to sepsané tady:

babyonline.cz/...

Co vám z toho nebude jasné, klidně se ptejte. Ale docela si s tím dali práci, tak snad postačí

 


0x
avatar inzinyrka

Počítá se to tak, že lékař stanoví pravděpodobné datum porodu, od toho se odvodí den nástupu na PPM (6-8 týdnů před porodem) a od data nástupu na PPM se jde 2 roky zpět a zkoumá se, jestli v tom období je aspoň 270 pojištěných dnů. Když není, nevznikne nárok na PPM.

doplněno 15.11.11 22:07:

V odkazu od sargo se uvádí "před porodem", ale to už neplatí. Je to přede dnem nástupu na PPM. Více zákon 187/2006 o nemocenském pojištění:

§ 32: (2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]