Problém v práci

Od: odpovědí: 12 změna:

Dobrý den,potřebovala bych poradit.Přítel v rámci pracovního dne spolu s ostatními pracovníky vyrazil na pochod.Na místě startu se celá skupina rozdělila na menší skupinky a pokračovali k cíli.Vedoucí šel s jednou ze skupinek a ztratil se ostatním.po návratu zpět na pracoviště podal na některé účastníky stížnost,že se ztratili a pobývali v hospodě(mezi nimi byl i přítel).Začalo řízení mezi ředitelem,vedoucím a žalovanými a ukázalo se,že vedoucí si vymýšlel a udal je neprávem(navymýšlel si,že jim volal,že seděli v hospodě atd),všechny fakta byly podložené výpovědí dalších svědků.Vedoucí měl být potrestán,protože všem žalovaným hrozilo propuštění v případě,že se ukáže obvinění jako pravdivé.Vedoucímu to bohužel prošlo a přítele by zajímalo,jestli se může nějak bránit,protože o lidech,o kterých vedoucí podával udání si vymyslel spoustu lží a ted se na ně někteří další pracovníci koukají skrz prsty.Můžou neprávem obvinění žádat veřejnou omluvu a nebo jiný postih?Za odpovědi předem moc děkuji

12 odpovědí na otázku

 

 


3x

No jasně... veřejná omluva by byla na místě i bez jejího požadování. Upřímně řečeno, ředitel asi "nemá koule" , když si nedokáže zjednat pořádek a vedoucího zjevně nepopohnal ani k té omluvě. Sepsala bych hromadnou žádost podepsanou všemi křivě nařčenými a požadovala omluvu k určitému datu. To je asi tak vše, co může přítel a ostatní dělat. Na trestní čin to nebude, protože to by musela nařčeným vzniknout nějaká újma a ta nevznikla.


Moc děkuji za odpověd!

 


2x
avatar kapkanadeje

Samozřejmě, že mohou. Pokud by neuspěli, je možná ještě ochrana prostřednictvím orgánů činných v trestním řízení _ stávající trestní zákon totiž obsahuje v § 206 skutkovou podstatu trestného činu pomluvy. Uvedené ustanovení říká, že: Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok. Pro naplnění skutkové podstaty trestného činu je v daném případě nezbytné, aby se jednalo o nepravdivý údaj.

doplněno 15.11.11 13:44:

Domnívám se, že tak daleko to ale nenechá nikdo dojít a ještě rád se omluví za své chování.

doplněno 18.11.11 08:20:

Od 1.1.2010 je to pod §184-pomluva. Znění je stejné.

"Oukej", tak to je jiná. :) Hlavně bych chtěla vědět, jak to celé dopadlo!

Nejsem právník, Ale jestli se nepletu, tak trestný čin pomluvy byl zrušen v souvislosti s poslední novelou tr.zákona. Dost se o tom mluvilo. Nevím jestli to nakonec prošlo.

 


Ještě bych se ráda zeptala jak ho ředitel podle zákona může potrestat...na základě křivého obvinění a pomluvy(myslím toho vedoucího).Moc děkuji

Ředitel může udělit písemnou důtku - napomenutí za narušování vztahů na pracovišti.

doplněno 16.11.11 09:43:

Může tak učinit i ústně před ostatními zaměstnanci.


A může ho i vyhodit?je na toto nějaký paragraf?Jde mi o to,že pokud se s tím půjde za ředitelem,co je v moci ředitele,jak ho může co nejpřísněji potrestat.jinak moc děkuji za vaši odpověd

Viz. § 52 Zákoníku práce. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:

a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,
d) nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,
e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,
f) nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil,
g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]