Úřad práce - evidence

Od: Datum: 04.03.13 18:49 odpovědí: 2 změna: 04.03.13 19:34

Dobrý den obracím se sem v situaci kdy muj mladší bratr byl minulého týdne evidován an úřadu práce. Ve čtvrtek si našel práci a šel se odhlásit z úřadu práce. Nic neobvyklého do doby než v pátek musel na lékařskou prohlídku k závodnímu lékaři kde zaplatil poplatek za prohlídku. Ještě ten den měl posudek donest zaměstnavateli. V pondělí tedy dnes měl nstup nedostal žádnou smlouvu oddělal 9.5 h. Za příšerných podmínek a ještě mu byl odcizen mobilní telefon za 5000 Kč jelikož prý nějaký jiný zaměstanenc byl vyhozen na hodinu za porušení něčeho. A chtěl pujčit telefon, aby si zavolal odvoz který mu bratr pujčil ale jelikož prý nebyl signál tak sním odběhl ven a už se nevrátil. Po nějaký době to nahlásil vedoucímu směny a dotyčný jim řekl, že mobil nechal na šatně.

A teď k tomu důležitému majitel řekl, že mobil najde a popřípadně zaplatí. Ale, že je zybtečné volat policii a hlásit to. Jelikož bratr je mladý a nezkušený souhlasil( momentálně je bratr na policii a sepisujou výpověď, na kteoru sme ho dotáhli) Nebudu tu řešit bratrovu hloupost a chybu, spíš jde oto, že za takových podmínek už nadále nechce tam pracovat. zítra by si chtěl jít pro věci a skončit a jít opět na ÚP?

Otázka má nárok aby se sotva dva dny od odhlášení z evidence mohl opět přihlásit na ÚP? Zdůvodu, že zaměstnavatel není schopný a ochotný bavit se o smlouvě a ještě byl okraden ve firmě a majitel to nechce hlásit z důvodu, že dotyčný asi pachatel zná majitelovo bratra? Děkuji za odpověďi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pt®
Datum: 04.03.13 19:01
avatar

Úplně bez problémů. Nechá se znova zaevidovat na ÚP, jelikož k pracovnímu poměru nedošlo, neboť nebyla sepsána pracovní smlouva. Zprostředkovatelce řekne, jak se věci mají, že nemá již k takovému zaměstnavateli důvěru a může požádat, aby tam byla provedena inspekce. Také může říci, že mu byl zcizen mobil a že to již vyšetřuje Policie. - pt

doplněno 04.03.13 19:04:

Kdyby chtěl bývalý zaměstnavatel dodatečně podepsat smlouvu, tak už nic nepodepisovat, to mělo být vyřízeno v den nástupu, podle zákoníku práce. Prostě již nemáte důvěru.

doplněno 04.03.13 19:11:

http://business.center.cz/bus…/zakony/zakprace/cast2h1.aspx

http://business.center.cz/bus…ny/zakonik-prace/cast2h2.aspx

http://business.center.cz/bus…ny/zakonik-prace/cast2h1.aspx

doplněno 04.03.13 19:47:

V každém případě o podpoře v nezaměstnanosti rozhodne krajská pobočka Úřadu práce. Na místě mladíka budu tvrdit, že prac. poměr nevznikl, nedostal pracovní smlouvu ani 1.2 ani do dnes.

doplněno 04.03.13 19:48:

spletla jsem datum, pardon...ani 1.3 ani do dnes.

doplněno 04.03.13 19:52:

Jeví se mi to tak, že ho chtěl zaměstnavatel zaměstnat na černo, proto nesepsal prac. smlouvu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.03.13 19:34
avatar

Já se na rozdíl od Pt domnívám, že pracovní poměr vznikl nástupem do zaměstnanání, přestože zaměstnavatel porušil zákoník práce a neuzavřel pracovní smlouvu písemně.

Opětovná registrace na ÚP je samozřejmě možná, podpora se vypočte z pravděpodobného výdělku v novém zaměstnání.

Pokud však bratr nezrušil pracovní poměr písemně s uvedením vážného důvodu podle zákona o zaměstnanosti, bude se podpora pravděpodobně krátit na 45 %.

doplněno 04.03.13 19:37:

Otázkou je, jak se k tomu postaví nový zaměstnavatel. Vzhledem k absenci písemné smlouvy nebyla sjednána zkušební doba, takže zrušení pracovního poměru ve zkušební době vlastně nepřichází v úvahu ...

Pokud bratr přestane bez řádné omluvy docházet do práce, může po něm zaměstnavatel vymáhat případně způsobenou škodu.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.