Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Nemoc z povolání- zaměstnavatel zkouší?

Od: murka* odpovědí: 9 změna:

Dobrý den,

přítel je po operaci ruky karpálního tunelu. Dr z práce poslala přítele na posouzení, zda se nejedná o nemoc z povolání.

Po 3 měsících a uznání práce schopného šel do práce. Tam ho poslali k dr na prohlídku a dr mu napsala, že je schopen práce s vyjímkou, že nemůže zvedat těžké břemena. Z těchto důvodů mu vedoucí řekl, že nemůže pracovat a nařídil mu dovolenou. Ted zaměstnavatel mu volal, že se chce domluvit co bude dál.

Přítel v průběhu nemoci byl 2x přítomen u návštěvy pracovníků, kteří zkoumali, zda se jedná o nemoc z povolání, ale zatím výsledky nejsou a ani zaměstnavatel je nemá. Pouze mu řekl, že nebudou čekat na výsledky, ale chtějí se s ním domluvit.

Myslíme si, že zaměstnavatel na přítele něco chystá, protože mu volal kolega z práce, že ví od vedoucího, že prý ho chtějí vyhodit. Předpokládám, že na to zaměstnavatel nemá právo. Co může v tuto chvíli a co ne?

Děkuji za radu

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

0x

Chtělo by to napsat co váš přítel dělá za práci, měl pracovní úraz a další věci.

murka*
hodnocení

Neměl žádný pracovní úraz. Dělá ve skladu, kde celou pracovní dobu řídí vysokozdvižný vozík. Brněli ho ruce a prsty, tak ho poslali na měření a dle výsledků se zjistilo, že se mu to horší a museli ho operovat. Závodní lékařka ho poslala na vyšetření a i na kliniku na posouzení, zda se jedná o nemoc z povolání.

Lékař, který přítele operoval ho předal pak k jinému, který mu předepsal rehabilitace a léčbu laserem. Po skončení řekl, že je práce schopný, ale závodní lékařka nejprve řekla, že mu napíše neschopenku, protože neví, zda je práce schopný a pak mu dala posudek, že je práce schopný, ale nesmí zvedat těžké břemena.

Pak dostal tu dovolenou a ted se chtějí domluvit a nechtějí čekat na výsledek o nemoci z povolání.

 

hodnocení

0x
avatar kapkanadeje
Nemůže-li Váš přítel na základě posudku závodního lékaře vykonávat sjednanou práci, je zaměstnavatel povinen ho do 15 dnů od doručení posudku převést na jinou vhodnou práci. Pokud by po převedení na jinou práci dosahoval nižšího výdělku, náleželo by mu dorovnání rozdílu mezi nově dosahovaným výdělkem a průměrným výdělkem z doby před přiznáním nemoci z povolání (jde o tzv. rentu z povinného pojištění zaměstnavatele).
Zákoník práce, převedení na jinou práci (§ 41, odst. 1, 3 a 6).
Takže Váš přítel ať trvá na tom, že na výsledky v každém případě vyčkat chce.
murka*
hodnocení

Děkuji za radu. Nakonec mu nabízeli 1 měsíční plat a dobrý posudek když odejde hned. Neradi by mu dělali problémy nebo ho propouštěli za hrubé porušení pracovní kázně apod. Nemají pro něj práci pro něj důstojnou, ale musel by třeba zametat nebo tak a dají mu mnohem nižší plat než má ted. Když přítel nesouhlasil, tak zvedli na 3 odstupné platy. Přesto nesouhlasil a chce počkat na výsledky.

Teď je jasné, že mu dají strašnou práci za min plat. Je někde dané jakou práci za jaké peníze se v takovém případě může dát nebo je to čistě na zaměstnavateli?

Děkuji

Ať už se jedná o převedení zaměstnance na jinou práci z jakýchkoliv důvodů, je zaměstnavatel vždy povinen přihlížet k tomu, aby nová práce byla pro zaměstnance vhodná vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a schopnostem a pokud možno i k jeho kvalifikaci. Zaměstnavatel je povinen předem projednat se zaměstnancem důvod převedení na jinou práci a dobu, po kterou má převedení trvat.

 

m
hodnocení

0x

Tak a teď se zamyslete nad tím, jak k tomu příjde zaměstnavatel. Zaměstnanal člověka, s tím, že je zdravý a zvládne to co ostatní. Ukázalo se, že ne - že onemocněl. Nikdo za to nemůže. Proč by měl zaměstnavatel doplácet na něco, co nezavinil? Co když nemá práci, kterou by mu dal?

... Pak se divíme, že je málo práce.. Kdo si troufne někoho zaměstnat?

murka*
hodnocení

Zaměstnavatel je pro takový případ pojištěný, takže není důvod k vydírání a zastrašování pracujícího.Každý se rozhodl sám na jaké je straně a hájí svá práva. Ale zaměstnavatel většinou jde na to silou moci a využívá neznalosti práv zaměstnance..každopádně nechci tady rozpoutat diskuzi na jiné téma než jsem potřebovala poradit. Kdyby prosím ještě někdo měl nějakou radu, tak jí uvitám a předem děkuji

V zákoníku práce, § 52, se uvádí, že zam-twel může dát zam-ci výpověď, když:

d)nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,
e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci

a dále v § 67 ohledně odstupného čteme toto:

Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku.Byl-li se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr, protože nesmí podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutím příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz nebo pro onemocnění nemocí z povolání, a zaměstnavatel se zcela zprostí své odpovědnosti podle § 367odst. 1, odstupné podle věty druhé zaměstnanci nepřísluší.

§ 367 odst. 1 hovoří o tom, že :

Zaměstnavatel se zprostí odpovědnosti zcela, prokáže-li, že škoda vznikla tím, že postižený zaměstnanec svým zaviněním porušil právní, nebo ostatní předpisy anebo pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ačkoliv s nimi byl řádně seznámen a jejich znalost a dodržování byly soustavně vyžadovány a kontrolovány, nebo v důsledku opilosti postiženého zaměstnance nebo v důsledku zneužití jiných návykových látek a zaměstnavatel nemohl škodě zabránit, a že tyto skutečnosti byly jedinou příčinou škody.

Toto si dobře přečtěte a možná zjistíte, o co zaměstnavateli jde.

 

stirecek*
hodnocení

0x

Kapilární tunel je na seznamu nemocí z povolání. Vy jste ale stále nenapsala, jestli má tu nemoc z povolání potvrzenou a zda byl na šetření na klinice pracovního lékařství. Jestli mu KPL potvrdí nemoc z povolání, zaměstnavatel mu musí dát do 15ti dnů jinou vhodnou práci nebo výpověď dle paragrafu 52 písm. d)

Jestli ho teď převede na jinou méně placenou práci je úplně jedno - pokud se to prokáže jako nemoc z povolání od toho a toho data, bude mu pojišťovna doplácet rentu do průměrného výdělku před nemocí z povolání.

Samozřejmě, že zaměstnavatel se bude chtít dohodnout, ale ať nic nepodepisuje, jestli se to potvrdí a dostane výpověď dle paragrfu výše má nárok na 12měsíční odstupné plus další náhrady. Jenže oni ti zaměstnavatelé jsou všichni stejní a hledají způsob, jak se zaměstnance zbavit. Nicméně pokud se spokojí s tříměsíčním odstupným, alespoň něco. Náhrady dostane zpětně - rozdíl mezi nemocenskou a platem plus nějaké další nároky na odškodnění - vydá klinika pracovního lékařtví za poplatek 1732Kč - ale až nemoc z povolání nabyde právní moci, proti které se zaměstnavatel může odvolat a jakože se odvolá, bude to běh na delší trať.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]