Když je pouze přechodné, nelze jej zapsat jako trvalé. To je logické. Víte, jak snadno by se toho nechalo v některých případech zneužít? Totéž jako když žijete u nějakého děvčete, nemůžete si ji dát zapsat do OP jako manželku. Jaga.
Přechodné bydliště je již řadu let zrušeno. Změnou zákona o občanském soudním řádu a změnou souvisejících zákonů a předpisů se od 1. 7. 2009 zavádí nový pojem v evidenci obyvatel - doručovací adresa.Podle § 10b odst. 1 zákona o evidenci obyvatel "Na žádost obyvatele lze v evidenci obyvatel vést též údaj o adrese, na kterou mu mají být doručovány písemnosti podle zvláštních právních předpisů."Doručovací adresa je údaj, který si občan může dobrovolně zadat na ohlašovně úřadu dle svého trvalého pobytu. Nejedná se tedy o povinnost, ale je v zájmu občana, aby si udal adresu pobytu, kde se skutečně zdržuje a kde může přebírat poštovní zásilky. Je to adresa určená především pro doručování písemností soudů a správních úřadů.Zaevidování doručovací adresy je v současné době zatímbez poplatkua při požadavku na její zapsání je nutné předložit doklad o totožnosti občana tj. platný občanský průkaz nebo platný cestovní doklad.Nejsem si ale jistá, zda i v současné době je zaevidování tohoto údaje bez poplatku.
ŽIjete v minulosti, jsme povinni mít evidovaný tvalý pobyt (to nic neříká o vztahu k nemovitosti), ale to je jen evidenční záležitost. Jsme svobodní, takže zdržovat se můžeme kdekoliv (pokud nám to neomezí soud) a tudíž přechodné už lééta neexistuje, viz zákon o evidenci obyvatel.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.