Výpověď dle § 66 ve zkušební době

Od: Datum: 10.01.13 13:53 odpovědí: 6 změna: 10.01.13 21:11

Dobrý den všem. Manželka pracuje ve zkušební době tak, že měla 2dny dělat 12h a 2 dny být doma. Vzhledem k tomu, že o svátkách jí vyšly směny tak, že dělala i 5 dní za sebou 12h, mění zaměstnáhí. A my se handrkujeme se zaměstnavatelem. Manželka dá výpověď k 13.1.2013, ale šéf jí naplánoval poslední směnu na 8.1. s tím, že k tomuto datu končí pracovní poměr. Ale manželka má počet hodin, který by ji normálně dal až do té neděle (má ve smlouvě kolik hodin týdně oddělat). Můžou si dovolit ukončit to k 8.1? Pro nás by to znamenalo, že od 9.do13. si musí zaplatit sociální a zdravotní sama, protože do nové práce nastupuje až 14.1.2013.

Nikde jsem nenašel, že by pracovní poměr musel končit poslední odpracovanou směnou. Nebo jsem špatně četl?

Děkuji předem všem rádcům, kteří se mým dotazem budou zabývat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.01.13 14:03

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době je jednostranný právní úkon. Jestliže se jej zaměstnavatel rozhodne ukončit k 8.1., je to jeho věc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 10.01.13 18:05

Dobrý den.

Zaměstnavatel i zaměstnanec můžou pracovní poměr zrušit ve zkušební době bez udání důvodu. Zrušení pracovního poměru ve zkušební době musí být provedeno písemně, pracovní poměr skončí dne doručení zrušení, není-li uveden den pozdější. Zaměstnavatel nesmí pouze ve zkušební době zrušti pracovní poměr v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance.

To znamená, že pracovní poměr může být opravdu zrušen k 8.1. Dnes je ale desátého, pokud ještě zrušení nebylo doručeno, bude pracovní poměr zrušen až dnem doručení.

Ať už ale bude pracovní poměr zrušen kterýkoliv den v měsíci lednu, nemusí si manželka zdravotní pojištětní hradit. Zdravotní pojištění se po část měsíce neplatí. Sociální nemusí platit vůbec.

doplněno 10.01.13 20:30:

Není zač. Jen dodám: je opravdu smutné, že slušnost se dnes nevyplácí, ale bohužel je to tak. I já přeji Vaší paní lepšího šéfa a hlavně stálou práci, která je dnes už málem vzácná.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.01.13 18:12
avatar

Dobrý den. Nejde o výpověď, ale o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Zrušit prac. poměr mohou obě strany bez udání důvodu. Oznámení musí být písemné a doručené druhé straně. Takže zaměstnavatel si toto může dovolit. Pro vás to neznamená, že si musí žena zaplatit soc. a zdrav. pojištění sama. Sociální není povinné si hradit, jen zdravotní. Vaše žena ho má na měsíc leden hrazené, protože byla zaměstnána. A pokud nastupuje do nového zaměstnání v průběhu ledna, žádný dluh jí nikde nevznikne a není důvod tedy cokoliv řešit.

doplněno 10.01.13 19:19:

Láďo, není zač. Je fajn, že má manželka hned novou práci. Tak ať se jí tam daří lépe a přeji větší štěstí na zaměstnavatele.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ladaadal*
Datum: 10.01.13 19:16

Děkuju moc, oběma. Šlo mi hlavně o to zdravotní a sociální, v čemž jste mě uklidnili.

Jinak jak se říká " pro dobrotu na žebrotu". Říkal jsem manželce, ať předá písemnou výpověď v pátek s tím, že v pondělí už nenastoupí. Bohužel je příliš solidní, takže vedoucímu oznámila již v úterý, že od příštího pondělka má sehnanou jinou práci a bude dávat výpověď (ukončí PP). Chtěla aby měl dost času najít si náhradu nebo improvizovat. On ji ihned zdělil, že jí ve středu přinese papír s tím, že PP končí na její popud a to úterkem, protože jí už nenaplánuje žádnou směnu.

No, teď už je to jedno, pro příště vím, že takové věci se hlásí 5 minut před plánovaným ukončením. Zvlášť, když se vedoucí od začátku chová jako arogantní nevychované hovado.

Tak ještě jednou díky.

A Kovis - když už tady odpovídáš, zkus si přečíst dotaz celý a ne jen poslední větu.

doplněno 10.01.13 19:23:

Kapko, děkuju. A víš, že vlastně potvrdila pár zdejších příspěvků? Lepší práci našla přes kamarádku, která tam skončila a doporučila ji na své místo. Jinak by asi trpěla doted. :D. Opravdu je znát, že nezaměstnanost stoupá a pracovních míst ubývá. Dost to sleduju už několik let a poslední 3/4 rok je nejkritičtější.

Datum: 10.01.13 21:04
avatar

Ladaadale, ke zdravotnímu pojištění za leden 2013 už Vám odpověděly Ron a KapkaNaděje.

Zdravotní pojištění si člověk musí hradit sám v tom měsíci, kdy je po celý měsíc bez zaměstnání, bez registrace na ÚP, nepobírá rodičovský příspěvek ani nemocenské dávky.

Vaše manželka by si musela zdravotní pojištění hradit v případě, že by do dalšího zaměstnání nastoupila až 1. března, a to za únor (za leden by nehradila nic). Pokud by do nového zaměstnání nastoupila 28. února, nehradila by nic.

___ Pro případ, že by Vaše manželka musela zrušit ve zkušební době i následující pracovní poměr, doplním informace k ukončení pracovního poměru (PP) ve zkušební době.

Ve zkušební době nejde o výpověď, nýbrž o zrušení PP (ZP, § 66). Zrušit PP ve zkušební době mohou obě strany. Zrušení PP musí být písemné.

Zruší-li PP písemně jedna strana, a teprve po ní strana druhá, bude platit to zrušení, jehož účinky nastanou dříve (v němž bude uvedeno dřívější datum skončení PP).

___ Postup manželčina zaměstnavatele by byl v pořádku za předpokladu, že by zaměstnavatel manželce doručil písemné zrušení PP nejdpozději 8. ledna. Pokud tak neučinil, platí zrušení ze strany Vaší manželky.

___ Pokud by Vaše manželka rušila i další PP ve zkušební době, bylo by dobré v písemném zrušení uvést vážný důvod skončení PP podle zákona o zaměstnanosti, aby se jí případě následné registrace na ÚP nekrátila podpora.

___ Odkazy:

Zrušení PP ve zkušební době

Vážné důvody skončení zaměstnání (zákon o zaměstnanosti, § 5 písm. c)

Platba zdravotního pojištění po skončení zaměstnání

doplněno 10.01.13 22:53:

Ladaadale, nemáte zač. Hlavně, aby to manželce v novém zaměstnání vyšlo!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ladaadal*
Datum: 10.01.13 21:11

I tobě děkuju za rozsáhlou odpověď. Šlo mi hlavně o to placení, abysme nepřišli o dlší peníze. Doufejme, že další zaměstnání už bude solidnější. Tohle bylo vážně šílený s ohledem na povahu šéfa a celkové jednání firmy. Ta nová se zdá být mnohem solidnější a i kamarádka si ji docela chválila.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.