Jak nevypovidat u soudu na osobu blízkou

Od: Datum: 01.01.13 12:25 odpovědí: 7 změna: 01.01.13 15:51

Dobrý den,je nějaký paragraf a popř.který,podle něhož u soudu nemusím vypovídat proti osobě mě blízké i když sem poprvé u policistu vypovidala? A popř. kdybych vypoved stahla a oni me stihaly za krivou vypoved,kdo plati soud?A kdyz enamm podminku,dostala bych jenom podminku nebo i penezity trest? Dekuji!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: nu*
Datum: 01.01.13 12:32

ano, ne nějaký paragraf, pokud se odvoláte na to co bylo řečeno na policii, přečte se tato výpověď...další detaily si musíte ujasnit sama, protože jste si nedala tu námahu uvést sem, proč vlastně probíhá soudní řízení, na základě čeho, v jaké věci atd...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lusijanek*
Datum: 01.01.13 12:36

a jak je to s tim,kdybych vypoved stahla a oni me trestaly za krivou svedeckou vypoved,probehne soud a kdo ho plati? A kdyz mam cisty trestni rejstrik,dostala bych urcite podminku?

Datum: 01.01.13 13:50
avatar

Kdyz nekoho zabiju a mam cisty rejstrik. Dostanu taky podminku?

Takze ne, podminka neni vazana na cisty trestni rejstrik.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lusijanek*
Datum: 01.01.13 15:27

Někoho zabít nebo křivě svědčit je snad jiná váha!

Datum: 01.01.13 15:51
avatar

To je opravdu moc málo informací a navíc sbíráte odpovědi ve vícero vláknech. Bylo by lepší psát vše do jednoho, je to méně matoucí. Tedy také jen všeobecně...Záleží na posouzení, co jste svojí křivou výpovědí způsobila. Pokud závažnou újmu druhému, nemusí to skončit pouze podmínkou. I když máte rejstřík trestů doposud čistý. Mrkněte pro více info sem:

http://www.trestni-rizeni.com…/vyklad-pojmu/krive-svedectvi

Pročtěte si i § 346 tr. Zákoníku. Viz:
§ 346
Křivá výpověď a nepravdivý znalecký posudek
(1) Kdo jako znalec podá nepravdivý, hrubě zkreslený nebo neúplný znalecký posudek, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.
(2) Kdo jako svědek nebo znalec před soudem nebo před mezinárodním soudním orgánem, před notářem jako soudním komisařem, státním zástupcem nebo před policejním orgánem, který koná přípravné řízení podle trestního řádu, anebo před vyšetřovací komisí Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
a) uvede nepravdu o okolnosti, která má podstatný význam pro rozhodnutí nebo pro zjištění vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, nebo
b) takovou okolnost zamlčí,
bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti.
(3) Odnětím svobody na dvě léta až deset let bude pachatel potrestán,
a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 značnou škodu, nebo
b) spáchá-li takový čin v úmyslu jiného vážně poškodit v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu
.

doplněno 01.01.13 15:54:

Nelze Vás tudíž takto ujistit o tom, jak byste byla potrestána...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 01.01.13 12:43
avatar

V některých případech výpověď odmítnout můžete, ale ne vždy.

O tom Vás jistě poučili před výslechem na policii. Poučení bylo součástí i protokolu z výslechu, který jste po skončení výslechu podepsal.

Vzhledem k tomu, že neuvádíte žádné informace, nelze posoudit, zda se na tento případ možnost odmítnutí výpovědi vztahuje.

Křivá výpověď je něco jiného než stažení výpovědi. Závažnost křivé výpovědi opět nelze posoudit na dálku (těžko odhadnout, jaký postih by Vám hrozil).

Doporučuji konzultaci s právníkem, kterého budete muset pravdivě a úplně informovat, jinak Vám ani on nebude moci adekvátně poradit (jinak Vám ani jeho rada nepomůže).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss®
Datum: 01.01.13 13:59

Navrhuji si přečíst trestní řád, výslech obviněného, svědka.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.