Čemu se říká bypas?

Od: Datum: 25.09.11 18:32 odpovědí: 11 změna: 30.04.14 20:09

Dobrý den,

čemu se říká bypas? Slyšel jsem to někde u vodařů, co tento pojem znamená? Nedokážu si to představit.

Nesetkali jste se někdo s tímto pojmem?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.09.11 18:37
avatar

http://www.wikiskripta.eu/index.php/Bypass

Mrkněte na odkaz. V prostředí vodařů si lehce odvodíte, o co by mohlo jít.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fiodnet
Datum: 25.09.11 18:41

Používá se to např. při opravě nebo rekonstrukci produktovodu. Při havárii musíte např. vyřezat část poškozeného vodovodu a navařit tam pár metrů nového. Aby nedošlo k přerušení dodávek vody odběratelům, tak musíte udělatv tzv. by pass - tzn. nejdříve propojit "náhradním" potrubím celý vodovod v místě, kde bude vyřezán. Když to propojí, tak dodávka není přerušena a vodaři v klidu můžou poruchu opravit. Po navaření nové části vodovodu se by pass odpojí a voda pustí do opravené části.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: des*
Datum: 25.09.11 19:47

Používá se také u oprav srdce K vytvoření bypassu - objížďky, se používají tepenné a žilní štěpy. Žilní se získávají odběrem žíly z nohou, u nás prováděném převážně endoskopickou metodou (na noze není velký řez, jen několik malých - pro lepší hojení a kosmetický efekt).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: todo
Datum: 30.04.14 07:37

Dobrý den,

to, co popisujete, není bypass, ale provizorní potrubí. Bypass je spíše obtok zařízení, který je v provozu ve chvíli, kdy zařízení nefunguje nebo nepracuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.11 20:02
avatar

česky a jednoduše, rychle: OBTOK, OBCHVAT

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.09.11 22:56
avatar

Pokud se jedná o bypass v souvislosti s vodaři, jde takřka jistě o protipožární opatření. Jde o to, že např v truhlárně je spotřeba pitné vody při běžném provozu relativně malá, proto povětšinou vystačí se stejným vodoměrem, jako se používá v např. rodinných domech. V truhlárnách však musí být nainstalovány hydranty, které však pořebují pokud možno velký průtok vody. Ten ale není schopen přes daný vodoměr protéct - česky řečeno má to malou trubku. Proto se okolo vodoměru udělá obtok větší trubkou, kterou je schopno potřebné množství protéct. Do tohoto obtoku se umístí kulový ventil, který je při běžném provozu uzavřený a zaplombovaný. V případě požáru pak utrhnou plombu a kohout otevřou. Otvírá se také tehdy, když se každoročně provádí tlakové zkoušky na hydrantech, to se však musí projednat s dodavatelem vody, aby to nepovažovali za černý odběr vody.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.09.11 23:36
avatar

Kolik bypasů máš, tolikrát jsi Jelcinem.

(Trochu passé, dneska, nicméně... )

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.11 05:59
avatar

možná by se tak dal nazvat i "obchvat" okolo oběhového čerpadla u kotlů na ÚT.. příklad: kdysi mi při instalaci ústředního topení topenáři na zpátečce o světlosti asi 70 mm blízko kotle vložili ventil či kohout, vlastně šoupátko patřičné velikosti... paralelně k ventilu namontovali oběhové čerpadlo, připojené asi jen 3/4 nebo 1" rourou...

když byl otevřený ten velký ventil, voda v systému cirkulovala samotížně, nebylo třeba čerpadlo... při nižších teplotách výstupní vody nebo při špatné samotížné cirkulaci, (přiškrcené radiátory, zanesené rozvody a pod.) nebo potřebě prohnat systém horkou vodou rychleji, stačilo zavřít ten velký ventil na zpátečce a zapnout oběhové čerpadlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.11 07:44
avatar

Bypas by se dalo také říci "spojka","propojka".

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.04.14 20:05
avatar

bypass, česky bajpas je krátké spojení sání a výtlaku čerpadla pomocí ventilu, které se používá pro vypouštění vody z potrubí.

Není to nic jiného, než ventil, obvykle normální ruční kohout, zapojený paralelně k čerpadlu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: slon
Datum: 30.04.14 20:09

Ani po třech letech od položení a zodpovězení otázky se nic nezměnilo...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.