Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Darování nemovitosti jen jednomu dítěti?

Od: loxx* odpovědí: 12 změna:

Dobrý den, prosím o radu...Matka má z prvního manželství jedno dítě z druhého taktéž jedno dítě, obě již dospělé. Všichni bydlí v jedné nemovitosti, kterou vlastní rodiče každý jednu polovinu. Je možné darovat celou nemovitost pouze jednomu dítěti ze současného manželství a druhé dítě z předešlého manželství opomenout? Musí darovaný vyplatit druhého sourozence či nikoli? Jak to bude v případě dědictví po smrti jednoho či druhého rodiče, když už vlastně nebudou mít žádný majetek? Jaké má povinnosti darovaný vůči svému sourozenci? Jaký nárok může uplatnit sourozenec, který nebyl podarován?

Obě děti udržují s rodiči kontakt, tudíž není důvod k vydědění.

Děkuji za případné odpovědi...

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

pt®
hodnocení

0x

Rodiče mohou za svého života darovat majetek komu chtějí. Klidně mohou veškerý majetek darovat jen jednomu dítěti a druhé si pak nemůže nic nárokovat. Jiné je to v případě dědictví, tam jsou děti neopomenutelnými dědici. Poraďte se u advokáta. - stařenka

loxx*
hodnocení

Děkuji moc za odpověď.

 

hodnocení

0x
avatar jethro

Darování je možné podle libosti. Pokud rodič veškerý svůj majetek rozdá (nebo prodá), děti samozřejmě nedědí nic - není co.

Obdarovaný nemá vůči sourozenci žádné povinnosti, neobdarovaný sourozenec má smůlu.

loxx*
hodnocení

Děkuji...

doplněno 22.08.11 10:51:

ještě malý dodatek...lze požadovat po neobdarovaném dítěti, aby se z nemovitosti vystěhovalo a zrušilo trvalé bydliště, když bude nemovitost darována druhému? Podotýkám, oba tam mají trvalé bydliště.

 

buss
hodnocení

0x

Nejlépe vám dá odpověď ObčZ, začíná to u § 460 a dále..viz též § 484. + darovací smlouva § 628. Co myslíte, je darování nemovitosti obvyklý dar? A co to tak prodat? Není-li majetek, není přece co dědit. Jinak jsou na toto, na právní otázky, speciální weby.

Já tomu §484 (Při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel) rozumím tak, že pokud bude mít zůstavitel ještě jiný majetek, tak ho obdrží především neobdarovaný dědic. Ale že by obdarovaný mujsel po smrti vyplácet neobdarovaného, to doufám ne, to by teda byl docela danajský dar, a takové obdarovávání by úplně ztratilo smysl.

Ale nejsem právník, připouštím, že se můžu mýlit.

buss

Není to ovšem citováno celé, že ano... Kdyby to tak šlo, tak tady neexistuje ochrana dědice a někdo může být vždy očurán. Jinak o dědictví nejlépe k notáři, to je jeho džob. Rada typu myslím si v právu...

 

repe
hodnocení

0x

Jethro má docela pravdu, není to tak jak píší ti ostatní.

 

jabraka*
hodnocení

0x

Jetro se jen ptal.Ale je tu pořád soud,který může rozhodnout jinak v případě,že se neobdarovaný dědic cítí poškozen.

JABRAKA

 

pavja1
hodnocení

0x

Je to jako s kazdym jinym darkem - pokud neco dostanete darem, nikdy jiny si kvuli tomu nemuze nic narokovat.

 

atreus*
hodnocení

0x
Cituji celý § 484 obč. zák.

" Soud potvrdí nabytí dědictví podle dědických podílů. Při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování; jde-li o dědice uvedeného v ustanovení odst. 2, započte se kromě toho i to, co od zůstavitele bezplatně obdržel dědicův předek. Při dědění ze závěti je třeba toto započtení provést, jestliže k němu dal zůstavitel příkaz anebo jestliže by jinak obdarovaný dědic byl proti dědici uvedenému v ustanovení neodůvodněně zvýhodněn."
Čili darování domu není obvyklé darování, takže se započte při dědění.

Na otázky:
Je možné darovat celou nemovitost pouze jednomu dítěti? - ano

Musí darovaný vyplatit druhého sourozence? - ne

Jak to bude v případě dědictví po smrti jednoho či druhého rodiče, když už vlastně nebudou mít žádný majetek? - Mohou mít peníze na účtu, auto, chatu, elektroniku, ... Tomu, co dostal dům, se toto darování započte, ten druhý tedy dostane celé dědictví, i když to nevyváží hodnotu domu.

Jaké má povinnosti darovaný vůči svému sourozenci? - žádné

Jaký nárok může uplatnit sourozenec, který nebyl podarován? - žádný. To, že má v domě trvalé bydliště, nic neznamená. Bydlí v něm na základě svolení vlastníka domu. Pokud nový vlastník toto svolení odvolá, tak se ten sourozenec bude muset odstěhovat (pokud v darovací smlouvě nebude pro něho věcné břemeno užívání)

 

hodnocení

0x
avatar milancukrar

loxx,

sdělím náš příběh.

Otec po rozvodu daroval jedné dceři barák, druhé dceři nic a synovi rovněž nic. Nikdo nemůže zpochybnit rozhodnutí otce. Klidně to takto může být. Dar jen jednomu potomku.

Po delší době otec zemřel, vypravovatel pohřbu byl povolán k notáři aby sdělil dědice , aktiva i pasiva. Uvedení dědicové byli požádání o sdělení dalších dědiců aktiv či pasiv, pokud jsou jim známa. Jelikož po otci zbylo několik korun a polí, uvědomili jsme notářku, že první cera dostala neobvyklý dar a že žádáme o započtení této nemovitosti jako "kolace". Notářka požádala první dceru, aby donesla všechny dokumenty k prodeji...

proběhlo několik jednání a cena nemovitosti byla započtena do dědictví a první dcera dostale menší dedictví o částku za prodej.

Ve Vašem případě, pokud v dědictví nebude co dědit, nikdo nesebere obdarovanému dítěti domek, ani nebude muset vyplácet nikoho dalšího.

Je to již jasnější?

(bohužel příbuzenstvo se rozdělilo na dva tábory a nemluví spolu navzájem...) smutné...

doplněno 22.08.11 17:57:

atreusi, chtěl jsem dát dobrou, ale nejde, takže

1* a *hej*

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]