Nárok na sociální dávky?

Od: Datum: 06.02.13 17:16 odpovědí: 32 změna: 08.02.13 16:25

Dobrý den milý rádcové.Potřebovala bych od Vás poradit.Náš syn přišel o práci,nahlásil se na uřad práce,ale zapomněl se dostavit v termínu který mu byl určen.Byl proto na 6měsícu vyřazen z evidence.Bohužel,stalo se, ted už ví,že udělal chybu když si termín návštěvy neohlídal a za chybu se platí!Jelikož zustal naprosto bez jakýchkoliv finančních prostředku,ba naopak mu roste dluh na VZP a sociálním,protože vyřazení z evidence znamená si platit tyto poplatky sám.Už nějaký čas mu jako rodiče vypomáháme,chodí se k nám najíst apod...dnes jsme spolu šli na magistrát zažádat o nějakou finanční podporu.Myslela jsem že by mohl mít na něco nárok,ale bylo nám zděleno,že si muže žádat jen o příspěvek na bydlení.Na jinou dávku nemá nárok když byl vyřazen z evidence uřadu práce.Je to vubec možný?Nepodala nám uřednice mylnou informaci?To ted má chcípnout hlady a zasekat se v dluzích?Jen podotýkám,syn není žádný flákač nebo nemakačenko,naopak práce se nebojí a umí se postavit k jakékoliv práci,ale v severních čechách je problém s pracovním uplatněním.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jardino555*
Datum: 06.02.13 17:25

bohužel, nezbývá nic jiného, než se opět zaregistrovat na pracáku...všichni totiž víme, že sociálky jsou jen pro vyvolené...kteří nikdy nepracovali *blee*

Ohodnoceno: 1x
 
Od: nicknevim*
Datum: 06.02.13 17:29

To není pravda, jsou tam i lidé které životní situace dovedla do kritických podmínek a dávky pobírají než se zase začnou starat sami o sebe a pracovat a stydí se chodit na soc.úřad, není jim to příjemné...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jardino555*
Datum: 06.02.13 17:43

Práce je dost, jenže jednodušší je přijít, natáhnout dlaň a dejte mi peníze. Jsou to vyžírkové, který pracující platí ze svých daní...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.13 17:45
avatar

Nesouhlasím, Práce je dost, ale ne pro každého. Každý neumí být za soutruhem, řídit dodávku nebo svářet... těchto nabídek visí na pracáku mraky.

doplněno 06.02.13 18:00:

Pěkný názor... který ovšem nebere v potaz třeba maminy po mateřské, které bez praxe nikdo moc nechce, nebo absolventy gymnázií a VŠ, kteří mají všeobecný obor a rukama prostě dělat neumí (ať si každý říká, co chce, jsou lidi, co se uživí rukama, a jsou lidi, co se uživí hlavou).

Nebo lidé s nějakým postižením, kteří mnoho prací dělat nemohou. Nebo lidé staršího věku, kteří nemůžou sehnat místo, byť mají zkušenosti. Případně lidé s VŠ titulem, kteří nemohou njít práci proto, že mají moc vysokou kvalifikaci a zaměstnavatel je nemůže zaplatit.

Popřemýšlejte, než někoho tak rychle a vcelku arogantně odsoudíte.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jardino555*
Datum: 06.02.13 17:51

Já jsem byl kdysi také na pracáku...rovnou jsem jim řekl, ať mi nic nehledají, že si práci najdu sám...a taky se tak stalo. Já jsem ochotný platit daně důchodcům a invalidům. Ostatní mají mozek, ruce a nohy...tak nevím proč by měli dostávat zadarmo peníze.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.13 21:51
avatar
No u nás se na jedno pracovní místo hlásí klidně přes trista lidí , takže buď rád, že na ty vyzirky můžeš delat.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.13 16:15
avatar

Dobře napsaný.Já su v ČID a rád bych dělal.Moc.Jenže když řeknu před zaměstnavatele proč mám ČID tak se mě snaží co nejrychlejc zbavit.Když mu to říct nechcu (protože vím že skrz tu nemoc člověka nikde nevezmou) tak si myslí kdovíco a nevezme mě taky.Jsem jen vyučen,ještě snad tím nejhorším řemeslem co je,čalouník.Kdybych mohl dělát svářeče (zdravotní stav nedovolí) tak mám práci raz dva

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.13 17:50
avatar

ale no tak jardino, kdeže je ta spousta práce? Nicméně jako většina i já nechápu jak člověk co má jedinou starost může zapomenout ovšem na to se nás nikdo neptal. Úřednice na ÚP a na sociálce dělá jen to co ji umožní zákon a ten mluví jasně, informovala vás dobře. Syn by měl na tuto přechodnou dobu jít dělat cokoliv co sežene, třeba i různé jednorázovky na černo hlavně aby si mohl platit ZP a nenarůstal mu dluh. Svobodný?, zkusit hledat v jném regionu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: sisinka*
Datum: 08.02.13 16:00

když tvrdíte,že práce je dost,tak nabídněte!Syn má stavební školu s maturitou,5 let dělal mistra u stavební firmy,má zkušenosti s montáží vody a odpadu,umí i zednické a zateplovací práce.V žádném případě netrvá na práci ve vedoucí funkci mistra,ale dělal by vše. Rozeslal již spousty životopisu bez odezvy.

Datum: 08.02.13 16:09
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.13 20:49
avatar

Souhlasím s Vámi nicknevim. Vím to naprosto jistě. Není pravda, že je v Čechách sociální pomoc jenom pro cikány. Nemohu být konkrétní, nevím, kdo všechno tohle může číst a nechci psát o intimnosti někoho, kdo by třeba rád nebyl a mohl by poznat, že to napsal někdo, kdo ho zná intimně. Ale nemohu nereagovat, když vím, že tomu není tak, jak si lidé myslí.

Pokud člověk opravdu prokáže, že je v tísni, je mu opravdu pomoženo. A nemusí být vůbec cikán. Oni totiž nejsou vyčůraní jenom cikáni. Tím ovšem nechci vůbec zlehčovat situaci tazatelky. Věřím, že to má těžké. Ale myslím, že určitou šanci má.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nicknevim*
Datum: 06.02.13 17:25

Úřednice Vám podala naprostou přesnou, správnou informaci.

doplněno 06.02.13 17:32:

Ještě doplním. Říkáte jestli má chcípnout hlady..nemyslím to osobně ale jeho jediná starost byla přijít jednou za 2 měsíce na prac. úřad což se mu nepovedlo. Podmínky jsou jasný..kdyby jste to napsala dřív hned jak ho zařadili do procesu vyloučení ještě bych vám pomohl ale teď už to nejde..

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 06.02.13 17:38
avatar

Bohužel, syn nesplnil základní "podmínku" pracáku - nepřišel na schůzku. Chápu, že se může stát, že člověk zapomene, ale je to jediná věc, kterou si člověk na pracáku musí opravdu ohlídat. Pro příště upomínka v kalendáři, v telefonu, v debilníčku, na nálepce u počítače.

MPSV o tomto píše:

O vyřazení z evidence rozhodne úřad práce ve správním řízení a proti rozhodnutí je možné podat v zákonem stanovené lhůtě odvolání. Pokud jste byla vyřazen/a z evidence uchazečů pro maření součinnosti, je zastavena výplata podpory v nezaměstnanosti a opětovné zařazení do evidence je možné až po uplynutí 6 měsíců ode dne vyřazení. V případě, že se vám po vyřazení nepodaří nastoupit do nového zaměstnání, jste povinnen/a si hradit sama zdravotní pojištění _ 1.080 Kč měsíčně a tato doba není náhradní dobou pro důchodové pojištění.

doplněno 06.02.13 17:40:

Přidávám se k Nicknevím - opravdu ta jediná povinnost byla ohlídat si schůzku, aby nemusel "chípnout hlady".

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.02.13 17:59
avatar

Dobrý den. Sisinko, na sociálním Vašemu synovi dluh nevzniká. To není povinné si hradit a nehradil ho za syna ani úřad práce. Je povinen si hradit pouze zdravotní pojištění, pokud byl vyřazen z ÚP, aby mu tam nevznikal dluh. Jinak je pravdou, že pokud není syn zaevidován na ÚP, nedosáhne na žádné soc. dávky, protože pro jejich přiznání je to podmínkou a tu nesplňuje tím pádem. Takže úřednice Vám podala správnou informaci.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: sisinka*
Datum: 06.02.13 18:00

Děkuji rádcum, kteří odpověděli bez zbytečných rýpavých poznámek.Máte plnou pravdu,měl si termín návštěvy ohlídat!Za blbost se platí!

Od: nicknevim*
Datum: 06.02.13 18:11

ať kluk ještě zkusí požádat o jednorázovou finanční pomoc..to může udělat každý měsíc. Dělá to asi 3700, ale možná i na to musí být v evidenci nejsem si jistej

doplněno 06.02.13 18:39:

Takže se to správně jmenuje Mimořádná okamžitá pomoc a žádat o ní může každý občan České republiky. Úřad pak zváží její přiznání nebo nepřiznání.

zřejmě váš případ je tohle

První situací je ta, kdy osoba neplní podmínky hmotné nouze pro opakované dávky, ale kvůli nedostatku finančních prostředků jí hrozí vážná újma na zdraví.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.02.13 18:50
avatar

Vyřazení z evidence uchazečů "za trest" je samozřejmě nepříjemné a to nejen kvůli tomu, že se na úřad práce můžete znovu zaregistrovat až po zmíněných 6 měsících, ale rovněž proto, že to vede k odnětí případných dávek v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, dávky mimořádné okamžité pomoci).

Z toho vyplývá, že ani na tuto dávku nedosáhne.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.02.13 19:03
avatar

Zadne minimum nehrozi? To by opravdu mel chxipnout hlady, kdyby bydlel nekde sam?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nicozjb*
Datum: 07.02.13 18:00
Nehrozí
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.13 19:20
avatar

K nároku na sociální dávky se už vyjádřili předchozí příspěvky.

Já se zeptám, jestli už skončilo správní řízení. Syn má právo se k návrhu zprostředkovatelky na vyřazení z evidence vyjádřit, po celou dobu průběhu správního může podávat a doplňovat další informace.

Jestli už správní řízení skončilo, pokud ještě neuplynula doba k odvolání, doporučila bych odvolání podat. Jednání s právním oddělením probíhá trochu jinak než jednání se zprostředkovatelkou a je možné, že by se synovi mohlo podařit jedno opomenutí obhájit (některé pobočky ÚP ojedinělý přestupek omluví).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sisinka*
Datum: 06.02.13 20:32

Ještě jednou všem dík za snahu pomoci.Bohužel,doba k odvolání už zaručeně uplynula,tudíž máme smulu.*nevi*

Od: ruze®
Datum: 06.02.13 21:22
avatar

Bohužel,tak to je,kdyzž nemá čas jako nezaměstnaný zajít jednou za měsíc na úřad práce,tak ať se pak nediví,zavinil si to sám.bohužel.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 06.02.13 22:08

Já se jen nepřestávám divit. Jak může někdo schválit zákon, který nezaměstnanému, bez jakýchkoliv příjmů ukládá zaplatit měsíčně 1080 kč? To má krást, nebo dělat načerno? Oboje je navádění k trestnému činu. Jestli to některým nedochází, tak člověk je živej tvor a ne neomylná mašina. A zrovna v tomhle případě je ten trest podle mě neúměrný. Žasnu nad tím, jak to některým připadá normální a přeji jim, aby zůstali neomylní a nikdy se v téhle pozici neocitli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.13 11:26
avatar

*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.13 13:33
avatar

Ono jde o různé zákony: Jeden stanoví povinnost hradit zdravotní pojištění a okruhy osob, za něž zdravotní pojištění hradí stát, druhý stanoví. kdo je osobou v hmotné nouzi...

Jinak se domnívám, že šlo o záměr - o snahu přimět nezaměstnané k dodržování pravidel, stanovených dalším zákonem - zákonem o zaměstnanosti.

doplněno 07.02.13 13:35:

Oprava překlepu: ... stanoví, ...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: sisinka*
Datum: 08.02.13 16:21

bohužel už nemám bodík k ohodnocení za dobrou odpověd,tak Vám jen poděkuji:). Synovi se snad rýsuje práce v Německu,ale není to nic určitého,tak snad mu to vyjde...

Od: sisinka*
Datum: 08.02.13 16:25

,,zabu,, bohužel už nemám bodík k ohodnocení za dobrou odpověd,tak Vám jen poděkuji:). Synovi se snad rýsuje práce v Německu,ale není to nic určitého,tak snad mu to vyjde...

 

Od: andrea1*
Datum: 07.02.13 11:22

Píšete: "syn není žádný flákač nebo nemakačenko,naopak práce se nebojí a umí se postavit k jakékoliv práci,ale v severních čechách je problém s pracovním uplatněním." Váš syn je mladý, neměl by u něj být problém porozhlédnout se po práci v někteém jiném kraji. Dnes jei plno nabídek na ubytování, takže s tím by neměl být problém. Museli by jste mu do začátku samozřejmě půjčit nějakou finanční částku. Čekat půl roku na novou registraci a stejně by jste asi mu ty peníze na placení dávek půjčovali. Za pokus by to stálo.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.02.13 11:28
avatar

No, osobne bych toho pul roku vyuzil a vykaslal se na denni zamestani, ale uzival zivota, sportoval, neco vydelal na brigadach, procestoval republiku.

Az bude zamestany na plny uvazek, uz se mu to nikdy nemusi postestit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.13 11:33
avatar

majsterjoe-užívat si života se bez prostředků dost špatně realizuje.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.02.13 11:28

Vzhledem k tomu, jak to dopadlo, co takhle hledat práci v jiném regionu? Syn je mladý, bez závazků a jestli se nebojí práce, nebude mít problém. V případě severních Čech se dá zkusit i Německo.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.02.13 16:06
avatar

JJ.Pokud byl vyřazen tak žádná sociálka

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.