Rozvázání pracovního poměru dle § 52 písm. a

Od: Datum: 29.12.12 11:16 odpovědí: 4 změna: 29.12.12 17:40

Dobrý den, mám dotaz ohledně rozvázání prac. poměru dle §52 písmene a. Jde o to, že přítelkyně u zaměstnavatele má dostat výpo´věď s měsíčním odstupným. Problém je, že přítelkyně u zaměstnavatele pracuje druhým rokem, jenže ze začátku jí dával Prac. Smlouvu na dobu určitou, atd. Celkem u zaměstnavatele odpracovala 22 měsíců s tím, že jí teď oznámil zrušení provozovny dle § 52.

Zajímá mne tedy jak je to s odstupným a vyší. Sama teď neví, zda jí propustí atd... Je to bohužel méně schopný zaměstnavatel... Za odpověď děkuji. M


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 29.12.12 11:27

Dobrý den.

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď z několika důvodů. Jedním z nich je: ruší -li se zaměstnavatel či jeho část, což je Váš případ. Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem dle § 52 přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně jednonásobku průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr trval méně než jeden rok, dvojnásobku jeho průměrného výdělku, trval-li pracovní poměr více než jeden rok a méně než dva roky . Za dobu trvání pracovního poměru u jednoho zaměstnavatele se považuje i doba trvání předchozíhi pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do následujícího pracovního poměru nepřesáhla 6 měsíců.

Dle mého názoru tedy Vaší přítelkyni náleží odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku. Pro účely odstupného se průměrným výdělkem rozumí průměrný měsíční výdělek.

Jen doplním, že z odstupného se neodvádí sociální a zdravotní pojištění.

doplněno 29.12.12 16:21:

Ano, přítelkyni náleží mzda za prosinec + odstupné ve výši dvojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Odstupné je zaměstnavatel povinen vyplatit po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném pro výplatu mezd, pokud se písemně nedohodne se zaměstnancem na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu výplaty.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: 4568mp
Datum: 29.12.12 13:41

Chápu to správně, že přítelkyni náleží plat za prosinec 2012 + dvouměsíční odstupné - čili dva platy? Děkuji za odpověď. M

Datum: 29.12.12 17:24
avatar

Dokud Vaše přítelkyně neobdrží písemnou výpověď, je stále zaměstnána a má samozřejmě nárok na mzdu za odvedenou práci.

Máte-li však na mysli dohodu o rozvázání pracovního poměru (i ta by musela být písemná), jde o dobrovolnou dohodu obou smluvních stran a platit bude to, co si písemně sjednají.

Na návrh dohody ze strany zaměstnavatele není Vaše přítelkyně povinna přistoupit, podle mne pro ni bude výhodnější nechat si dát výpověď.

Na výpověď by se vázala dvouměsíční výpovědní doba, po niž by ji zaměstnavatel ještě musel zaměstnávat, (kdyby pro ni již v průběhu výpovědní doby neměl práci, náležela by přítelkyni náhrada mzdy za překážku na straně zaměstnavatele).

Výpovědní doba začne běžet až prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi. (Doručí-li zaměstnavatel přítelkyni výpověď 31. prosince, skončí pracovní poměr 28. února 2013. Doručí-li jí výpověď až v lednu, skončí pracovní poměr až 31. března 2013.)

Za celou výpovědní dobu by přítelkyni náležela mzda (nebo náhrada mzdy).

Ve výpovědní době by každý týden měla nárok na jeden půlden volna s náhradou mzdy k hledání nového zaměstnání, v případě dohody se zaměstnavatelem by mohla čerpat jeden den za dva týdny (kdyby práci chtěla hledat např. v jiném městě).

Teprve po skončení zaměstnání by jí zaměstnavatel vyplatil odstupné - ve výši trojnásobku, neboť pracovní poměr by se výpovědní dobou přehoupl přes dva roky.

___ Ústní oznámení zaměstnavatele nic neznamená. Rozhodující bude datum doručení písemné výpovědi.

___ Poznámka: Rozhodně nedoporučuji přistupovat na dohodu, v níž by nebyl uveden důvod skončení pracovního poměru - buď § 52 písm. a) nebo slovně zrušení zaměstnavatele nebo jeho části.

Pokud by přítelkyně na takovou dohodu přistoupila, nevznikl by jí nárok na odstupné. Navíc by se jí v případě následné registrace na úřadě práce krátila podpora na 45 % průměrného čistého výdělku.

doplněno 30.12.12 04:32:

Diesele, podle zákoníku práce vzniká nárok na odstupné maximálně ve výši trojnásobku průměrného výdělku. (Nezaměňujte mzdu s odstupným!)

Pro určení data skončení pracovního poměru není rozhodující, kdy firma skutečně zanikne, nýbrž datum doručení výpovědi.

Je na zaměstnavateli, aby výpověď doručil tak, aby pracovní poměr skončil spolu se zánikem firmy. Pokud si toto neošetří, musí zaměstnanci po zániku firmy až do konce výpovědní doby vyplácet náhradu mzdy a po skončení pracovního poměru vyplatit odstupné v příslušné výši.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.12.12 17:40
avatar

To Ivzez *palec*.Jen doplním- firma zanikla - zanikne k 31.12.2012-zaměstnanci,kteří odstali výpověd poslední koncem listopadu dostali místo 3 násobku 4 násobek!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.