Duodenogastrický reflux - čeho se vyvarovat?

Od: Datum: 10.01.13 12:15 odpovědí: 16 změna: 01.02.15 20:41

Pěkný den, vím, že otázka na tento typ refluxu tu už byla, ale nemohu ji otevřít, zobrazí se mi "internet nemůže zobrazit stránku".

Dnes mi tuto diagnózu sdělili na gastru s tím, že bych se měla hlídat v jídle a vyřadit potraviny, které mi vadí. Jenže žádnou konkréní dietu nebo potraviny nejmenovali, i když jsem se ptala.

Má někdo zkušenost, co refluxu vadí, nebo je to individuální?

Děkuji*slunce*

doplněno 10.01.13 12:20:

Ještě doplním, že žádné léky jsem (naštěstí) nedostala.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 10.01.13 12:24

Vadí potraviny, které zvyšují koncentraci kyseliny chorovodíkové v žaludečních šťavách - tučné, ostré (kořeněné), kyselé, sladké...

Prostě všechny ´dobroty´...

BTW - léky v podstatě neřeší (neléčí) reflux jako takový, ale jen snižují agresivitu žaludečních šťáv a podporují peristaltiku...

doplněno 10.01.13 12:46:

Nebolí žaludek, ale jícen... ;)

Vařím - pokud možno*), bez koření (zejména bez chillie, pepř jen zelený - a málo, kmín drtím, česneku jako šafránu, křen vůbec), bez hořčice, octa (když musím kyselit, pak citronem - a málo), zeleninu především vařenou/dušenou... Sladké minimálně...

*) někdy neodolám... :-D

Ohodnoceno: 2x

Datum: 10.01.13 12:35

Díky za odpověď, něco obecného jsem si přečetla na netu, ale raději se ptám tady, že:)

Právě moc tučné ani kořeněné nejím, takže nevím, čím jsem si to "uhnala":( Ovšem kyselé a sladké (zejména) mám ráda, to bude boj... zatím jsem si ale nevšimla, že by mi po jídlech (vyjma jídel, kde je vysoká koncetrace česneku), bylo nějak špatně nebo by mě žaludek bolel.

Datum: 10.01.13 12:38

Marti, ono taky bude záležet na množství. Musíš si to sama odhadnout, podle zkušeností.
Já miluju pečené brambory na kačením sádle, ještě si to hotové prokládám česnekem a zapíjím mlíkem. Vždycky se toho příšerně přežeru a z toho česneku mě pak je zle. Ale stejně neodolám, a 4x za rok si to udělám...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 10.01.13 12:47

Mowlo, pověz, čím si rád zahřešíš? *cert**pivo*

Od: mowla*
Datum: 10.01.13 13:00

Cocinkomichalko - nic hříšného mi není cizí... *smich*

Ale pokud jde o jídlo, pak nejraději hřeším husičkou a kačenkou se zelím, bůčkem (ovarem) s křenem, řádně česnekovými bramboráky, steaky s jalapeňo, syrovým kysaným zelím s jablky a křenem, kvašáky... Ó jéje... ;) :-D

doplněno 10.01.13 13:31:

Taky mi teče ´z koutku´ - už jsem si ohřál škvarky a dlabu zelí... Ještěže musím za chvíli za volant, jinak bych i ´pivnil´... :-D

To je zase jednou téma...

*smich*

Když jsem před nějakou dobou ležel na chirurgii s čerstvě zašitou dírou v břiše a nemohl se smát, taky mi připadal "dobrý den" pronesený mezi dveřma, jako výborný vtip...

*haha*

Datum: 10.01.13 13:16

Jééžiši už mám zase poslintanou klávesnici! Já teda miluju ty "pečáky", jak píšu níže, a ještě ráda chodím k nám do pivováru na pivko a bůčkovou pomazánku... No a už jsem dlouho nedělala v pekárně škvarky, ty by "taky šly" :-D

Od: drejdl*
Datum: 10.01.13 13:39

pozor na to - jícen při duodenogastrickém refluxu nebolí. Duodenogastrický reflux je návrat obsahu z dvanáctníku do žaludku, nikoliv do jícnu. Obsah tím pádem obsahuje proteolytické enzymy, přicházející ze slinivky břišní, a ty narušují stěnu žaludku. Proto opravdu bolí žaludek.

Doporučuji snižovat pH žaludečního obsahu - jogurt, tvaroh, mléko, přinejhorším Anacid.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 10.01.13 20:21

To si piště,že beolí žaludek, a umí bolet celkem slušně:)

Děkuji za odpověď, mléko (hodně teplé), užívám na tyto bolesti už léta, je to super... a stejně tak mátový čaj. Joguty zkusím také, dvakrát je nemusím.

Od: nedo*
Datum: 18.03.13 20:32

To píšeš o gastroezofageálním refluxu, kdy se vrací žaludeční šťávy zpět do jícnu, duodenogastrický reflux je něco úplně jinýho - obsah duodena se vrací zpátky do žaludku.

Datum: 10.01.13 12:36

Marti, zadej si - reflux dieta - a vyjede ti spousta odkazů. Myslím, že nejhorší bude to ostré jídlo. Mě když se něco "vracelo", vždy to bylo ostré... (nebo alkohol).

Ohodnoceno: 2x

Datum: 10.01.13 12:47

Díky za reakci, Míšo:) Ostré já moc nejím, nechutná mi, takže nějaké napepřené steaky a ostré chilli ani omylem. Právě nevím o ničem, co by se mi vracelo (snad jen ředkvičky?), a na tu dietu mrknu. Doktor povídal, že to musím držet napořád, takže mám velkou radost:(

doplněno 10.01.13 20:23:

Jó, člověk by neměl věcí.. a stejně neodolá:D Ale dokud to není smrtelné, tak to dvakrát neřeším, a budu se velmi snažit, abych na další gastro šla za hodně dlouho:D Hlavně vycházení toho natlačeného vzduchu co tři vteřiny bylo velmi trapné (vím, takových tam vidí denně dvacet a je to lidské, ale pro mně pořád dosti ponižující:()

Datum: 10.01.13 12:50

Já mám zase zvýšenou kyselinu močovou, způsobuje to dnu a bolesti kloubů. Taky bych neměla leccos jíst. Třeba skoro žádné maso, luštěniny (miluju!) atd. Mám to odzkoušené, že mi nic z toho nic nedělá. *nevi* Musíš si to sama vysledovat.

Přítel má sníženou srážlivost krve (riziko trombózy), jí léky a mimo to nesmí jíst nic s vitamínem K - prakticky veškerá zelená zelenina, špenát, salát atd. Špenát milujeme, takže má vyzkoušeno, že když se špenátem přežere, dá si o čtvrtku prášku víc... Ale jak už jsem psala - musíš na sobě dělat trochu "pokusy" a uvidíš...

Od: luke237
Datum: 10.01.13 23:17
otázka na tento typ refluxu tu už byla, ale nemohu ji otevřít

Stranka se mi normalne nacte: Duodenogastrický reflux – antralna gastritida

Datum: 11.01.13 13:06

Mně normálně ne:)

Od: gabca86
Datum: 31.01.15 20:46

Dobrý den,

minulý týden mi také "našli" duodenogastrický reflux", hledám v různých diskuzích, jak nastavit stravu, ale všude se to zvrtne v doporučené na klasický reflux (jícen-žaludek), nemohla byste mi prosím doporučit čeho se vyvarovat? Na co si dát pozor? Mockrát děkuji za případnou odpověď.

Datum: 01.02.15 20:41

Gabi, já jím úplně normálně, žádnou dietu nemám. Jediné, co usím dodržovat, jsou časté malé porce jídla, aby ta vracející se kyselina neleptala prázdný žaludek, stačí ovoce, zelenina, cereální tyčinka. A zjistila jsem, že mi moc dobře nedělá příliš sladké a a samozřejmě alkohol v čele s vínem, které hodně překyseluje. Jinak normál ;).

Pokud je zle, používám Pepsi colu - na rozdíl od Coca coly neobsahuje aspartam.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.