Nedodržování limitu dohody o provedení práce

Od: Datum: 29.07.11 20:36 odpovědí: 15 změna: 26.01.15 18:18

Ahoj,
moje sestra si před nástupem na VŠ chtěla přivydělat nějakou brigádou.
Byla se tedy zeptat do jednoho nejmenovaného obchodního řetězce na práci, nabídli jí pokladní - šla do toho.
Sepsali s ní dohodu o provedení práce. Problémem je, že odpracovala jednou tolik, než je zákonem povoleno na dohodu odpracovat. Řekli jí, že přesčasy se neproplácejí a že tam musí chodit tak, jak jí řeknou. Za takové jednání pak dostane měsíčně 4.000.- Kč. Nejde tady o to, kolik pokladním nabízejí, ale o to, jak je možné, že je nutí pracovat více, než povoluje dohoda o provedení práce.
Když jim sestra řekla, že odpracuje to, co jí dovoluje dohoda o provedení práce (kterou jí nabídl obchodní řetěžec jako formu zaměstnání) a více že pracovat nebude a nebo pouze za předpokladu, že jí bude přesčas proplacen. Prostě se šprajcla (jak se říká) a chtěla to nějak vyřešit - výsledek: Ukončili s ní spolupráci.

Neporušují tak nághodou v tomto řetězci něco? Nehřeší na to, že pokladní na brigádu jsou v drtivé většině mladé holky? Zdá se mi, že si zahrávají i se zákonem...neřeknu, kdyby to dělali nějak diskrétněji ale takto okatě?
Vladimír


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jenicekpoplatnik
Datum: 29.07.11 21:23

Jediný limit je 150 hodin ročně. V čem je problém?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 24.01.15 17:09

Pozor! Pro DPP Limit 150 hodin již neplatí, byl změněn na 300 hodin za rok a max. 10000 Kč výdělku měsíčně (do této častky se nemusí platit zdravotní a sociální poj.). Nevím tedy přesně kolik let tato změna platí, ale pro rok 2014 a dále určitě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.11 21:37
avatar

jaké přesčasy máte na mysli? pracovala na DPP. šprajcla se a ukončili s ní spolupráci - co jiného asi měli dělat?

doplněno 29.07.11 22:16:

jak musela? nemusela. pokud jí to takhle nevyhovovalo (i když to třeba není zcela v souladu se zákonem) mohla se sbalit a odejít. pořád nechápu o co vám jde. buď si chtěla vydělat peníze nebo ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vladimir2*
Datum: 29.07.11 22:11

Musela pracovat více hodin, než povoluje dohoda o provedení práce. Takhle tam tlačí na všechny, kteří jedou na DPP.
Když řekla, že nevidí důvod, proč by měla pracovat více než dovoluje dohoda o provedení práce (navíc když tyto extra hodiny řetězec neproplácí), tak ji vyhodili.
Takhle je to pro ně výhodné - holkám na DPP nemusí platit sociální ani zdravotní, ale aby tam pracovaly za pár tisíc denně několik hodin, to by jim vyhovovalo.
Takhe je to myšleno.

Od: vladimir2*
Datum: 29.07.11 22:20

No, tak to nebudeme rozpitvávat.
Vidím, že nedokážete odpovědět na moji základní otázku, zda se nejedná o špatný postup a zneužití dohody o provedení práce.
Namísto toho tady spekulujete o tom, co musela a nemusela a mluvíte o něčem úplně jiném.

Od: jenicekpoplatnik
Datum: 29.07.11 22:48

A jaký je problém? Na DPP může zaměstnanec u jednoho zaměstnavatele odpracovat 150 hodin ročně. Zaměstnavatel chce, aby odpracovala např. 300 hodin? Pokud nejste schopen definovat v čem se vám zdá postup špatný, pak se těžko s vámi komunikuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.07.11 09:31
avatar

Také se nemohu dobrat podstaty Vaší otázky. Na DPP lze odpracovat pro jednoho zaměstnavatele v jednom kal.roce 150 hodin. Pokud odpracovala víc, je to hlavně riziko pro zaměstnavatele - pokud se na to při kontrole přijde, doměří se za hodiny nad limit pojistné. Ona měla stanovenou měsíční odměnu? Kolik hodin měla za měsíc odpracovat? Na kolik měsíců měla uzavřenou DPP?

Vždycky je možné zavolat na inspektorát práce a zeptat se na to, jestli nejsou v tomto případě porušeny pracovně právní předpisy (samozřejmě jsou). IP by si s tím měl umět poradit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.07.11 12:45

Prosím upřesnit - nerozumím tomu.

Uzavřeli s ní dohodu o provedení práce, na práci pokladní. Jaký rozsah byl v dohodě uveden? 150 hodin? (víc nelze) Bylo limitováno i dobou (např. od 1. 7. do 31. 8.?).

Kolik hodin odpracovala?

Práce přesčas u dohody o provedení práce neexistuje (ta je možná u práce v pracovním poměru).

Pokud jí stanovili rozvrh práce, že má třeba v daný den pracovat od 7 do 14 hodin, ale zaplatí jí jen 4 hodiny, tak je toi protiprávní vykořisťování. Může dát podnět na Inspekci práce.

Napadá mne - nešlo o dohodu o pracovní činnosti?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmdpgmjmdpgm
Datum: 30.07.11 13:34
Ja si myslím, že na tom není co nechápat. Pochopil jsem to tak: Sepsala smlouvu DPP max.150h. Chtěli po ní odpracovat těch hodin více, ale do výplatnice napsat pouze těch 150 aby neměli problém. Podle mě měla normálně pracovat a jakmile by dovršila těch 150h, tak měla říct dost, smlouva mi více hodin nedovoluje.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.07.11 13:41
avatar

No to, že odpracuje víc hodin, než je povoleno zákonem, to je přece problém zaměstnavatele - ten by si to měl hlídat, protože případné sankce dopadnou na něj, ne na zaměstnance. Proto se snažíme dobrat toho, jestli byla poškozena co se týká odměn, takže chceme vědět, jaký měla rozvrh pracovní doby a jestli měla stanovenou hodinovou nebo měsíční odměnu. Nebo jestli jí zaplatili jenom 150 hodin, ale chtěli, aby za tu odměnu odpracovala 300. Co napíšou do výplatnice, to bych u DPP vůbec neřešila, na důchod jí to stejně nejde. Řešila bych, kolik mělka mít na hodinu, a jestli dostala zaplacené všechny hodiny. Jestli ne, šla bych s tím na IP.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: machoval
Datum: 24.01.15 14:44

Dobrý den, četla jsem Vaše odpovědi a zaujali mě, protože i já bych Vás chtěla požádat o radu.

V loňském roce jsem měla podepsanou DPP na 300 hodin ročně, s vyčíslenou hodinovou sazbou 300,- Kč. Odpracovala jsem více , než je dohodnuto v Dohodě. Teď řeším přesčasy, za jakou částku by mi je měli proplácet? Zda za uvedenou hodinouvou sazbu, či zaměstnavatelem stanovenou hodinovou sazbu, která je samozřejmě mnohem nižší, než mám v Dohodě.

Platnost Dohody je k 28.02., ale už teď nemám z čeho čerpat, pracuji nad stanovený rámec, nad 300 hodin.

Následnou PS mi slíbili od od března.

Prosím o radu

Děkuji

Lenka M.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.15 15:09
avatar

Jak je dohoda sepsána? Od kdy do kdy? Limit 300 hodin se vztahuje na 1 kalendářní rok. Znamená to, že od ledna Vám běží nový limit. Bez toho, abych viděla papíry, Vám toho víc říct nedokážu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: machoval
Datum: 25.01.15 09:56
Dobrý den,
dohoda je sepsána od 1.4.2014-28.2.2015,
v rozsahu 300hod., za 300,- Kč / hodina.

V Dohodě se píše, že mi může být poskytnuta odměna dle hospodářského výsledku korporace.
Ovšem nestalo se tak.
Jde mi o zpětné dorovnání prescasu, zaměstnavatel se vždy odvolával na konec roku a samotného řešení.
Dekuji za odpověď.
Lenka M.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.15 13:53
avatar

Pokud píší, že může být poskytnuta odměna a není, nedá se nic dělat. Ohledně přesčasů už jen inspektorát práce, ten má v kompetenci tyto věci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: machoval
Datum: 26.01.15 18:18
Dekuji Vam za rady. Zkusím dořešit.
Zdravím
Lenka M.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.