Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, rád bych se zeptal, zda-li budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, pakliže jsem momentálně 3/4 roku registrovaný na živnostenském odboru. Tedy: pokud podpora je, od kdy? (6 měs., 12 měs.), dále, hraje roli můj příjem v tomto období (malý) a občasné pozdní platby soc + zdrav? Děkuji.
Uchazeči o zaměstnání mají nárok na podporu v nezaměstnanosti. Cílem je dočasné zmírnění výpadku příjmů. Přesné podmínky stanoví zákon o zaměstnanosti (č. 435/2004 Sb.).
Lidé do 50 let věku mohou dostávat podporu po dobu pěti měsíců, lidé od 50 do 55 let ji mohou pobírat osm měsíců a lidé nad 55 let až jedenáct měsíců. Jde o takzvanou podpůrčí dobu.
První dva měsíce dostanou nezaměstnaní 65 procent průměrného čistého měsíčního výdělku z předchozího zaměstnání. Za měsíc mohou dostat maximálně 0,58 násobek průměrné mzdy v České republice, tedy 13 280 korun.
Další dva měsíce klesne podpora na 50 procent dřívějšího výdělku a zbytek podpůrčí doby pak uchazeč dostane jen 45 procent.
Při rekvalifikaci se podpora zvyšuje na 60 procent dřívějšího výdělku, maximem je 14 883 korun měsíčně.
Po skončení podpůrčí doby (pět, osm nebo jedenáct měsíců) už nezaměstnaný získá jen sociální dávku ve výši životního minima, tedy necelých 3200 korun. Nevykazuje-li požadovanou aktivitu, dostane jen existenční minimum, tedy 2020 korun.
Od ledna 2011 se pravidla pro podporu dále zpřísnila. Přehled konkrétních změn najdete v tomto článku. Další změny pak chystá ministr Jaromír Drábek od roku 2012 ( podrobněji zde).
Jak už je zvykem, opět jste nepochopil otázku. Tazatel je 3/4 roku OSVČ, výjimečně má nějaký příjem a výjimečně platí zdravotní a sociální a ptá se, jestli bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Že vy si rád z lidí děláte legraci?
Proto, aby vám vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti, musíte splňovat několik podmínek.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti máte v případě, že jste byli v posledních třech letech alespoň dvanáct měsíců důchodově připojištěni. Jinými slovy, k tomu, aby vám byla podpora přiznána je třeba, abyste byli v posledních třech letech zaměstnaní nebo samostatně výdělečně činní po dobu minimálně jednoho roku.
Do předchozího zaměstnání se však započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje i doba:
Jako náhradní doba se nezapočítává doba studia. Pokud tedy po absolvování studia nezískáte zaměstnání, můžete se sice zaregistrovat na úřadu práce, ale na podporu v nezaměstnanosti budete mít nárok jen v případě, že jste během posledních tří let studia byli prostřednictvím výdělečné činnosti alespoň dvanáct měsíců důchodově pojištění.
V případě, že chcete žádat o podporu v nezaměstnanosti, nesmíte zároveň pobírat starobní nebo plný invalidní důchod, nemocenské dávky, podporu při rekvalifikaci. S podporou nepočítejte také v případě, že jste ve vazbě nebo ve výkonu trestu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.