Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, za jakých okolností může majitelka domu (bezdětná sestra) zrušit bydliště své sestře se dvěma dětmi? Moje nevlastní sestra zdědila v 18 letech třígenerační a prostorný dům. Nyní mne vyhání. Mám v domě ovšem trvalé bydliště. Může ho zrušit bez mého svolení? Děti i já se ocitneme na ulici? Děkuji za odpověď. Je naprosto bezcitná a bezcharakterní,rozmazlená.. je schopna všeho. Musím snad dát ke zrušení souhlas, ne? A kdyby nás chtěla s dětmi vyhnat policie, tak se můžeme bránit trvalým bydlištěm, není tomu tak?
Dobrý den. Lotty, pokud v domě bydlíte, pak Vám vlastník nemůže trvalý pobyt zrušit. To může jen v případě, že byste tam nebydlela a delší čas se tam nevyskytovala. Jinak trvalý pobyt je jen evidenční údaj a nezakládá Vám žádné práva. Jaká práva k užívání domu máte? Máte mezi sebou sepsanou nájemní smlouvu ...?
doplněno 06.02.13 19:25:Trvalý pobyt a trvalé bydliště je stejné a rozumí se tím adresa pobytu občana...Uvádíte málo informací na to, abychom Vám mohli odpovědět na to, zda Vás může sestra obejít, či ne. Matka Vás vydědila? Vyzvídat nechci v žádném případě, jen že jinak byste ze zákona měla mít právo na dědický podíl, který Vám náleží...
doplněno 06.02.13 19:29:Nebo matka ještě za života darovala dům Vaší sestře a tento nebyl předmětem dědického řízení? Můžeme jen hádat, ale někdo Vás tam přece nechal bydlet za nějakých podmínek, ne?
Na základě čeho nyní v domě bydlíte? Pokud v domě bydlíte, nemůže Vám sestra jen tak zrušit trvalý pobyt. Může se však obrátit na soud se žalobou na vystěhování.
doplněno 06.02.13 14:35:Trvalým pobytem se bránit nemůžete. V případě, že k domu nemáte vlastnické právo, jde jenom o evidenční údaj, který Vás neopravňuje k bydlení. K bydlení v domě Vaší sestry by Vás opravňovala např. nájemní smlouva. Ovšem i tu může majitel vypovědět.
doplněno 07.02.13 03:27:Termín trvalé bydliště se nepoužívá, jde o trvalý pobyt.
Jestli Vaše matka zemřela, mělajste po ní dědit ze zákona. Ona Vás vydědila, nebo jak to s tím dědictvím bylo?
Nebo matka žije a svou část domu darovala Vaší sestře (pak by nešlo o dědictví)?
Přihlášením občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu ani k vlastníkovi nemovitosti. (toto říká zákon)
. Sestra může trvat na soudním vystěhování jelikož vy žádné právo bydlet v jejím domě nemáte. Ona zdědila dům a co jste zdědila vy? Nezlobte se, že se ptám ale v dědictví vás přece úplně obejít nemohli.
Tazatelka píše "nevlastní sestra" - takže klidně se na ni dědictví vztahovat nemuselo, protože mohlo o dědění z té z větve nespolečného rodiče.
Když jste sestry, měly jste zřejmě dědit stejným dílem. Takhle má sestra vše a Vy nic. To jste se dědictví zřekla v její prospěch? Nemáte se nyní jak bránit.
I když tam máte trvalé bydliště, bylo by nejlepší, kdybyste si začala shánět jiné bydlení, aspoň podnájem. Nepíšete, kolik jí platíte za bydlení, ale určitě něco podobného seženete i jinde. A někdy lepší u cizích, než u vlastních. Když se Vás sestra nezbaví po dobrém, mohla by vymýšlet nějaké naschvály, kterými by Vám i Vašim dětem znepříjemňovala život u ní. A než žít ve stresu a napětí, co zase příště bude, opravdu odejít a mít klid. Jaga.
doplněno 06.02.13 14:54:S tím děděním má Lesi pravdu, mohlo to tak být.
Jaguš koukám, že nejsem sama komu to slovíčko "nevlastní" uniklo. Tazatelka tedy žije celý život v cizím domě a nemyslím si, že by měla nárok na nové bydlení pokud majitelka domu trvá na vystěhování.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.