Jak lze prodávat vlastní obrazy?

Od: Datum: 10.07.11 16:11 odpovědí: 16 změna: 11.08.15 23:41

Ahoooj všichni,

rád bych se Vás optal, zdali nevíte, co je třeba udělat pro to, abych mohl prodávat vlastní obrazy:)?.

Je potřeba živnostenský list? a nějaké další právní záležitosti?:)

Jsem v tom naprosto neznalý a budu velmi vděčný za kažkou Vaši pomoc.

Mnohokrát Vám děkuju a přeji pěkný den!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.07.11 16:18
avatar

Zdravím Marku já bych nejdříve zkusila rodinu, kamarády a kamarády kamarádů. Pak snad udělat nějakou výstavu, třeba i na vesnici nebo městě kde žijete (kamarád měl výstavu svých děl ve staré stodole). Nabídnout nějaké galerii, nebo stránky na internetu. Zřídit si živnost na prodej svých obrazů když ještě nevím zda je bude někdo kupovat mi nepříjde rozumné.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: marek10*
Datum: 13.07.11 21:20

Děkuji Vám za odpověď, máte pravdu, že zřídit živnost na obrazy, jenž nebudou třeba prodejné, je trochu riskantní:),

ale já to vše beru především jako zkušenost, o výdělek mi do jisté míry prozatím nejde:), nechci na tom ale prodělat:)

Přeji krásný den, mockrát Vám děkuji za odpoved:)

Od: lidka*
Datum: 10.07.11 20:55

Marku, zkuste to přes http://www.fler.cz/ Kamarádka tam má svou stránku a říká, že to funguje bez problému. Tam si můžete ověřit, jak budou vaše obrazy prodejné. No a zatím si myslím, že by stačilo potom případný příjem zdanit. *tuc* Na tyto stránky chodí poměrně dost zájemců. Tak hodně štěstí! *placni*

Ohodnoceno: 3x
 
Od: marek10*
Datum: 13.07.11 21:03

Mnohokrát Vám děkuji za odpověď, určitě se na ně podívám a budu se o to dále zajímat:).

Opravdu o tom zatím skoro nic nevím:). Budu rád za jakoukoliv dalsí pripomínku.

Ještě jednou děkuji, mějte se hezky:)

Od: theprincworldoffilm
Datum: 16.12.11 01:14

Dobrý den, i já mám stejný problém.Chtěl bych prodávat vlastní obrazy ale zatím jsem neprodal jedinej obraz.Na internetu je toho spousty ale najít to správné je těžké.Možná by mě zajímalo co vlastně letí za styl obrazů.Já jsem zkusil Aukro.cz-jen jsem platil za vystavení.Teď vystavuji na talent-art WWW:TALENT.CZ jediný tak byl zájemce který si ze mě vystřelil a k prodeji nedošlo.Člověk pracující a se spoustou jiných zájmů se těžko prokouše k prodeji.Začel jsem vytvářet vlastní stránky na internetu ale tak yjsem moc daleko nedošel:Je potřeba být viděn. Jak jsem někdě četl moudré přísloví UMĚNÍ NENÍ NAMALOVAT OBRAZ ALE PRODAT HO. a nebo taky každé umění má svého kupce což se mi zamlouvá víc ale ještě ty kopce sehnat a nebo lépe aby oni sháněli nás umělce

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.07.11 17:14

Živnostenský list nepotřebujete, neboť jde o činnost podléhající autorskému zákonu. Jak bylo řečeno, příjem musíte po skončení roku zdanit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: marek10*
Datum: 13.07.11 21:15

Moc Vám děkuji za odpověď, rád bych se Vás ještě optal:), pokud bych si nechal od někoho udělat urcitý obrázek na zakázku například: Maliny ve sněhu, ten obraz bych od něj odkoupil a začal dělat kopie tohoto a prodávat tyto kopie ve velkém,

má autorská práva na tento obraz stále malíř? nebo já, když už jsem ho odkoupil. Popřípadě, na základě jaké smlouvy

by se dala od tvůrce obrazu autorská práva odkoupit?:)vím že je tohle už dost složité,ale budu moc vděčný

za jakoukoliv Vaši radu:).

Velmi Vám děkuji:), přeji hezký den

Od: reeve*
Datum: 14.07.11 04:31

Dle autorského zákona (121/200 Sb.) je třeba rozlišovat právo autorství, právo vlastnictví a právo dílo užít.

Právo autorství má vždy autor, je nepřenosné, neprodejné a trvá i po smrti autora. Známená, že nikdo jiný se nesmí vydávat za autora díla. Toto právo se nedá odkoupit.

Právo vlastnictví díla se vztahuje ke konkrétnímu autorskému dílu (např. obrazu) a říká, kdo je jeho majitelem. Autor může své dílo prodat komukoliv.

Právo dílo užít se vztahuje na rozmnožování díla, prodej rozmnoženin, pronájem díla, vysílání díla v rozhlase nebo televizi, vydávání díla tiskem ap. Toto právo uděluje autor zvláštní smlouvou a nemusí se vztahovat k vlastnictví díla. Autor tedy může být vlastníkem svého díla a zároveň někomu udělí právo užití. Nebo naopak - někomu dílo fyzicky prodá, ale ponechá si práva užití.

Chcete-li rozmnožovat a prodávat kopie obrazu "Malin ve sněhu", potřebujete s autorem sepsat tzv. licenční smlouvu (dříve se jí říkalo "autorská"). V ní bude uvedeno:
- kdo je autorem a o jaké dílo se jedná
- komu jsou autorem práva udělována
- jaká práva autor uděluje (právo rozmnožovat a prodávat rozmnoženiny...)
- jaká jsou omezení (počet kopií, způsob prodeje ap.)
- na jak dlouho se práva udělují (může být i na dobu neurčitou)
- zda je udělení práv výhradní (práva máte pouze vy) nebo nevýhradní (stejná práva může mít i někdo jiný)
- jaká je odměna za poskytnutí práv
- další ustanovení (kdy a v jaké podobě vám autor dílo poskytne ke zhotovení rozmnoženiny, termín případného vrácení ap.)

Na závěr je nutné dodat, že veškerá ustanovení licenční smlouvy spadají do občanského práva, nikoliv trestního. Nebudete-li se přímo vydávat za autora obrazu (toto jediné právo je chráněno i trestním zákoníkem), pak pro vše uvedené platí jednoduché pravidlo: Kde není žalobce, není ani soudce. Pokud se s autorem dohodnete ústně a budete-li mu důvěřovat, že vás nezažaluje, nemusíte sepisovat vůbec nic a můžete prodávat kopie jeho obrazu dle libosti.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: marek10*
Datum: 23.09.11 13:23

Dobrý den,

Moc se Vám omlouvám, že píši až ted, byl jsem dlouho v rakousku a nemel na nic cas.

Mnohokrát Vám děkuji za vyčerpávající odpověď:), moc jste mi pomohl. Řekl bych, že musíte být asi právník, když se

v tom takto vyznáte:).

Rád bych se Vás ještě zeptal ohledně licenční smlouvy ( jsem přesvědčen, že dnes je treba mít vse sepsané na papíře - bohužel:).

Domnívám se, že je třeba si na sepsání a vytvoření takovéto smlouvy najmout právníka, asi těžko existují nějaké formuláře:). Netušíte, za kým popřípadě jít a kolik by to asi tak mohlo stát?

Velmi Vám děkuji za takto pro mě cenné rady a přeji hezký den

Od: reeve*
Datum: 23.09.11 17:40

Nejsem právník, chraň pámbu. Jsem z "opačné strany barikády" - řadu takových smluv jsem podepsal jako autor. Nic složitého to není a vzory autorských smluv lze najít na internetu (hledejte například "smlouva o vytvoření autorského díla" nebo raději "smlouva o užití autorského díla"). Pro vás je důležité, aby vám autor díla podepsal, že souhlasí, abyste z jeho díla zhotovoval rozmnoženiny a tyto dále prodával. Ve smlouvě by dále mělo být uvedeno, na jak dlouho je toto právo poskytnuto (raději uvést konkrétní dobu, nikoliv "na neurčito") a jaký honorář za toto postoupení práv autorovi vyplatíte (v případě komerčního využití kopií by to nemělo být úplně bezplatné, jinak by někdo v budoucnu mohl smlouvu napadnout pro porušení "dobrých mravů"). Stačí jen pár řádků.

A znovu opakuji: Je-li autor obrazu normální slušný člověk, kterého dobře znáte, lze se s ním dohodnout i ústně, protože jediný, kdo by mohl váš prodej kopií soudně napadnout a způsobit vám komplikace, je on sám (nebo jeho dědici, pokud byste kopie prodával i po jeho smrti).

P.S.: Příjem podle uzavřené písemné autorské smlouvy by měl autor správně přihlásit ke zdanění (přesáhne-li určitý limit) a vy si zase vyplacený autorský honorář můžete započítat do nákladů. Odehraje-li se vše "per huba" někde v restauraci, nelze použít ani jedno z toho.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 23.09.11 21:20
avatar

Nejsem ani právník, ani umělec, ale jen chci upozornit, že pro nákup, kopírování a prodej cizích obrazů už určitě budete živnostenský list potřebovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: theprincworldoffilm
Datum: 16.12.11 01:22

Dobrý den tak jak jste postoupil s prodejem vlastních obrazů.To je otázka na kterou také hledám odpověď protože na stránkách s obrazy je tolik autorů a ještě více děl až z toho přechází oči.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: kjanik112*
Datum: 13.07.11 22:47

S živ. listem zatím počkejte. Zeptejte se na finančním úřadě. kolik si můžete letos vydělat (limit), aniž byste to musel na konci roku hlásit a danit.(Každý rok je to jiné).Nemá smysl se přihlašovat, když ani nevíte, kolik si budete vydělávat-přihlásit se pak můžete vždycky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marek10*
Datum: 23.09.11 13:26

Dobrý den,

i Vám se moc omlouvám, že odepisuji tak pozdě:), byl jsem dlouho v rakousku a bylo to náročné.

Děkuji Vám mnohokrát za odpověď, pomohl jste mi, je dobré vědět a zamyslet se nad tím, zda se to na živnostenský list vyplatí či ne. Já mám dojem že za rok si mohu vydělat, aniž bych to danil něco kolem 10000 Kč, ale ještě se na to pozeptám.

Mnohokrát Vám děkuji, a přeji hezký den:)

Od: polinek*
Datum: 23.09.11 21:00

normálně si zajděte do prodejní galerie a nabídněte je k prodeji. Nic nepotřebujete. Napište odkud jste a já vám poradím.Také maluji

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kacul
Datum: 11.08.15 23:41

Ahoj mám tu docela hodně nápaditích obrazů akorát nevím kde je mám prodávat ... maluji hodně nahých aktů.. ale, chtěla bych se tím někam dostat ale , vůbec si nevím rady. pomůžeš mi prosím? budu ti moc vděčná s pozdravem Káta

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.