Mateřská vs.nemocenská

Od: Datum: 27.12.12 18:56 odpovědí: 5 změna: 28.12.12 08:16

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na následující. Manželka je na tříleté mateřské, která jí končí ke konci dubna 2013. Podruhé otěhotněla, je v 6.týdnu. 2 roky má uzavřené pojištění, při kterém by při marodění pobírala od pojišťovny 100Kč/den. Jak si zajistit co nejvyšší příjem, příp.i s pojistným? Jestli tomu dobře rozumím, tak na konci dubna 2013 jí skončí mateřská, od května nastoupí na sociálku a bude pobírat asi 3.000Kč do doby 2 měsíce před plánovaným porodem (tedy asi květen-červenec), a v srpnu najede opět na tříletou mateřskou (něco přes 7.000Kč)? Navíc má rizikové těhotenství, se kterým může jít okamžitě marodit, jenže nevím, jak by na tom byla finančně, jestli by se to vyplatilo? Myslím, že marodit by měla začít až po ukončené mateřské, na ty 3 měsíce (květen-červenec), aby jí k marodce přišli 3.000Kč/měsíc od pojišťovny. Před mateřskou pracovala, plat byl kolem 10.000Kč čistého, a každá koruna by se nám hodila. Může mi prosím někdo poradit, jak to "naplánovat"? Předem děkuji za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.12.12 19:48
avatar

Bohužel Vás svou odpovědí nepotěším.

Mateřská (prvních 28 týdnů) a rodičovská (maximálně do 3 let věku dítěte) dovolená jsou volnem, jež na péči o dítě poskytuje zaměstnaným matkám zaměstnavatel.

Nemá-li Vaše žena zaměstnavatele, je rodičem pečujícím celodenně o dítě a pobírajícím rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka).

Není-li manželka nemocensky pojištěna (zaměstnána), nevznikne jí nárok na nemocenské (rizikové těhotenství) ani na peněžitou pomoc v mateřství.

Až od porodu bude mít nárok na RP.

__ Můžete upřesnit, jaké pojištění manželka uzavřela (odhaduji, že jde o komerční pojištění denní částky, jež nemá nic společného s nemocenským pojištěním)?

Nemocensky pojištěni jsou pouze zaměstnanci nebo OSVČ, které se k nemocenskému pojištění přihlásily dobrovolně. Nikdo jiný se k nemocenskému pojištění přihlásit nemůže.

___ Má-li Vaše manželka rizikové těhotenství, neměl by ji úřad práce zaregistrovat, protože v takovém případě by nebyla uchazečem o zaměstnání (nemohla by nastoupit do zrostředkovaného zaměstnání).

doplněno 27.12.12 21:13:

Vaše manželka nemá zaměstnavatele, který by jí poskytl mateřskou (28 týdnů) a/nebo rodičovskou dovolenou (max. do 3 let věku dítěte).

Do porodu i po něm bude (stejně jako nyní) rodičem pečujícím celodenně o dítě nikoliv rodičem na mateřské nebo rodičovské dovolené.

Domnívám se, že po skončení výplaty RP nebude od státu až do porodu nebude od státu nárok na nic.

___ Rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka) činí prvních 9 měsíců 7.600 Kč měsíčně, potom až do 4 let věku dítete 3.800 Kč měsíčně.

V případě, že byste podmínky pro přiznání PPM splnil Vy, mohla by manželka RP pobírat ve variantě do 3 let věku dítěte (7.600 Kč měsíčně).

___ Až skončí výplata RP, měla by se manželka dohodnout se svou zdravotní pojišťovnou, co/jak má doložit (zdravotní pojištění za ni bude nadále hradit stát, protože bude pečovat o dítě do 7 let věku).

___ Ostatní závisí na podmínkách uzavřené pojistné smlouvy.

Přesné informace k rodičovskému příspěvku

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.12.12 20:19

Děkuji za odpověď. Manželka má pojištění od Kooperativy-životní pojištění Perspektiva 7BN, pojištění prac.neschopnosti 100 Kč/den (snad by se to mělo vztahovat i na to rizikové těhotenství). Jak tedydál postupovat, a kolik teda můžeme očekávat peněz od května až do porodu? A cca od září by nastoupila opět na mateřskou, tříletou? s částkou 7.100Kč (nebo tak nějak jsem to slyšel)? Zaměstnavatel by jí již tedy po druhé mateřské držel jen místo bez dřívějšího prac.postu?

Datum: 27.12.12 21:55
avatar
Omlouvám se, v předchozí odpovědi jsem vyšla z mylného předpokladu, že Vaše žena není zaměstnána. Z věty "Jestli tomu dobře rozumím, tak na konci dubna 2013 jí skončí mateřská, od května nastoupí na sociálku a bude pobírat asi 3.000Kč do doby 2 měsíce před plánovaným porodem (tedy asi květen-červenec), a v srpnu najede opět na tříletou mateřskou (něco přes 7.000Kč)?" jsem usoudila, že míníte registraci na úřadu práce, a proto jsem se domnívala, že Vaše manželka nemá zaměstnavatele. ___ Protože však je manželka zaměstnána, bude to následovně: Den po 3. narozeninách musí manželka nastoupit do zaměstnání nebo může místo nástupu do práce zaměstnavateli předložit neschopenku. Bude mít nárok na náhradu mzdy za pracovní směny naplánované do 21. dne nemoci a od 22. dne nemoci na nemocenské. V době mezi 8. až 6. týdnem nastoupí na mateřskou dovolenou a na PPM, po jejich skončení na rodičovskou dovolenou a začne pobírat rodičovský příspěvek. Zvolí-li variantu do 3 let věku dítěte, půjde o 7.600 Kč měsíčně. Nemocenské i PPM se budou počítat ze stejného vyměřovacího základu jako u prvního dítěte. Tzn., že by se nemocenské i PPM mělo pohybovat v přibližně stejné výši jako u prvního těhotenství a první MD. Za dobu čerpání mateřské dovolené vznikne manželce nárok na dovolenou, kterou může vyčerpat v návaznosti na MD. Písemnou žádost o poskytnutí dovolené by zaměstnavateli musela doručit před koncem MD. O RD ať požádá tak, aby RD navazovala na dovolenou (nelze čerpat dva typy volna souběžně). Jestli manželka nečerpala dovolenou po skončení první MD, může starou i novou dovolenou čerpat v bezprostřední návaznosti na další MD. Zaměstnavatel už nyní nedrží původní místo, to držel jenom po dobu MD. Po skončení RD může zaměstnavatel nabídnout jakoukoliv práci odpovídající pracovní smlouvě. ___ Shrnutí: Až do nástupu na další MD bude mít manželka nárok na nemocenské, po dobu MD bude mít nárok na PPM, v době dovolené na náhradu mzdy za dovolenou a na rodičovský příspěvek a dále na rodičovský příspěvek podle zvolené varianty. ___ K pojištění denní dávky: Pokoušela jsem se něco najít na webu Kooperativy, ale zmínku o denní dávce jsem našla pouze v souvislosti s nechopností pro pracovní úraz. Nejsem si tedy jista, zda Vaše žena bude mít na dávku nárok v případě rizikového těhotenství. To byste měli zjistit v pojistné smlouvě a v obchodních podmínkách pojišťovny. ___ Vzhledem k tomu, že jsem v první odpovědi vyšla z mylného předpokladu, může odpověď působit nejednoznačně. Pokud by cokoliv bylo nesrozumitelné, ptejte se dál. doplněno 28.12.12 09:13:

Není zač.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 28.12.12 08:16

Děkuji moc, napsala jste to hezky, i když já si to musím přečíst asi 5x, abych to pochopil Ty sociální platby...jsou trochu vzdálené mému chápání, podle mě by to stát všechno mohl zjednodušit. Tak ješte jednou děkuji a přeji hezký den.

PS:na to pojištění se ještě pozeptám a pořádně si přečtu malé písmenka u smlouvy.

Datum: 27.12.12 21:24
avatar

No já nevím, ale u dost pojištění je z marodění vyloučeno právě to těhotenství, tak si dobře přečtěte pojistné podmínky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.