Lze mít dvě neživotní pojištění?

Od: Datum: 26.12.12 21:37 odpovědí: 7 změna: 08.01.13 12:53

Pokud vím, lze uzavřít u několika pojišťoven životní pojištění, a u všech plnit.

U neživotního pojištění, nepletu-li se, sice také lze uzavřít u několika pojišťoven, ale pro plnění si pak mohu vybrat jen jednu pojišťovnu.

Říkám to správně?

Konkrétně mne zajímá pojištění odpovědnosti za škodu z občanského života, jsem-li pojištěn u dvou pojišťoven, přepodkládám, že o plnění mohu požádat jen jednu (např. Česká pojišťovna a Allianz). Ale zajímalo by mne, když jedna pojišťovna odmítne plnit, tak zda mohu o plnění požádat tu druhou a zkusit to u ní?

A druhá otázka. Zda lze pojištění poskládat, např. u ČP jsem pojištěn u škody na majetku na 3 miliony Kč, u Allianz na 2 miliony Kč, hodnota způsobené škody je 5 milionů Kč (např. z důvodu zkratu vypálím nejen svůj byt, ale i sousední byty a způsobím jim škodu 5 milionů Kč), tak zda lze z obou pojistek náhradu škody poskládat (3+2 = 5).

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.12.12 02:34

Pojistek můžete uzavřít kolik je libo, nebo tolik kolik dovolí finanční situace a ochota sponzorovat pojišťovny. V případě pojistné události a jejího následného plnění je vždy hrazena skutečná škoda poškozenému a je jedno, zda je pojistka jedna nebo deset. Omezení se týká pouze výše pojistné částky. Příklad: máte jednu pojistku např. do výše 500 tis. Způsobená škoda je 150 tis. - poškozený dostane 150 tis.

Při stejné výši škody, ale při uzavření např. pěti pojistek na 500 tis dostane poškozený opět 150 tis a je jedno, kterou pojistku použijete.

Při výši škody např. 4 mil. a pěti pojistkách na 500 tis dostane od pojišťoven poškozený maximum t.j. 2,5 mil a zbytek bude požadovat po Vás.

Odpověď na druhý dotaz je ano, pokud to bude situace vyžadovat

Ohodnoceno: 2x

Od: jatoka
Datum: 27.12.12 10:27

Děkuji za kvalitní odpověď.

Vyjádřil jste se trochu ironicky "sponzorovat pojišťovny". Já si myslím, jde ovšem o můj názor a nechci jej vnucovat, že pojištění má smysl tam, kde člověk není schopen pokrýt náklady vlastními financemi. Je jasné, když v obchodě shodím z regálu sadu skleniček, tak škodu 1000 Kč zaplatím na místě a pojištění smysl nemá. Když ale vypálím několik bytů a způsobím škodu 5 milionů Kč, tak to je přesně případ, kdy pojištění smysl má a budu děkovat Bohu, že jsem byl pojištěný, jinak po zbytek života krmím advokáty a exekutory.

Nebo se mýlím?

Datum: 04.01.13 19:06

Ověřuji situaci se dvěmi shodnými pojištěními u dvou pojišťoven (tj. v mém případě pojištění občanské odpovědnosti u Allianz a ČP) a vůbec z toho nemám dobrý pocit Závěry jsou zatím takové, že moje situace je nestandardní. Bylo mi potvrzeno, že sice pojistek můžu mít kolik chci, ale o plnění mohu požádat jen jednu pojišťovnu (což chápu). Nedokážou mi ale odpovědět, co se stane, když výše škody bude vyšší, než je limit u jedné pojišťovny, zda v takovém případě můžu požádat druhou pojišťovnu, aby i ona se zapojila do plnění. Problém je ten, že by se obě pojišťovny musely domluvit, komunikovat dva likvidátoři, a porovnat pojistné podmínky, protože i když, jak jsem si myslel, jsou pojistky shodné (občanská odpovědnost), tak pojišťovny je jako shodné nemusí vnímat (nemusí do sebe zapadat).

A co se týče mé první otázky, pokud jedna pojišťovna plnění zamítne, pak druhou pojišťovnu musím o tomto zamítnutí informovat a pravděpodobně plnění také zamítne (na základě zamítnutí té první pojišťovny). Což si trochu odporuje, jelikož kažád pojišťovna má jiné pojistné podmínky, jinou šíři krytí a jiné výluky... Z toho důvodu jsem se i u dvou pojišťoven pojistili, jelikož ty pojistky se šikovně vzájemně doplňují, každá se hodí pro trochu jinou situaci.

Od: karjala*
Datum: 04.01.13 23:11

Jestliže bude škoda vyšší než je limit u jedné pojišťovny, pak jste podpojištěn a je to váš problém, ani v tomto případě se plnění škody nesčítají a nemůžete čerpat z obou pojistek.

2 smlouvy mít můžete. KDyž nastane pojistná událost, tak si dle podmínek vyberte tu pojišťovnu, která ji nemá v podmínkách vyloučenou. Pokud ji budou mít obě, pak si pro krytí vyberte tu pojišťovnu, kde máte sjednanou vyšší pojistnou částku.

Pojišťovny spolupracují v trochu odlišných případech. Např. bytový dům je družstvem (svj) jako celek pojišťen na nemovitost u pojišťovny A, ale vy se bojíte, že by bylo nízké plnění, tak si ho pojistíte sám u pojišťovny B. Dům shoří a SVJ čerpá pojistku, ale vy trváte na tom, že plnění budete mít od své pojišťovny B. Tak si ho na ní vyžádáte a ta si potom nechá část plnění proplatit od pojišťovny A.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 05.01.13 00:34

Děkuji za srozumitelnou odpověď, asi jste od fochu a umíte záležitost i jednoduše vysvětlit.

Jediné, čemu nerozumím, je to podpojištění u odpovědnosti.

Když si pojišťuji domácnost, tak její hodnotu snadno spočítám a podpojištění se mohu vyhnout.

Ale výši škody v případě nějaké budoucí potenciální události asi těžko odhadneme - můžu v obchodě rozbít sklenice za 500 Kč a můžu v zimě na saních omdlít a vjet na silnici po které pojede cisterna s naftou a způsobit ekologickou havárii za 50 miliónů. Jak byste u odpovědnosti zabránila podpojištění? Jediné, co mně napadlo, je kombinace dvou smluv a poskládání pojistných limitů v případě té vysoké škody. Ne že by se člověk měl pojišťovat na 50 milionů ale takových 5-7 milionů mi pro převážnou většinu odpovědnostních škod přijde jako rozumně nastavený limit.

Od: karjala*
Datum: 06.01.13 20:28

Oni vám většinou ten limit dají pojišťovny, vycházejí ze škodných tabulek. Na druhou stranu, škoda za 7 milionů? To leda byste vjel náklaˇákem do vily. Něco jiného je ublížení na zdraví, ale na to jsou limity vyšší.

Já mám pojištění odpovědnosti u Allianz, zatím jsem to naštěstí nepotřebovala, ale myslím si, že na běžné škody jako je vytopení souseda nebo rozbití něčeho v obchodu to stačí. Ona pokud by měla pojišťovna krýt nějaké vyšší škody, tak stejně bude hledat důvody, proč je krýt nebude.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 08.01.13 12:53

Jak by to bylo u cestovního pojištění? Lze jej také poskládat z více pojistek?

Např. lze mít různá cestovní pojištění ke dvěma kreditním kartám (mám kreditky a v nich je už cestovní pojištění na cesty do 45 dnů) a dále mám studentský ISIC, ke kterému jsem si udělal také cestovní pojištění na celý rok.

Mám takto vlastně trojí cestovní pojištění s limity na plnění léčebných výloh 1,7 mil. Kč (kreditka) + 2,5 mil. Kč (kreditka) a 4 mil. Kč (ISIC). V případě hospitalizace by pojišťovny mohly společně plnit až do výše výloh 8,2 mil. Kč?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.