Jak pomoci nesvéprávné k osamostatnění

Od: Datum: 26.12.12 16:27 odpovědí: 5 změna: 26.12.12 17:10

Prosím někoho kdo se vyzná v právu. Má sestřenice má invalidní důchod plný a ještě má příplatek na opatrovnictví. Vše asi dělá 12000 kč. Její rodiče jí zbavily svéprávnosti, ale ona doma jen trpí a skoro nic nemá. Bijou jí a vše jí berou, nemá ani na léky a hygienické potřeby. Bylo by jí lépe někde jinde, ale jak na to. Kam má zajít aby jí nikde neodmítly, když je nesvépr. Víte jak to chodí. Chci jí trochu pomoc a fakt nevím jak. Chodí jako trhan a nic nemá. A žije doma hůře než bezdomovec. Chci tomu zabránit, prosím o spolehlivý nástroj jak a co. Je jí 30 a holka nic neumí a ničeho si nikdy neužila. Jí samé blafy a dávají jí vše to nejhorší. Poradíte? Děkuji za odpovědi. Kozáková, Turnov.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ivik®
Datum: 26.12.12 16:47
avatar

Nahlašte to na sociálku a na policii, je to týrání a omezování svobody, je Vaší povinností toto oznámit a ne se dívat, jak trpí.Lidi jsou hyeny a často i ve vlastní rodině se dějí hrůzné věci.Neotálejte a jednejte, jinak se může stát něco horšího.Nebojte se , můžete požádat o anonymitu, nikdo nemusí vědět, že jste tyto skutečnosti udala vy...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dolphin*
Datum: 26.12.12 16:48

no rekla bych ze by mohla pomoct socialka...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.12.12 16:51
avatar

Toto může vyřešit jen sociálka na jejim úřadě. Zajděte na úřad, najděte sociální pracovnici a všecko jí povězte. Ona přesně ví co má dělat. Kdyby se vám její reakce nelíbila, tak jí řekněte, že jí proslavíte. Že do té rodiny pošlete televizi. Jen že jste ji chtěla na to upozornit. Uvidíte, že se postará. ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.12.12 17:08
avatar

Dobrý den. Ihned volat 158! Udejte, že ji rodiče týrají, zaslouží si Vaši pomoc, kterou potřebuje, protože sama si nepomůže...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.12.12 17:10
avatar

Ona sama nesvede nic, pokud byla zbavena způsobilosti. Pokud dochází k domácímu násilí, je to velmi komplikované a pouštět se do něčeho takového sama byste též neměla. Takže pokud máte podezření, že dochází k týrání svěřené osoby, je to trestní čin a měla byste jej ohlásit, aby se tím začal zabývat někdo kompetentní a věc řádně vyšetřil. Můžete podat TO, ohlásit to sociálce.. Je to však hodně závažná věc na prokazování.. Pokud chcete sestřenici pomoci, nahlašte to, ale nejdříve posuďte sama, viz:

§ 215 Týrání svěřené osoby

(1) Kdo týrá osobu, která je v jeho péči nebo výchově, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
(2) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 zvlášť surovým způsobem nebo na více osobách, nebo
b) pokračuje-li v páchání takového činu po delší dobu.
Ustanovení chrání osoby, které vzhledem ke svému věku nebo z jiných důvodů jsou v péči nebo výchově jiných osob. Poškozeným může být nejen dítě, ale i osoba zletilá, která pro stáří, nemoc, invaliditu, mentální retardaci apod. je odkázána na péči jiných osob.

Týrání je zlé nakládání se svěřenou osobou, vyznačující se vyšším stupněm hrubosti, krutosti, bezcitnosti, bezohlednosti, bolestivostí a určitou trvalostí, které tato osoba pociťuje jako těžké příkoří. Pachatelem může být jen ten kdo vykonává ve vztahu k týrané osobě péči nebo výchovu (tedy nejen rodiče, ale i příbuzní, učitelé, vychovatelé, ošetřovatelky, trenéři, přátelé, známí rodičů, kterým je poškozený svěřen jen na určitou dobu).

Výše trestu u všech uvedených trestných činů závisí na způsobeném následku a pohnutce jednání pachatele.
doplněno 26.12.12 17:28:

Můžete využít bezplatně linku krizové pomoci a poradit se nejdříve i zde:
http://www.bkb.cz/pomoc-obete…y-zijici-ve-spolecnem-obydli/

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.