Insolvence - mateřská,nezaměstnanost,spoření?

Od: Datum: 26.12.12 03:56 odpovědí: 8 změna: 27.12.12 11:32

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu, pokud se někdo vyzná. Vinou svojí blbosti jsem se nechala zatáhnout bývalým partnerem do různých dluhů. Měla jsem vcelku dobře placené místo a tak situace pro mě byla sice nepříjemná, ale únosná. Bohužel firma na tom není dobře a byla jsem propuštěna. Brzy jsem našla místo nové, ale v podstatě za poloviční mzdu. Hledám sice dál, ale už to trvá několik měsíců a bez úspěchu. Dá se říct, že celá moje současná mzda jde na různé splátky. Přeúvěrování nepřichází v úvahu. Sice nejsem v registrech atp., ale nemám žádný movitý majetek, kterým bych mohla za vyšší částku ručit a stejně tak to nepřichází v úvahu u někoho z blízkých. Zvažuji podání insolvenčního návrhu. Myslím, že základní podmínky splňuji. Zajímá mě ale pár detailů. Pakliže by mi oddlužení bylo povoleno, předpokládám, že měsíční splátka se strhává přímo u zaměstnavatele z mé mzdy. 5 let je poměrně dlouhá doba a ráda bych věděla, co se děje v případě, že bych třeba o práci přišla, byla dlouhodobě nezaměstnaná, byla na nemocenské nebo šla na mateřskou? Pakliže mi z mé mzdy bude ponecháno dejme tomu 7500,- a zbytek se strhne, co nastane v případě, že nastoupím na mateřskou - rodičák nebo zůstanu půl roku na nemocenské po úraze? Splátky se nějak odkládají nebo se částka strhává nadále i třeba z rodičáku (zbyly by mi třeba 3000,-?). Nebo kdyby se třeba stalo, že bych skutečně byla bez práce a už i bez podpory?

Poslední dotaz - mám na své jméno stavební spoření, které mi platí rodiče a penzijko, kam přispívám 100,- a zbytek zaměstnavatel. Vím, že pokud během oněch 5 let získám finance (dědictví atp.) musí jít na úhradu dluhů, zajímá mě ale, zda jsem povinná spoření vypovědět a částku použít na úhradu dluhů? Jde mi jen o to, že stavebko hradí rodiče a představa oznámení, že peníze mají jít na úhradu dluhů není veselá :(

Děkuji za radu a prosím nesuďte mě - udělala jsem blbost, poučila jsem se z ní a ráda bych žila normální život

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: pacourek*
Datum: 26.12.12 09:28

Pokud insolvenci povolí soud ano strhavají splatky u zaměstnavatele ze mzdy .Vpřípadě ztáty zaměstnání tu splatku strhavat uřad prace( ze socialních davek apd).Podpory na dítě by se to tíkat nemělo protože je to vlastně příjam dítěte ne vaše.Nejsem si jist ale zustatek který vám musí zbýt je pouze existenční minimum(3400)nikoliv minimalní mzda(8000).K tomu ostatnímu vy musíte sa 5 let splatit minimalně 30procent všech dluhů a zaleží na soudu a věřitelích jakým způsobem toho cíle chce dosáhnout To znamená že ano i ne

doplněno 26.12.12 12:41:

oprava- místo existenční má být životní

Ohodnoceno: 0x

Datum: 26.12.12 09:48

Soud Vam na 99% oddluzeni nepovoli. Nesplnujete podminky. Proctete si judikat zde, jde o meho souseda, kteremu to soud zamitl ze zrejme podobnych duvodu, jake shleda soud u Vas, pokud si to zkusite podat.

https://isir.justice.cz/isir/doc/dokument.PDF?id=3304825

Cela kausa, veskere listiny zde: https://isir.justice.cz/isir/…9-e3c7-41e6-8141-72dc97475096

Od: pacourek*
Datum: 26.12.12 12:37

To se nedivím že to zamítli když je chyba již v první odstavci.Dlužník se musí přesně identifikovat .Jedna chyba v žadosti je okamžitě důvod k zamítnutí .Reaguji na tomaslad

doplněno 26.12.12 12:50:

oprava misto dlužníka má být věřitel.zatracení svátky má nepozornost

Ohodnoceno: 1x

Datum: 26.12.12 15:06

Tomáši. Velice špatná odpově´d od Tebe. To, že byl zamítnut návrh Tvého známého, neznamená, že bude odmítnut návrh tazatelky. Někdy se stane, že naprosto stejný návrh se podá třeba třikrát a až napotřetí je přijat (a to stejným soudcem) *zed*. Navíc, jak napsal kdosi nademnou, v případě známého tam byly faktické chyby, pro které návrh nebyl přijat. Stačí toto opravit a návrh podat znovu.

Pro tazatelku. Neexistuje naprosto jednoznačná odpověď. Ale jestliže Vám dluhy přerůstají přes hlavu, tak insolvence je řešení. Jestliže příjdete o práci během insolvence - je více cest, jak z toho ven. Stav.spoř. byste měla uvést do návrhu. Pak o něj příjdete. Máte-li zájem, napište mi do vnitřní pošty. Mohu Vám pomoci.

Datum: 26.12.12 21:24

Neříkám, že je to nemožné, ale že Vám insolvenci schválí, je velmi nepravděpodobné. Musela byste doložit, že opravdu nejste schopná své dluhy splatit. Jinak pokud Vám ji schválí, seberou Vám VŠE nad životní minimum. A i kdybyste dejme tomu za rok za dva našla lépe placené zaměstnání, tak pořád budete na životním minimu... Ze zákona musíte během 5ti let splatit minimálně 30% dlluhů,ale pokud je možné z čeho strhávat, seberou Vám opravdu vše nad životní minimum. Kromě toho jsou docela drahé odměny insolvenčních správců. Nevím, jak jsou Vaše dluhy vysoké, ale pokud byste měla možnost je např. s pomocí rodičů či prodejem něčeho (hlavně si dál nepůjčovat, to nemám na mysli!), uhradit hned,bylo by to určitě výhodnější a jednodušší. Insolvenční řízení trvá také nějakou dobu, a to Vám neustále narůstají úroky...

Datum: 26.12.12 21:31

limoska. prosím, mohla byst mě sdělit, JAK DRAHÉ jsou odměny insolv. správci? A jak dlouho asi trvá insolvenční řízení? Děkuji.

Datum: 27.12.12 02:25

dobrý den, soud vám nestanoví konkrétní splátku, srážet se bude z vašeho příjmu dle systému daného zákony, a zůstane vám tzv. nezabavitelná částka (nikoli životní minimum, nikoli minimální mzda)... její výpočet je závislý na konkrétní výši vašeho příjmu za kalendářní měsíc a rozsahu vyživovací povinnosti.. a na platné výši životního minima jednotlivce a normativních nákladů na bydlení..

v roce 2012 byla minimální nezabavitelná částka 5840,- kč a při průměrné výši mzdy v čr u bezdětného a svobodného člověka 7724,- Kč (od 1.ledna se opět změní)

"nezabavitelná částka" vám musí zůstat vždy.. pokud přijdete o příjem, prostě na ins. řízení nic platit nebudete, ovšem takový stav není udržitelný do nekonečna... pokud byste záměrně zůstala bez příjmu, soud vám oddlužení zruší... i bez podnětů od věřitelů soud průběžně v řádech měsíců zkoumá stav řízení...

pokud z důvodu výpadku příjmů nesplatíte za max. délku oddlužení splátkovým kalendářem min. 30% závazků, nepomůžete si, protože vás soud neosvobodí od zbytku dluhů a budete ve stejné situaci jako dnes (mínus zaplacená část dluhů v insolvenčním řízení)...

obecně je dle popisu vaší situace, oddlužení určitě řešení.. ovšem musíte splnit formální náležitosti a podmínky (návrhu na zahájení) řízení.. o pomoc se můžete obrátit na vhodného advokáta nebo zdarma na občasnkou poradnu... profesionálně se problematikou zabývá např. Poradna při finanční tísni - http://www.financnitisen.cz/.

o stavební spoření nepřijdete, pokud vám bude schváleno oddlužení splátkovým kalendářem (ale jeho existenci musíte uvést v seznamu vašeho majetku)

"rady" výše raději přeskočte, limoska a tomaslad evidentně o tématu neví nic...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 27.12.12 11:32

rudolf *palec*. Jasné, stručné, pravdivé...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.