Jedná se o společné jmění manželů?

Od: Datum: 25.12.12 15:48 odpovědí: 7 změna: 05.01.13 18:35


Manžel byl určen notářem jako dědic družstevního bytu. Ve stanoveném termínu proto vyplatil další sourozence. Tato "výplata" byla ale provedena z peněz, které tvoří společné jmění manželů.


Na netu jsem našla cit.: Výlučným majetkem je majetek, který nepatří do společného jmění manželů. Výlučným majetkem je:- majetek získaný dědictvím nebo darem určeným jednomu z manželů.


Ve stanovách družstva, kterému byt patří je ale uvedeno: "Vznikne-li jednomu z manželů za trvání manželství právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevním bytu (byla již uzavřena s manželem), vznikne se společným nájmem bytu i společné členství manželů v družstvu." V bytě ale s manželem nebydlíme, je v něm podnájemník. Jak to tedy je? Že v bytě nebydlíme hraje nějakou roli? Jedná se zde o společné členství manželů nebo ne? Mohou být v daňovém přiznání uplatněny odpisy z vyplacené částky sourozencům (v případě, že by se neuplatnily náklady paušálem)? Díky za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.12.12 16:34
avatar

Družstevní byt je majetkem družstva,

tzn., že jej nelze zdědit.

Zdědit je možné pouze družstevní podíl, jehož součástí bývá právo bydlet v družstevním bytě. Družstevní podíl, který Váš manžel zdědil, je jeho majetkem, nespadá do SJM.

K ostatním dotazům si počkejte na další názory. (Já bych doporučila se všemi podklady navštívit právníka.)

doplněno 25.12.12 17:32:

Jardino, děkuji za upozornění, jež myslím míří vedle.

Vycházela jsem z nadpisu dotazu "Jedná se o společné jmění manželů". Odhaduji, že se tazatelka ptá, zda je družstevní byt společným jměním manželů, na což jsem jí odpověděla.

S ostatními otázkami jsem ji odkázala na další odpovědi nebo na právníka.

___ PS: Vy byste odpověď neměl?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jardino555*
Datum: 25.12.12 17:02

dotaz byl ale ohledně peněz, které byli společné...ne o samotný podíl...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.12 13:44

musíte rozlišovat společný nájem bytu a společné členství v družstvu...

společný nájem vznikne oběma manželům, ovšem pokud práva a povinnosti spojené se členstvím v bytovém družstvu váš manžel zdědil, je členem družstva pouze on (musí na důvod nabytí práv a povinností družstvo upozornit, pokud to družstvo samo nevyčte z podkladů o přechodu práv a povinností, příp. to ignoruje)..

zda v bytě bydlíte vy či váš podnájemník žádnou roli nehraje..

vyplacení ostatních dědiců z vašich společných peněz je otázka vztahu manželů, na práva k družstevnímu podílu to nemá vliv..

odpověď na daňovou otázku přesně neznám..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.13 23:26

Já bych se zde chtěl přiživit touto otázkou : Máme s manželkou v SJM byt. Existuje nějaký způsob jak to za trvání manželství zařídit, aby celý byt vlastnila jen manželka?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.13 08:37

ano, smlouvou o zúžení SJM (vyčleníte byt ze SJM do výlučného vlastnictví manželky) - § 143a občanského zákoníku

smlouvu je nutné uzavřít u notáře

(pokud ovšem očekáváte, že vaše již existující závazky nebude moci věřitel uspokojit napadením takto zcizeného majetku, mýlíte se)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.13 15:29

Nemám dluhy, ale spoustu lačných dědiců :)) Ti by ostrouhali?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.13 18:35

pokud je to váš nosný majetek, v zásadě ano..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.