Nejste přihlášen/a.
Prosím, chtěla bych se zeptat někoho trochu fundovaného v dělení společného jmění manželů.Manžel měl před svatbou byt v osobním vlastnictví.Na jeho polovinu měl před naší svatbou ještě nesplacenou hypotéku.Když jsem čekala dítě, dal mi pro můj klid přepsat na katastru polovinu tohoto bytu.Potřebuji vědět, zda v případě rozvodu, kdy by se byt dělil, by se nedělila i polovina hypotéky.Děkuji za odpovědi.
bance je jedno, kdo by hypotéku platil... Nejideálnější je se domluvit a jednat s bankou o vyvázání jednoho dlužníka s tím, že dluh bude platit jenom jeden - otázka je, jestli se dokážou lidi takto domluvit a i jestli to banka bude akceptovat (zalezí na příjmech, dosavadni kázni při splácení apod) - případně pak prodat, z prodeje umořit dluh, rozdělit peníze a zmizet si ze života..
Pokud měl úvěr manžel před svatbou, tak tento závazek-dluh nespadá do SJM a za trvání manželství a i po rozvodu manželství tedy zůstává a zůstane tento závazek/dluh jen manželůi (tedy pokud jste k dluhu písemně nepřistoupila).
Pokud jste spoluvlastníkem bytu z 1/2 Vy a z 1/2 manžel, tak ani byt nespadá do SJM, protože ho máte v podílovém spoluvlastnictví a váš případný rozvod se bytu nedotkne. Podílové spoluvlastnictví může buď trvat, nebo ho lze zrušit a vypořádat dohodou či rozhodnutím soudu, případně jeden spoluvlastník může na druhého převést svůj podíl - darem či prodejem. V úvahu přichází i prodej bytu soudem a rozdělení výtěžku mezi spoluvlastníky..
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.