Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, snad mi někdo poradí. Momentálně jsem zaměstnaný, mám smlouvu na neurčito do konce května, minulý týden jsem podepsal novou do konce roku. Jenomže, hledám jinou práci, jenomže hled práci při práci je pěkně těžké. Jsem zaměstnaný u celkem velké společnosti jako dělník. Vždycky jsem chtěl, ale pracovat jako řidič, rozšířil jsem si řidičáky. A marně rok sháněl něco na ježdění. No a když to přišlo tak jsem podepsal novou smlouvu. A z nové práce, kterou bych chtěl dělat chtějí abych odjel jízdu na zkoušku. Jízda může trvat 2-10dní, což je problém, protože jsem zaměstnaný a dovolenou taky nedostanu (moc zakázek), dovolená pouze o celozávodní. No to jsem se, ale zbytečně rozepsal, teď k věci. Kdybych se u současného zaměstnavatele domluvil na ukončení smlouvy dohodou, abych mohl zkusit štěstí v ježdění, ale co kdyby to nevyšlo a já bych už měl ukončenou smlouvu. Hlavní dotaz: dostal bych podporu v nezaměstnanosti, když z mojí strany jsem ukončil pracovní poměr.? Nevím jaký je zákon. Děkuji za vhodné odpovědi.
Navrhuji zkusit hrát s tím, co máte.
Místo hledání práce u nějaké firmy raději zkusit jezdit na sebe, jestli je to ve Vašich časových možnostech.
Tak získáte nejen představu o tom, co ta práce obnáší, ale stanete si míň závislý na někom jiném.
Pro začátek navrhuji RAAL, tranzita, vyhledat lidi z oboru a hodně googlit informace.
Oblast logistiky by se pravděpodobně měla do budoucích let inovovat, což je příležitost (zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu)
Dobrý den, zmátlo mě, jak můžete mít smlouvu na NEURČITO do konce května a podepsat novou do konce roku. Přece smlouva NEURČITÁ je na NEURČITO, třeba až do Vašeho důchodu. Co jste to tedy, člověče, podepsal? Jinak: chápu, že při zaměstnání se těžko shání něco jiného. Ale v nabídkách ÚP na internetu najdete hodně nabídek na práci řidičů, ať už v tuzemsku či na MKD. Určitě něco vhodného najdete. Jinak, bohužel, nově od 1. 1. 2011 platí, že pokud ukončíte pracovní poměr Vy sám, nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti a budete tudíž bez prostředků, pokud nemáte úspory. A ty má dneska málokdo. Tak se musíte dobře rozmyslet, zda raději toho vrabčáka v hrsti, nebo zda lézt na střechu za holubem. A ještě něco: když ta zkušební jízda může trvat jen 2 dny, nemohl byste ji absolvovat během víkendu, když máte v současné práci volno? Jaga.
Dobrý den, pokud za poslední tři roky před podáním žádosti o zprsotředkování zaměstnání (tj. před evidencí na úřadu práce) jste odpracoval alespoň jeden rok (máte alespoň jeden rok důchodově pojištěn), tak nárok na podporu budete mít i za situace, že ukončíte pracovní poměr sám dohodou, případně výpovědí. Budete však pobírat nižší procentní sazbu podpory v nezaměstnanosti, tedy 45% z Vašeho posledního průměrného čistého výdělku. Není tedy pravdou, že to, že ukončíte zaměstnání sám, by mělo za následek, že nárok na podporu mít nebudete. Budete, pokud splníte podmínku doby důchodového pojištění (uvedený 1 rok), ale v nižší částce, než na jakou byste měl nárok, propustil by-li Vás zaměstnanvatel či by Vás k odchodu vedly vážné důvody (nevyplacení mzdy, zdravotní důvody, nezbytná péče o osobu blízkou, o děti, apod.). Jízdy "na zkoušku" Vám však nedoporučuji, jelikož lehce se může stát, že na tuto Vaši práci bez uzavření pracovněprávního vztahu se přijde (např. kontrola z úřadu práce u Vašeho "zaměstnavatele", případně u kontrol policií v rámci bezpečnostních překážek) a budete pak čelit nelegální práci, za což by i Vám hrozila vysoká pokuta. Více k podpoře v nezaměstnanosti naleznete v zákoně č. 435/2004 Sb., ve znění účinném od 1.1.2011 (zkuste si vyhledat např. na googlu). V tomto zákoně je také řešena nelegální práce.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.