Amnestie a dovolání

Od: Datum: 09.01.13 19:08 odpovědí: 3 změna: 09.01.13 21:31

Pravomocně uložený trest byl amnestován, avšak doposud ještě běží dovolací lhůta. Pokud by Nejvyšší soud odsouzenému vyhověl a rozsudek zrušil nebo rozhodl nově sám, původní rozsudek by tím byl zrušen a na rozsudek nový by se amnestie nevztahovala. Kdyby tedy např. Nejvyšší soud rozhodl, že trest je příliš přísný, dostal by obviněný trest mírnější, ovšem ten by amnestován nebyl, neboť nebyl pravomocně uložen před 1. lednem 2013.

Může tedy odsouzený tím, že podá dovolání ve svůj prospěch dosáhnout změny trestu ve svůj neprospěch? (což se jeví jako ústavně nepřípustné)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.01.13 20:37

Dobrý den, nemůže, platí zásada zákazu změny k horšímu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidjanowski
Datum: 09.01.13 20:54

Zásada zákazu reformce in peius není přímo vtělena do ústavního řádu, je zde pouze princip ochrany právní jistoty a právo na spravedlivý proces.

Datum: 09.01.13 21:31

Osobně si myslím, že Nejvyšší soud by toto dovolání zamítl. A kdyby náhodou ne, jedná dle trestního řádu, kde bude jednat v souladu s touto zásadou, stejně jako v případě odvolání. A basta*cteni*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.