Nejste přihlášen/a.
Co musím udělat chci-li začít podnikat ve stylu prodej drobných vlastnoručně vyrobených předmětů na ulici, kresba na ulici apod., k hlavní činnosti bude potřeba využít i prostředí a vlastně půjde tak trochu i o prezentaci určitého místa, čili "by mohli bejt ještě rádi":D Chci při tom cestovat, takže nevím, zda je vhodné si shánět povolení od určitého města, je to vůbec potřeba, když zaberu jeden metr, rozložim pět věcí a jde se na věc? Netuším, jak se toto dělá.
Dobrý den. Dělá se to naprosto stejně, jako když ti vetešníci přijedou do dědiny a prodávají ty jejich šunty, Zajdou na obecní, nebo mětský úřad a tam požádají o místo, kde si rozbalí svá fidlátka a začnou lidem prodávat stejné zboží, jako je k mání v obchodě přez ulici. Tím se stanou oblíbení u trhovců a vůbec jim nevadí, že připravují obchodníka o tržby, ale i obec o výnos z daně z příjmu. No to jsem odbočil. Takže někde se jen tak posadit a něco prodávat, nebo dělat nejde. V obci Vám vyměří poplatek. A pochybuji, že by mohli být rádi, když je poctíte Vaší ctěnou návštěvou. Většinou to bývá naopak. Takže oficiálně za místní poplatek. Zadara je to na mezi u lesa, ale zase to má výhodu, že můžete malovat krajinky. S pozdravem Laďa
A proč ten dotaz není směřován na obec? Mají tržní řády, vyhlášky, místní úpravy, platba za prostranství (to mají zřejme i na webu) ... provádíte to na jejich pozemku (najít pozemek jiného vlastníka, tady Viet mají prodej v podchodu pod domy na náměstí a obec je v háji, je to občana). Chcete prezentovat obec? Tak si za to nechat zaplatit.
Toto říká zákon a jeho ustanovení je ještě upřesněno obecně závaznou vyhláškou obce/města:
565/1990 Sb. o místních poplatcích |
§ 4 (1) Poplatek za užívání veřejného prostranství se vybírá za zvláštní užívání veřejného prostranství,4b) kterým se rozumí provádění výkopových prací, umístění dočasných staveb a zařízení sloužících pro poskytování prodeje a služeb, pro umístění stavebních nebo reklamních zařízení, zařízení cirkusů, lunaparků a jiných obdobných atrakcí, umístění skládek, vyhrazení trvalého parkovacího místa a užívání tohoto prostranství pro kulturní, sportovní a reklamní akce nebo potřeby tvorby filmových a televizních děl. Z akcí pořádaných na veřejném prostranství, jejichž výtěžek je určen na charitativní a veřejně prospěšné účely, se poplatek neplatí. (2) Poplatek za užívání veřejného prostranství platí fyzické i právnické osoby, které užívají veřejné prostranství způsobem uvedeným v odstavci 1. (3) Poplatku za užívání veřejného prostranství spočívajícího ve vyhrazení trvalého parkovacího místa nepodléhají osoby osoby zdravotně postižené1a) (4) Sazba poplatku za užívání veřejného prostranství činí až 10,-Kč za každý i započatý m2 užívaného veřejného prostranství a každý i započatý den. Za užívání veřejného prostranství k umístění prodejních nebo reklamních zařízení, lunaparků a jiných atrakcí může obec zvýšit sazbu až na její desetinásobek. Obec může stanovit poplatek týdenní, měsíční nebo roční paušální částkou. 1a) § 86 zákona č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů. 4b) § 34 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení). |
Jak již správně bylo uvedeno, podrobnosti najdete na stránkách obce/města ve složce OZV. To znamená, že vaše cesta by měla nejprve směřovat na úřad, získat informaci, kde můžete své výrobky prodávat a zaplatit poplatek. I když zaberete pouze 1 m2, poplatek může činit i 100 Kč. Ale asi by bylo pro vás výhodnější, až zjistíte jaký by byl o vaše výrobky zájem, sjednat si paušál.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.