Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Plátce dph - jaká jsou pravidla?

Od: davix odpovědí: 6 změna:

Dobrý den,

chci začít podnikat v oblasti prodeje zemědělských plodin a potřeboval bych si ujasnit některé věci z nichž jedna věc je tato:

Pokud se stanu plátcem DPH a prodám někomu, kdo je také plátcem DPH zboží za třeba 10 000kc, tak nemusíme platit daň s tím, že si pak jen v přiznání nebudu nárokovat vrácení daně?...Potažmo když takový obchod uzavřu s někým, kdo plátce není tak mi ke zboží zaplatí ještě daň (tedy 10000+2000) a tu pak odvedu státu?

Takhle nějak si to s daněmi vykládám, ale popravdě v tom docela tápu takže budu vděčný za odpověď=)

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

ladajaskva*
hodnocení

3x

Dobrý den. Nepleťme to dohromady plátce DPH platí neplátci a naopak. Vemte jednoduchý příklad, kdy prlátce DPH prodává něco také plátci DPH. A ve většině případů tomu tak je, kromě prodeje zboží, nebo služeb konečnému spotřebiteli, který ve skutečnosti to DPH zaplatí. DPh je daň, která je vlastnioctvím státu a Vy jako plátce jeste pouze výběrčím. Pro ilistraci.

Nákup za 100 bez DPH + 20 DPH = 120 Vy si na to jako správná obchodník něco přirazíte řekněme 100 a prodáte za

100 + 100 + 40 DPH = 240 Kč. Ty hodnoty 120 a 240 jsou skuteční peníze ,které protečou. Ale Vašich je pouze těch přirazených 100. Do hlášení DPH napíšete zdanitelný příjem 200 => 40 DPH to je Vaše plnění a další je zdanitelný výdaj 100=> 20 DPH

Protože plnění je vyšší jak výdaj, tak se to odečte a Vaše daňová povinost je 40 - 20 = 20. A takovým způsobem se to pořád načítá za celé daňové období ( měsíc, kvartál )

S pozdravem Laďa

PROSÍM ODPOVĚZTE I NA TAKOVÝ PŘÍKLAD: Dotyčný nakoupí zboží namísto řádně v obchodě ( za 100 Kč), tak v bazaru za 1 Kč a prodává plátci DPH i s marží za 240 Kč . DPH na vstupu 0,20 Kč a na výstupu 48 Kč . 48 - 0,20 = 47,80 Kč. Tato částka bude dotyčnému vrácená?

ladajaskva*

Dobrý den. Jsem plátce DPH. Aby to bylo ještě jednodušší, tak předmět prodeje už vlastním a tudíž jsem ho ani nekoupil a tudíž nemám daňový doklad o koupi. Je jedno za jakou cenu ho prodám, neboť na výstupu bude nějaká konečná cena, která obsahuje i 20 % DPH. Třeba základ daně 200 + 40 DPH = 240. Čili prodám za 240. A protože na vstupu nebyla žádná cena, která by obsahovala nějakou DPH, tak nemám co odečíst a tudíž státu za tuto transakci odvedu 40 - 0 = 40 Kč.

A mě je úplně jedno, jestli prodávám plátci, nebo neplátci. Na moji platbu DPH to nemá abslutně žádný vliv. Co ale má zásadní vliv je fakt, od koho nakupuji. Čili, když já, jáko plátce DPH nakupuji od neplátce, tak je to pro mě značně nevýhodné, protože ve faktuře ( faktura = daňový doklad ) od dodavatele nemám a ani nemohu mít vyčíslenou DPH, takže si nemohu žádnou DPH na vstupu odečíst a musím tudíž celou DPH zaplatit sám. A to je vlastně důvod, kdy celá řada malých podnikatelů, kteří by se vzhledem ke svým finančním obatům nemuseli povině ze zákona zaregistrovat jako plátci DPH, že se dobrovolně zaregistrují, aby mohli kšeftovat s firmami ( vesměs většími ) , které jsou plátci DPH. A z tohoto jednoznačně vyplývá, že plátci DPH ( daň z přidané hodnoty = daň z přidané ceny ) neradi nakupují, nebo raději vůbec nenakupují od neplátců DPH. S pozdravem Laďa

cyril*

Bez urážky, takto může položit dotaz jen člověk naprosto neznalý problematiky DPH a daní obecně. Bazar podle Vás není "řádným obchodem"? V jakém daňovém postavení je "bazar" a kupující, jsou plátci DPH?

 

hodnocení

1x

Pár příkladů: Nákup limonády - příklad pro neplátce:
nákupní cena Kč 11,-
prodejní cena Kč 24,-
váš zisk Kč 13,-
Nákup limonády - příklad pro plátce
nákupní cena Kč 10,- (DPH Kč 1,-)
prodejní cena Kč 20,- (DPH Kč 4,-)
váš zisk Kč 10,-
úhrada FÚ Kč 3,-

Jako plátce DPH platíte daň na vstupu a účtujete na výstupu. V rámci daňového období uděláte rozdíl a pokud máte DPH na výstupu vyšší než na vstupu tak rozdíl odvádíte na berňák. Pokud máte na výstupu DPH nižší než na vstupu tak vám berňák zase rozdíl vrací.

Zboží, které koupíte a bude součásti podnikání DPH Vám FÚ vrátí.

 

eulalie*
hodnocení

0x

Nemyslím si, že je tomu tak, jak píšete. Vy jako plátce vystavíte fakturu, kde bude rozepsán základ daně, výše daně a celková částka za fakturu. Pokud ji vystavíte plátci daně, tak on si ji zaúčtuje tak, že si daň DPH dá na vstup v účetnictví, totiž to znamená, že si ji bude moci nárokovat na vrácení od FÚ, jestliže jeho daňová povinnost bude menší. Když stejnou fakturu vystavíte neplátce DPH, tak on si žádné DPH nebude účtovat. Vy v obou případech dostanete zaplacenou celou částku /to jest základ daně + daň/. Když naopak vy obdržíte fakturu, také zaplatíte celou částku, a budete účtovat tak, že daň DPH si zaúčtujete na výstupu. V konečném důsledku to pak při zúčtování daně a zjištění daňové povinnosti (buď jednou za měsíc nebo jednou za čtvrtletí) znamená, že vy porovnáte daně DPH co máte na vstupu (z vámi přijatých faktur) a co máte na vstupu (z vámi vydaných faktur) a zjistíte: a) nadměrný odpočet - finanční úřad vám bude vracet. Nebo za b) daňová povinnost - vy budete odvádět daň DPH finančnímu úřadu. Jako plátce daně DPH budete vždy při prodeji svého zboží své zboží zatěžovat příslušnou daní DPH.

doplněno 16.05.11 14:34:

opravuji - daň na vstupu versus daň na výstupu (ne dvakrát na vstupu)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]