Biologický dědic bez zápisu v rodném listu

Od: Datum: 23.12.12 18:21 odpovědí: 6 změna: 24.12.12 16:47

Dobrý den chci se optat jak je to se závětí když mám 3 děti a současnou ženu s toho jedno mne nemá zapsaného v rodném listu ale jsem biologickým otcem (její matka tam napsala jiného otce).
Mohu jí zmínit v závěti bez toho aby to bylo napadnutelné zbylými dědici?Přece jenom je to mé dítě s kterým se stýkáme a chci aby také dostalo dědictví.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.12.12 18:45
avatar

Trochu by to mohlo záviset na věku těch vlastních dětí, Ti jsou nepominutelnými dědici a mají nárok na určitou část dědictví, v závislosti na počtu dědiců. Pokud jsou malé, musí dostet celý svůj nárok, starší (zletilé) musí dostat mini,málně půlku a s tím zbytkem byste mohl naložit volněji. Dědický zákon lze na webu vyhledat, ale jistě vám to tu někdo vyloží přesněji.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hm®
Datum: 23.12.12 18:54
avatar

Tak tak. Odkázat část majetku v závěti lze komukoliv, ale musí zbýt dostatečný podíl na nepominutelné dědice.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trouba*
Datum: 23.12.12 19:38

ale co je vlastne dostatečný podíl? deti jsou 17,16,3 roky právě bych to chtel rozdelit pro vsechny spravedlivě. 2 děti me maj v RL jedno ne.

Takže by to třeba šlo přiklad mam 300 a kazdej dostane 100? bez napadnutí kymkoliv?

Mám ješte manzelku ale vsechen muj majetek který chci po me smrti rozdelit jsem mel jiz pred manželstvým. Samozřejmě ze na ni také myslim

Datum: 24.12.12 12:20
avatar

Ono je to všechno složitější, a taky se to mění. Od ledna roku 2014 vstoupí v platnost Nový občanský zákoník, v němž se praví toto:

Právo na povinný díl a nepominutelný dědic
Za nepominutelné dědice jsou dnes považováni jen potomci zůstavitele, přičemž se rozlišuje mezi potomky zletilými a nezletilými. Význam institutu nepominutelných dědiců je v případě dědění ze závěti, jelikož právo nepominutelných dědiců ve své podstatě omezuje zůstavitelovu pořizovací svobodu. V případě, že má zůstavitel jen nezletilého potomka, nemá možnost odkázat, byť majetek nepatrné hodnoty, komukoliv jinému než tomuto potomkovi. Dnes je stanoveno, že nezletilému potomku zůstavitele se musí v případě dědění ze závěti dostat alespoň tolik, kolik činí jeho dědický podíl ze zákona. V případě zletilých potomků, nesmí být tito zkráceni více, než kolik činí polovina jejich dědického podílu ze zákona.
Nepominutelnými dědici jsou dle NOZ (§ 1643 odst. 1) děti zůstavitele a nedědí-li, pak jsou jimi jejich potomci. Nová úprava přináší posílení pořizovací svobody zůstavitele, jelikož se snižuje rozsah práva nepominutelných dědiců na jejich zákonný dědický podíl. V případě nezletilého potomka jsou to 3/4 jeho zákonného dědického podílu a v případě zletilého potomka pak 1/4 zákonného dědického podílu.
Příklad: Jestliže má zůstavitel manželku a dva syny, přičemž jeden je v okamžiku zůstavitelovy smrti nezletilý a druhý zletilý, bude rozsah nároku synů tento: nezletilý syn musí získat alespoň ¼ z pozůstalosti a zletilý syn alespoň 1/12.
Pominutí nepominutelného dědice v závěti již nezpůsobuje její neplatnost, byť relativní, ale pouze zakládá právo nepominutelného dědice požadovat vyplacení svého povinného dílu (§ 1654 odst. 1 NOZ).
Jak z toho vidíte, manželka není nepominutelným dědicem, ovšem do hry může vstoupit bezpodílové spoluvlastnictví, čili, v nejjedodušším případě, polovina vašeho společného majetku by manželce v případě úmrtí patřila automaticky a teprve druhá polovina by byla předmětem todědického řízení. Samotný tento pojem ovšem není zas až tak jednoduchý a i ten je NOZ upravován, nejlépe, když se mrknete sem.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: trouba*
Datum: 24.12.12 14:14

Děkuji za informaci

Je tedy moznost aby po me dedila i dcera která me nemá v rodném listě? Nebo ne?

řekněme ze po mě zbyde majetek v hodnote 1 000 000 korun

Mám 3 děti.2 děti 16 a 3 roky mě mají v rodném listě 1dítě 17 let mě nemá,mám ještě manželku

Jak mohu rozdělit tento majetek? aby se závěť nemohla napadnout?

děkuji

Datum: 24.12.12 16:47
avatar

Já nejsem právník, vím jen to, co si mohu přečíst v zákonech, tedy ve výše uvedeném odkaze a v současném zákoníku, což můžete i vy. Já bych tomu rozumněl tak, že pokud by do dědického řízení spadl ten majetek 1 000 000 celý v současné době, pak ze zákona by dědila manželka a obě vaše vlastní děti, každý po jedné třetině ( V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel nebo partner, každý z nich stejným dílem).V případě, že sepíšete závěť, musí obě vlastní dětidostat po minimálně po jedné třetině, manželku lze pominout a s jejím podílem ze zákona můžete naložit dle svého uvážení. .Po roce 2014 byste musel vlastním dětem odkázat každému minimálně 1/4 majetku, tedy majetek v hodnotě 125 000 Kč a se zbytkem naložit dle svého uvážení. Takhle tomu rozumím já, ale neručím za to. Například jsem pominul problém společného bezpodílového spoluvlastnictví, a obrat "zůstavitelovy děti" chápu jako jeho "úřední" děti,. To mi sice přijde přirozené, ale z literatury vím, že v některých zemích se "děti" chápou ve smyslu biologiském, a tak podobně. Takže čekám, jestli se ozve někdo fundovanější, a možná bych doporučil i obrátit se na právníka. Pro orientaci by stačila možná nějaká bezplatná poradna, ale nezapomeňte, že i závěť musí mít předepsané náležitosti, bez nichž je neplatná. Kupříkladu pokud byste sepsal závěť sám a nepodepsali by ji svědci, musela by být psaná celá vaší rukou včetně preambule a data, jakýkoli text psaný jinak by způsobil její neplatnost. Navíc je vhodné zajistit, aby se závěť našla, nejlépe ji zaregistrovat na soudě.

Na každý pád je tu ta změna od prvního ledna 2014, se kterou muste taky počítat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.