Nejste přihlášen/a.
Výše stočného je odvozena od výpočtu přivedené vody ( vodoměr ), protože žádný odpadoměr neexistuje. Patronka
doplněno 02.05.11 14:17:Martine, že nejspíš existuje o tom nepochybuji, ale nikdy jsem se s tím nesetkala a to jsem pracovala na domovní správě i na rekonstrukcích po celé Praze. Jak známo, je tu všude ( v původní Praze ) jednotná kanalizace a to by tedy bylo umístěno kde? Dík patronka
Patronka:
To není přesné...
"Odpadoměr" (po Vašem) existuje...Tedy existuje zařízení na měření množství vod či průtoku potrubím, ať již se jedná o Parshallův žlab, Venturiho žlab nebo např. o měrný trojůhelníkový či obdélníkový přeliv...pro měření odpadních vod v kanalizačním potrubí, či další typy průtokoměrů např. magnetickoindukčních průtokoměrů, ultrazvukové průtokoměry s korelační metodou...atd.
V praxi se pochopitelně používají, jen to není typický případ pro rodinný domek.
Nebojte, do koupelny se tyto měřiče nedávají...
Pro běžný rodinný domek ale zase není měřící zařízení nijak extra velké.., zpravidla by stačila šachta o půdorysu 1000x1000mm.
Jsou případy kdy je použití měřícího zařízení buď předepsané, nebo pro majitele nemovitosti dokonce užitečné (v případě právnické osoby, která platí i za srážkové vody).
Pro Martina Cakla : chápu, je jiná doba. Já pocházím z první poloviny minulého století a tak jsem se s tím nejspíš neměla kde setkat.
Patronka:
To že je někde jen jednotná kanalizace nemá s případným měřením množství vod vypouštěných do kanalizace nic společného.
Pochopitelně se dá změřit zvlášť voda dešťová a zvlášť splašková, ještě předtím než je svedena do veřejné kanalizace.
V běžných případech se platby stanovují paušálem...dle daných koeficientů a ploch střech a zpevněných ploch pro který se údaj počítá.
Opět zdůrazňuji že měřící zařízení existují, ale na většině staveb nejsou použity.
Používají se tam, kde je to nutné buď z technologického hlediska, či z hlediska finančního (možná výhoda pro subjekt, který platí pouze za skutečně odvedené vody do kanalizace), nebo tam, kde si to vyžádá správce či provozovatel kanalizace.
V některých případech totiž může nastat případ, kdy se prokazatelně odebere z vodovodu určité množství vody...za které se zaplatí vodné, ale zpět do kanalizace se vypouští třeba jen polovina těchto vod, pak by tedy provozovatel tohoto zařízení platil polovinu stočného zbytečně...a to mohou být velké peníze.
Měřící zařízení může provozovatel či majitel kanalizace požadovat například v případě instalace domovní ČOV, kde její majitel má zároveň studnu i připojení na vodovod...a množství vypouštěných vod neodpovídá (a nemůže odpovídat) údaji z vodoměru.
Ještě doplněk: Pouze "STOČNÉ" platí majitel rodinného domu, který je sice připojen na veřejnou kanalizaci, avšak zdroj pitné vody má vlastní, tedy má na svém pozemku vlastní studnu, ze které čerpá vodu pro svou potřebu ve svém domě. "Stočné" se platí "Vodovodům a kanalizcím" (zkráceně VAKu) paušálním poplatkem dle faktury.
Odběratelé vody, kteří jsou připojeni na veřejný vodovod i na veřejnou kanalizační síť , platí VAKu obojí, tedy vodné plus stočné plus DPH dle faktury.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.