Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, stojíme před velkým problémem. Manželovi je 60 let, má 3 roky do důchodu, je částečně invalidní /umělá kyčel/. Po velkých problémech s hledáním místa sehnal aspoň práci vrátného, je tam už 2 roky. Nyní ho ale asi půl roku velice bolí druhá noha, ta neoperovaná, moc špatně chodí, spíš pajdá, v noci nespí bolestí. Potřeboval by rovněž na operaci TEP. Jenže je to "běh na dlouhou trať" - operace, rehabilitace, lázně... a tak by trvalo jistě rok, než by se mohl vrátit hlídat. A on se bojí o tu práci, že by o ni přišel, na tak dlouhou dobu že by přijali jiného pracovníka a on už by po uzdravení neměl šanci se vrátit. Tak se raději trápí. V zaměstnání dnes platí zákon džungle, každý si diktuje, co se mu hodí, ale přesto by mě zajímalo, jak dlouho by firma pracovníkovi měla v době nemoci držet místo, aby se mohl vrátit. Nemáte nějaké zkusšenosti s tímto problémem? Nadřízeného se manžel ptát nechce, není to prý člověk příliš přístupný dialogu. Díky za rady. Jaga.
Nemoc může podle zákona trvat 380 kalendářních dní (z toho první tři týdny náleží náhrada mzdy za pracovní směny - kromě prvních tří směn). Dále, pokud lze předpokládat, že se zdravotní stav nemocného v dohledné době zlepší, lze na žádost prodloužit podpůrčí dobu (dobu poskytování nemocenské) až po dobu dalších 380 dní.
Na místě Vašeho muže bych si hleděla hlavně vlastního zdraví. Co udělá zaměstnavatel, to bych řešila, až to nastane. Nemůže mu dát výpověď proto, že je nemocný. Je fakt, že mnozí zaměstnavatelé si demokracii pletou s anarchií a v našem právním systému je strašný binec a vymahatelnost práva je minimální. Ale podle mě je důležité, aby se muž dostal ze svých zdravotních potíží a nechal konání zaměstnavatele volný průběh. Jako zdravému a čipernému se mu naskytne určitě víc příležitostí než jako belhajícímu. A třeba ani k propuštění nedojde, místo mu zůstane a po rehabilitaci se na ně bude moci normálně vrátit, jak by to v civilizované společnosti mělo být.
Dobrý den. 25.ledna tohoto roku jsem zavezl moji milovanou tchýni ( 81 roků ) na operaci druhého kyčelního kloubu. A bylo to zhruba 7 měsíců po operaci prvního kyčelního kloubu. V obou případech hned přímo z nemocnice v Olomouci byla převezena na rehabilitaci do Hrabyně. Minulý týden na kontrole ji doporučili odložit klasické berle a chodit s pomocí francouzských holí. Předpokládám, že se to bude pouze zlepšovat a že o prázninách bude chodit s pomocí 1 fr. hole. Píši to proto, že se mě na celkovou rehabilitaci a zprovozuschopnění po operaci doba 1 rok zdá přehnaná. To za prvé. A za druhé zaměstnavatel nemůže po dobu nemoci ( pracovní neschopnosti ) někomu obsadit jeho místo. Jiná věc je, že pokud obsence přesáhne určitou délku, tak zdravotní stav posuzuje už revizní lékař. A když ten zjistí, že vyléčení nebude možné ať už v čase , nebo kvalitě, tak asi navrhne invalidní důchod. Nevím to přesně, ale kdysi platila pro pracovní neschopnost časová hranice 1 rok. Ale na Vašem místě bych si to přímo zjistil na Okresní správě sociálního zabezpečení, která vlasně vyplácí nemocenské dávky a mají v tomto směru nejlepší ,nejrychlejší a také závazné informace. A zaměstnavatel, když se bude po někom chtít vozit, tak mu v tom nezabráníte. A v případě Vašeho manžela bych zřejmě uvažoval o předčasném odchodu do důchodu. A jaké by to mělo finanční dopady, Vám opět sdělí na stejné OSSZ. S pozdravem Laďa
Můj názor: Nespoléhejte na to, že zaměstnavatel Vašemu manželovi "podrží" zaměstnání po dobu jeho nemoci. V současné době zaměstnavatelé NIKOMU nic "nedrží" , držet nemusí, rozhodují se rychle, a většinou v neprospěch zaměstnance. Snad by se to dalo řešit tak, že by dobrý přítel Vaší rodiny ( ve věku Vašeho manžela) zastoupil Vašeho manžela v hlídání a až by byl Váš manžel opět schopný pracovat, tak by mu to hlídání zase předal. Ale to by bylo dobré zaměstnavateli říci těsně před výměnou. Ještě se pokuste léčení Vašeho manžela zajistit nějakou konzervativní metodou, protože jakmile požádá o předčasný starobní důchod, tak mu ho dají s tím, že mu ho doživotně měsíčně zkrátí cca o =500,- Kč. Starobnímu nebo invalidnímu důchodci se i zhoršuje možnost získat nové zaměstnání, a stává se trvale nezaměstnaný.
Nemoc není důvod výpovědi.
Samozřejmě je riziko, že se udělají "organizační změny" a dostane výpověď s odstupným - buď to může napadnout u soudu (pokud to není provedeno "neprůstřelně"), nebo se nesoudit a najít si něco jiného - třeba jinde za nemocného vrátného.
Děkuji za Vaše dobré rady, ve všech je pravda a ochota pomoci. Zdraví je přednější, to vím, ale práce u nás vůbec není, natož pro ČID a tak se jí každý drží jako poslanec koryta. Zapomněla jsem ještě napsat, že manželovi je už po několikáté obnovována pracovní smlouva, vždy jen na půl roku a tak si myslím, že kdyby mu smlouva vypršela v době jeho nemoci, bude konec. Ani další práce, ani odstupné. Jaga.
Ano, to je pravda. Smlouva na dobu určitou skončí uplynutím doby bez ohledu na to, jestli je zaměstnanec v té době nemocný nebo není, a odstupné nenáleží. Holt malý (velký) český bordel.
Prezentujete se mimořádně originálními názory - u vás bych chtěl být zaměstnán. Mohla byste uvést pár příkladů ze zemí, které nejsou bordelem, jak tam jsou řešeny smlouvy na dobu určitou a jak velké odstupné dostávají zaměstnanci, kteří odpracují jeden rok u zaměstnavatele? Ńemohu se dočkat odpovědi.
Tím bordelem jsem myslela hlavně častou praxi u zdejších zaměstnavatelů v nedodržování ustanovení zákoníku práce ohledně zaměstnávání na dobu určitou. Kde není žalobce, není soudce... takže se vesele uzavírá opakovaně několik let na dobu určitou (bez toho, že by to byl zástup třeba za mateřskou) a zaměstnanec drží hubu, protože lepší blbý zaměstnavatel než žádný zaměstnavatel.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.