Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dar x dědictví

Od: az123 odpovědí: 7 změna:

Dobrý den,

prosím o radu. Rodiče mi chtějí dát finanční dar, na základě darovací smlouvy. Mám sourozence. Všichni souhlasí s tím, že tento dar nemá být při případném dědickém řízení po dárcích započítán do dědictví. Je možné do darovací smlouvy uvést něco v tom smyslu, že: Tento dar nebude započítán do případného dědického řízení po dárcích? Nebo jakou byste použili formulaci?

Děkuji za případné odpovědi

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

atreus*
hodnocení

0x

Domnívám se, že vložit do darovací smlouvy takovou větu nebude mít platnost, protože i když s tím oni souhlasí, mohou pak změnit názor. (A sourozenci nejsou účastníky té darovací smlouvy, aby to třeba stvrdili svým podpisem.)

Platí obecná zásada, že se nelze předem vzdát svých práv - a oni to právo navrhnout při dědickém řízení započtení darů mimo obvyklá darování mají.

Souhlasím s atreusem. Zákon má přednost před smlouvou, proto uvedená věta by ve smlouvě byla neplatná. To ovšem platí pouze při dědění ze zákona. Pokud by zůstavitel sepsal závět, nemusí v ní dar poskytnutý někomu za života zohlednit. Pokud chce mít tedy zůstavitel jistotu, že se potomci po jeho smrti na smrt nerozhádají, je vhodnější celou záležitost ošetřit závětí.

 

jabraka*
hodnocení

0x

Pokud za živa daruji komukoliv peníze,nemusím na to psát smlouvu.A tím se obdarovaný nemusí nikomu zpovídat.

JABRAKA

atreus*

To je sice pravda, ale přesto se domnívám, že u větších částek není smlouva na škodu:

- pokud se obdarovaný bude pak špatně chovat k dárci a ten by chtěl vrácení daru, jak by dárce dar doložil?

- je zde ta problematika započtení daru při dědickém řízení (na což se tazatel ptá)

 

des*
hodnocení

0x

Vidím to sám jako rodič-Když dávám svému synovi peníze jako dar,je to jen mezi námi .Těm ostatním je potom nic ,co komu dám.Dostanou také,jindy.Jestli si to řeknou mezi sebou,jejich věc.Myslím že ne ,akorát by si záviděli.A žádné potvrzení nepotřebuji,na co?Na hádání.Darovací smlouva je vydírání.Když chci něco dát tak to dám.aŠMYTEC.

patronka*

Z tohoto pohledu máte samozřejmě pravdu. Může ale nastat situace, kdy obdarovaný potomek by měl při rozvodu svého manželství ( čistě hypoteticky ) prokazovat, že určitá částka nepatří do SJM, ale byl to osobní dar od rodičů. Pak by darovací smlouva byla velice užitečná. Patronka

Je také důležité, jaké jsou vztahy v rodině, jaká tam vládne atmosféra. I když jsem se několikrát přesvědčil ve svém okolí, jak pravdivé je úsloví - neznáš své příbuzné, dokud jsi s nimi nedědil.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]