Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dodatečné dědické řízení - jejich dědici

Od: aljosa* odpovědí: 3 změna:

Dobrý den,

neví někdo, jak dopadne dodatečné dědické řízení po mém otci. Otec zemřel před 20. lety. Náhodně na základě prováděných změn v KN ( zadávání kat. map do digitální podoby) jsme s maminkou zjistily, že otec a má matka (žijící) vlastní pozemky - každý svůj díl.

Matka byla s mým otcem rozvedená, otec se znovu oženil. Zda jeho druhá žena ještě žije nevím. Děti spolu neměli. Pozemek zdědil po svém otci, a nybyl veden jako společné vlastnictví. Otec měl čtyři děti. Já a sestra a dva synové, kteří již nežijí, a mají děti kteří se narodili za života mého otce.

Dědicové - 2 žijící ( já a má sestra), 1 zemřel ( byl rozveden a má 2 děti) 1 zemřel (rozveden má 3 děti), manželka - nevím zda žije (vdova, 1 dítě ale není to potemek mého otce, nebyl adoptován, ani osvojen)

Nevím, v jakém podílu a kdo bude dědit. Ráda bychto veděla předem, než budu vyřizovat dodatečné dědické řízení, budu mustet jistě uvést všechny dědice. Tak bych ráda předem zajistila vše potřebné, aby se neprodlužovalo toto řízení.

Děkuji za radu.

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

patronka*
hodnocení

2x

V první řadě by bylo radno zjistit, zda má jeho poslední manželka nárok na dědictví - jak bylo upraveno jejich SJM. Předpokládejme, že když otec nabyl majetek před uzavřením posledního manželství, vdova nárok na dědictví nemá. Nastupují tedy jeho děti a pokud již nežijí ( právnický termín předemřelý ), stejný díl jako by dostali jejich rodiče se rozdělí mezi jejich potomky. Příklad za těchto okolností - žijící potomci každý 1/4 majetku, potomkům nežijících (předemřelých) sourozenců bude rovným dílem rozdělena část, na niž by jinak měli nárok jejich rodiče. V daném případě po prvním - rozvedeném sourozenci 1/4 rozdělena na dva díly, v druhém případě 1/4 rozdělena na 3 díly. To by znamenalo, že část po otci bude mít celkem 7 spoluvlastníků, s nestejně velikým podílem. Za těchto okolností bude jen velice těžké s majetkem nakládat, ideální by bylo aspoň děti po zemřelých sourozencích vyplatit, ale vůbec Vám to nezávidím. Zjistěte si skutečnou (tržní) hodnotu předmětného dědictví a zvažte, zda se Vám obnovení řízení vůbec vyplatí, nebo zda byl nebyl některý z menšinových nabyvatelů ochoten se svého nároku vzdát (nejspíš nebude). Přeji Vám silné nervy. Patronka

aljosa*
hodnocení

Moc děkuji,

tek se asi do toho pustím, a doufám, že se někdo toho svého podílu, zřekne. Je to neudržovaný pozemek v bývalém povrchovém uhelném dolu. Jen se potřebuje provést aktuální záznam do KN, a bez toho vypořádání to nepůjde.

 

lidus*
hodnocení

2x

Jen aby jste nedopadla stejně jako já, dědictví po pradědvi co zemřel v r. 1961 a až při digitalizaci se přišlo na to, že vlastnil pozemek, zkrátím to bylo nás 36 dědiců a když jsme zjistili o jaký kousek pozemku jde tak jsme se všichni zřekli, bohužel jeden nemohl a musel to na sebe nechat napsat jde jen o zápis jak nás notář poučil, na pozemku stojí dům asi 45 let a nikdy z toho nic nebude a my ostatní museli zaplatit každý 100kč poplatek notáři. Ve finále nemám nic ale jsem o 100 lehčí.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]