Rozdělení majetku

Od: Datum: 05.04.11 09:28 odpovědí: 8 změna: 06.04.11 15:01

Dobrý den,

mám dotaz, jak nejlépe rozdělit majetek, vlastnili jsme družstevní byt, který jsme prodali za 1600000Kč a koupili si domek společně se starším synem. Na doplatek jsme si vzali hypotéku a stavební spoření ve výši 1800000Kč a splácíme každý rovným dílem.Dům je v katastru zapsán 1/3 na syna a 2/3 na mne s manželem. Máme ještě jednoho syna, který bydlí ve vlastním domě. Prosím o radu, jak postupovat, aby syn, který splácí polovinu hypotéky, aby v případě dědictví, nemusel vyplácet svého bratra i z vlastního majetku.Předem děkuji a přeji pějný den. Jitka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.04.11 00:21
avatar

Paní Jitko. Jak se dědí ze zákona nebo ze závěti, o tom toho bylo napsáno mnoho. Můj advokát vždy radí: udělejte si společný večer, dejte si sleničku dobrého vína a rozumně se domluvte. Poté co nejdříve dejte všechno na papír a pak s tím zajděte na Katastr nemovitostí. Vše řešte rychle, než si to někdo rozmyslí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.04.11 08:51
avatar

Mladší syn bude dědicem, ať už bude dědit ze zákona nebo ze závěti (neberu-li v úvahu vydědění) a je nanejvýš pravděpodobné, že starší syn bude povinen mu nějakou částku vyplatit. Jakou - to záleží na spoustě okolností, existuje zde řada variant. Pokud chcete mít jistotu, že starší syn nebude vůči bratrovi něčím povinován, zbývá darování svého podílu na nemovitosti synovi a sepsání závěti. Při dědění ze zákona byste onu jistotu totiž neměli, neboť při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování. Je otázka, zda váš mladší syn nedostal od vás na svůj dům obdobnou částku, která by byla obdobná hodnotě zmíněného daru.

Pokud byste se rozhodli pro toto řešení, lze darování ošetřit tak, aby v případě zhoršení vzájemných vztahů na toto šlechetné rozhodnutí nedoplatili. Pokud sepíšete "nějaký papír" a půjdete s ním na katastr nemovitostí, tak se zcela jistě s vámi nebude nikdo bavit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.04.11 10:05
avatar

Bruno, je mně jasné, že nejde o " nějaký papír", ale o smlouvy notářsky ověřené. I závěť je vhodné uložit u notáře nebo advokáta. Notář, popřípadě advokát zkontrolují zkontrolují také platnost závěti. Předejde se tak případným sporům o její platnost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.04.11 12:01
avatar

Nejjistějším způsobem uložení závěti je uložení u libovolného notáře. Existuje totiž Centrální evidence závětí, kterou vede Notářská komora ČR. Díky ní je závěť kdykoli a odkudkoli dohledatelná, i jiným, např. soudně určeným notářem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jitka61
Datum: 06.04.11 12:25

za Vaše odpovědi děkuji, ale jde mi spíš o to, jak to udělat, aby to bylo spravedlivě rozdělené, jako výpočet peněz

ještě jednou děkuji za rady Jitka

Od: jitka61
Datum: 06.04.11 13:16

to hlavmí jsem nenapsala, jde mi o to, že nákupní cena domu byla i s opravou 3400000,-Kč,z toho 1600000, šlo z prodeje družstevního bytu a ostatní splácíme se starším synem rovným dílem, opravy a údržba se také dělí na polovinu, takže dům má nyní daleko větší hodnotu, která by měla předpokládám stoupat , až by se mělo dít vypořádání, tak aby syn nevyplácel bratra i z peněz, které do domu již vložil,předpokládám, že by ho měl vyplatit z odhadní ceny v době, kdy se bude jednat o vypořádání, proto bych potřebovala poradit, jak to nejlépe udělat, aby ani jeden syn nepřišel o svá práva, jestli nechat udělat odhad nyní a přepsat na staršího syna dům celý , odečíst jeho náklady a zbytek rozdělit na půl a mladšího vyplácet . Ještě jednou děkuji za Vaše rady Jitka

Datum: 06.04.11 14:34
avatar

Nejprve bych chtěl ocenit váš smysl pro spravedlnost a zodpovědnost. Znám totiž lidi, kteří říkají - až tady nebudu, ať se o dědictví třeba poperou. Pokud se dědí ze zákona, dědí pozůstalí rovným dílem. Ale jak už jsem uvedl, při vypořádání pozůstalosti ze zákona se přihlíží i k darům, které dědicové za života zůstavitele obdrželi. V případě dědění ze závěti je třeba toto započtení provést, jestliže k němu dal zůstavitel příkaz anebo jestliže by jinak obdarovaný dědic byl proti neopomenutelnému dědici (potomku) neodůvodněně zvýhodněn. Příklad _ jsou dva potomci jako jediní zákonní dědici. Jednomu z nich rodič daroval byt v hodnotě 600.000 Kč. Hodnota dědictví by byla 800.000 Kč. Při započtení se postupuje tak, že se sečte hodnota daru a hodnota dědictví (1.400.000 Kč) _ každý potomek by měl ze zákona dostat polovinu _ 700.000 Kč, ale první potomek dostane jen 100.000 Kč, druhý pak 700.000 Kč. Jak se řeší investice do majetku některého z dědiců, to bohužel nevím.

Jelikož není jasné, zda mladšímu synovi jste také na dům přispěli, je obtížné stanovit částku, kterou by měl v zájmu spravedlnosti jeden či druhý syn obdržet. Ale to řešení, které jste nastínila v závěru svého posledního příspěvku, se mi zdá nejvhodnější, je průhledné a spravedlivé. Nezapomeňte však také na své vlastní jistoty. Kdybych byl ve vaší situaci, řešil bych to podobně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jitka61
Datum: 06.04.11 15:01

děkuji a přeji pěkný den

Jo a mladšímu jsme bohužel zatím nic nepřispěli, dům si pořídil na vlastní hypotéku, Jitka

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.