Okamžité zrušení pracovního poměru

Od: Datum: 09.01.13 11:10 odpovědí: 4 změna: 09.01.13 14:54

Dobrý den, vyčetl jsem, že zaměstnanec má právo na okamžité zrušení PP z důvodu neplacení mzdy. Je na to údajně lhůta dvou měsíců od chvíle, kdy se o tom zaměstnanec dozví.

A teď k otázce - dosud jsem nedostal zaplaceno za listopad, a do 15. ledna na 99%taky nedostanu, tudíž pak budu mít na okamžité zrušení PP právo. Podle té lhůty můžu podat toto zrušení třeba až koncem února. Lze tohle udělat i za předpokladu, že mi bude během února mzda za listopad vyplacena?

Díky za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.01.13 11:30
avatar

Samozřejmě, že ano. Rozhodující je, že zaměstnavatel nevyplatil mzdu v zákonnélhůtě 15 dnů po uplynutí období splatnosti. Zrušít pracovní poměr byste mohl i v případě, že by zaměstnavatel mzdu vyplatil 16. ledna.

Okamžité zrušení pracovního poměru musí být písemné a musí být doručeno druhé straně.

Zrušíte-li pracovní poměr pro neplacení mzdy (§ 56, odst. 1 písm. b), budete mít podle § 56, odst. 2 nárok na náhradu mzdy za dobu odpovídající výpovědní době.

___ Viz: Okamžité zrušení pracovního poměru

doplněno 09.01.13 11:45:

Artíku, nerejpejte!

Pochybuji, že by zaměstnavatel volil takovou metodu, vyšla by jej téměř stejně draho, jako dát zaměstnanci výpověď.

Pokud by zaměstnanec musel mzdu vymáhat, zvedly by se zaměstnavateli náklady i někalikanásobně (musel by uhradit náklady, které by zaměstnanci v souvislosti s vymáháním vzhnikly).

doplněno 09.01.13 14:04:

Není zač.

doplněno 10.01.13 09:27:

Radši to upřesním: Zákonná lhůta pro výplatu mzdy za listopad uplyne 15. ledna, tzn., že 16. ledna už lze pracovní poměr zrušit.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 09.01.13 11:39

takže , když se někdo bude chtít odstranit zaměstnance , tak mu jen prostě nebude platit?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.01.13 13:59

Moc díky za vyčerpávající odpověď.

Datum: 09.01.13 14:54
avatar
15dnu po splatnosti je 16ledna, tudíž můžete okamžitě zrusit prac poměr a máte nárok na penize, které by vám náležely po dobu výpovědní doby, jak píše ivzez .
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.