Lze předvolat kněze jako svědka k soudu?

Od: Datum: 19.12.12 17:26 odpovědí: 6 změna: 19.12.12 19:45

dobrý den.chtěla bych se zeptat jestli můžu předvolat kněze k soudu jako svědka v péči o nezletilé děti?tenhle kněz nás oddával,ale byl to i dobrý přítel-jenže ted se rozvádíme a já bych potřebovala aby svěčil,protože manžel žádá střídavou péči.Jde o to že je víc jeho přítel než můj a bojím se jestli může odmítnout.Zpovídala jsem se jemu jako knězi a nevadí mi když bude mluvit o tom co jsem mu říkala při zpovědi.právě naopak o to mi jde,protože by musel říct pravdu, že se manžel o rodinu vůbec nezajímal..

doplněno 19.12.12 19:24:

jde ale o mé zpovědní tajemství,toho ho přece zprostit můžu ne


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.12.12 17:32
avatar

Předvolat svědka může pouze soud, vy tohoto kněze můžete jako svědka navrhnout. Pokud bude předvolán, je jeho povinností se k jednání dostavit a vypovídat pravdivě bez ohledu na to, čí je to přítel. Náš právní řád však respektuje zpovědní tajemství, takže o věcech, které se dověděl při zpovědi vypovídat nemusí.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 19.12.12 17:36

To je trošku zvláštní, aby kněz vyzradil informace, které ví ze zpovědi.

Já si myslím, že kněz je vázán zpovědním tajemstvím a to kněz neporuší. Tím by ztratil veškerou důvěru věřících, kteří k němu chodí.

Jsem laik, takže nevím jak to u soudu chodí a můj názor může být špatný.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.12.12 17:58
avatar

Soud může jako svědka předvolat i kněze. Kněz by však mohl svědčit pouze o skutečnostech, s nimiž se neseznámil při zpovědi. (Vy jej zpovědního tajemství zprostit nemůžete.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lena36*
Datum: 19.12.12 19:23

ale jde o mé zpovědní tajemství,toho ho přece zprostit můžu,ne

Datum: 19.12.12 19:45
avatar

Ne, nemůžete. Zpovědního tajemství může kněze zprostit jen papež, a to jen za zcela výjimečných okolností. To, že kněze nemůžete zprostit vlastního zpovědního tajemství je ochrana proti tomu, že byste to zproštění udělila neuváženě, později si ho rozmyslela atd. Holt zpověď je něco, co katolická církev bere VELMI vážně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.12.12 18:08
avatar

Dobrý den. Leno, pokud navrhnete kněze, jako svědka k soudu, pak se domnívám, že na to soud stejně nepřistoupí a kněze v této věci nepředvolá.

doplněno 19.12.12 19:38:

Zde nejde o žádnou trestní činnost, takže kněze nelze zbavit mlčenlivosti, jak se komu zrovna hodí...I zde platí, kromě jiného, že by to nemělo odporovat dobrým mravům...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.