Zakládání živ. oprávnění - sídlo firmy

Od: ® odpovědí: 11 změna:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda musí sídlo firmy "patřit" živnostníkovi. Šlo by ho napsat na byt ve kterém jsem v podnájmu?

11 odpovědí na otázku

 

 


0x

No ale co na to vlastník? A také o jakou živnost se jedná, zda jsou nutná nějaká povolení.


Chci si založit volnou živnost. Bydlím v podnájmu a jde mi o to, zda si můžu, jako sídlo firmy, napsat podnájem ve kterým bydlím nebo jestli k tomu potřebuju písemný souhlas majitele bytu.

Rozum do hrsti! Jistě smlouva o pronájmu není napsána v tom smyslu že se tam bude podnikat, ale bydlet. Takže jde i o jiné využití. To jako si v cizím bytě založit obchod, dílnu, prodejnu exotického zvířectva ..? Pak by mohl nastoupit i stavební úřad a jiné instituce ... No to bych podnájemníka hnal sv...m krokem. A kdyby něco podobného dělal, tak zvýšit nájem, v cizím majetku ještě vydělávat. .A co tak zvednout telefon a učinit krááátký dotaz na ŽÚ- chci dělat toto, jsem v podnájmu? Dnes jsou vstřícní...

 


0x

Dobrý večer, shodou okolností jsem řešil stejný/podobný problém minulí týden. Při zakládání ŽL vyžaduje úřad platné místo podnikání (sídlo, jak mi bylo vysvětleno je pouze v případě firmy, v případě FO je slovo sídlo nahrazeno slovem místo). Toto místo je zpravidla adresa trvalého pobytu, je-li na městě, potřebujete souhlas obce s umístěním místa podnikání. Je-li to Váš byt se kterým můžete nakládat, je to bez problému, ale bydlíte-li v podnájmu, či na ubytovně atp. je potřeba souhlas vlastníka nemovitosti s tím, že v objektu můžete mít místo podnikání. Pokud je vlastníků víc, či je vlastníkem firma (obecně ubytovny). je potřeba dle výpisu zjistit které osoby mohou za společnost jednat a souhlas získat od nich. Případně od osoby jež má plnou moc k těmto úkonům (obecně třeba ředitel firmy) a k souhlasu dodat i kopii této plné moci. Toto se týká i případu kdy k podnikání nepotřebujete provozovnu!

Tedy buďto si pořídíte vlastní byt, nebo budete doufat, že majitel objektu ve kterém bydlíte, bude souhlasit s místem podnikání v jeho objektu. Už formulace místo podnikání zavdává k odmítnutí ze strany majitele ve většině případů, neb tedy mohu s klidem říci, že podnikání v tomto státě je pouze pro bohaté, obyčejný člověk, nebo mladý bez vlastního zázemí, má podmínky stížené až znemožněné, mohl bych Vám vyprávět, vyběhávám ŽL už velmi dlouho a vždy si najdou něco nového. Nechápu, nesnášim tenhle absurdistánckej odpornej stát.

Vzor souhlasu, který mi přijali referenti ŽÚ je zhruba následující (nutné je jeho jméno a rč, či název a ič. Adresa objektu, včetně čísla bytu, podlaží, Vaše jméno a rč, podpis s razítkem poskytovatele jeho funkce a jméno):

Souhlas s umístěním místa podnikání

Velká zelená, a.s., se sídlem novákova 26, Praha, 160 00 IČ: 11111111

souhlasí

s umístěním místa podnikání v ubytovacím zařízení na adrese Praha 4 - 1111, patro 8, jednotka 121, zde ubytovaného Honzy Vopršálka, r.č.: 12121212/1212.

V Praze 20.03.2011

Firma, nebo jméno majitele, a.s.

"potřebujete souhlas obce s umístěním místa podnikání." A to podle jakého zákona? Je třeba také úvést o jakou živnost se jedná a ne paušálně. Pokud se něco drhne, tak má problém lukas a ne obec.
"že podnikání v tomto státě je pouze pro bohaté, obyčejný člověk, nebo mladý bez vlastního zázemí, má podmínky stížené až znemožněné, " Nevím, že by byl problém, pokud já jsem bezproblémový. "Stát" určil podmínky a pokud se do nich vlezu, kde je problém? To mě má vybavit vším potřebným? Jsme svobodní v rámci možností a je to tedy na nás.

Dobrý den, pokud bydlíte na městě, potřebujetu buďto souhlas obce zákon 455/1991sb. (účinnost od 1.8.2010) paragraf 46, písmeno F jasně stanoví, to co popisuji. Souhlas obce s místem podnikání je možné získat zhruba takto: 1. Máte známého starostu, 2. pošlete žádost radě města, počkáte několik měsíců zda ji odsouhlasí. V praxi prý (dle ŽÚ) neodsouhlasí. Tedy Vám nezbývá než si zajistit jiné prostory které můžete použít, ať už bytové, či nebytové, avšak pokud nebudete jejich majitelem, potřebujete písemné prohlášení (souhlas vlastníka) s tím, že prostory můžete použít jako místo podnikání (místo podnikání neznamená provozovnu, jde o místo kam Vám mohou zasílat poštu, má vesměs funkci infromačního charakteru). Jde také o 455/1991sb. pa.46 pís. F. Tedy nevidím důvod, proč do odpovědi "rýpete", stále platí to co jsem psal. Pokud jste vlastníkem nemovitosti, nemáte problém, ale jakmile nedejbože bydlíte po pronájmech, podnájmech, ubytovnách, nebydlíte, tak jste lidově řečeno zhruba tak v pr****. Smutné je, že toto se týká i živností, pro které nepotřebujete logicky žádné místo podnikání a pro kontakt s úřady můžete zřídit odnášku na poště, či doručovací adresu (jako příklad uvedu třeba nějaký servisák elektriky jež bude po práci jezdit, kominík, řidič, nebo třeba těžař dřeva lesák.)

Dotazující řeší stejný problém, jako jsem řešil já, minulí celý týden s úřadem, včetně konzultací, jak toto obejít, troufám si tedy tvrdit, že moje odpověď je relevantní. Problém zde není v problémovosti/neproblémovosti Vaší osoby, ale v tom, vlastníte-li prostory, či nevlastníte. Tedy Vás chápu, pokud jste majitelem prostor, že pro Vás není založení živnosti problém, a stihnete to takřka na počkání, je ale otázkou čím se provinila osoba, jež není vlastníkem nějakých prostor a žije v podnájmu, protože pro ní, může být získání ŽL v mnoha případech nemožné z důvodu, že jí tížený souhlas nikdo nedá. Otázku problémovosti osoby řeším v jiné otázce.

 


0x

Myslím, že nemusí - pokud byste byl řidič kamiónu na vlastní noze tak na to máte živnost a v živnosti se udává trvalé bydliště fyzické osoby. U fyzické osoby potřebujete zejména korespondenční adresu, aby Vám mohl FÚ posílat doporučenou poštu.

Myslíte logicky, já jsem tak také myslel. Bohužel logika s praxí zde nemá moc společného, mohu Vás ujistit, že jsem se snažil vykomunikovat a nalézt nějaké další možnosti s referenty ŽÚ, ale je to skutečně tak jak píšu výše. Leda, že by mi úmyslně stěžovali založení živnosti, což vzhledem k tomu, že mimo to kolik času na tom trávim já, také každý den otravuju právě je na úřadě, myslím že to neni v jejich zájmu.

Tak jinak, než jdu na úřad, tak si v tom počtu, podle toho co chci, jaké oni mají oprávnění vůči mně, aby mně nedoběhli. Úředníci pracují rutinně.
Nejdu tam nepřipraven. Chci-li podnikat, měl bych vědět vše okolo toho. Když mi jednou vysvětlovali, jak to nejde, tak jsem po nich chtěl, aby mi řekli, jak to tedy jde. A zase zkonfrontovat se zákonem. Tak to dělám, když jednám s úřady. A chci, aby mi řekli, dle čeho jednají, zákon, §. Ostatně mi musí zdůvodnit, proč, na jakém základě to nejde. Nejlépe v žádostech používat citací zákona.
Pokud to k něčemu nevede, lze se poradit s právníkem co se v tom vyzná, jsou i bezplatné poradny, i ohledně podnikání.
A pokud je to mimo zákon, lze si na úřad stěžovat. Jsme u právní, finanční negramotnosti ...

doplněno 22.03.11 10:58:

A na úřadě nejsme prosebníčci, ale žadatelé a politici, úředníci jsou naši služebníci, My si je platíme.

 


0x
mj. f) doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž umístil místo podnikání, liší-li se od bydliště (§ 5 odst. 2), nebo v nichž je na území České republiky umístěna organizační složka podniku zahraniční osoby;
k doložení právního důvodu pro užívání prostor postačí písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, kde jsou prostory umístěny, že s umístěním souhlasí;
má-li fyzická osoba bydliště v sídle obecního úřadu, musí doložit souhlas obce s umístěním místa podnikání v jeho sídle,
+ § 47/1 splní-li ohlašovatel všechny podmínky ... provede žú ..
jinak zdůvodní, proč ne.
Zpočátku byl též požadavek souhlasu, ale bylo to bez problémů.

Bavíme se v podstatě o imaginárnu, jde o to, o jaké podnikání jde (ohlašovací ..), odkaz na jiné zákony. Za normálních okolností není důvod nedat souhlas. Nakonec vydáním žl byl dán souhlas (takže žú může mít nějaký seznam problematického podnikání). Nevím, že by tady byly problémy. Obec může být nakonec ráda, ne? Že by konkurenční boj? Tak si dát bydliště o kus dál.
Pochopil bych žádat souhlas, když bydliště není v místě. Najít důvodovou zprávu k tomuto. Co když vypadlo ne...?

No, autor uvádí, že chce živnost volnou, tak řešíme požadavky k živnosti volné. Že za normálních okolností není důvod nedat souhlas, já nevím, když se na to podívám z druhé strany, tedy že mi někdo přinese papír se souhlasem viz. text souhlasu v původním příspěvku, tak snadno bych neviděl. Navíc už jen dohnání osoby, jež může souhlas poskytnout, může být problém. Pamatujte také, že ono místo podnikání bude cílem exekucí, úřadů, vymahačů, pokud uděláte nějaký "provar". Já si vůbec nemyslím, že získání takového souhlasu je běžně bezproblémové. I když je pravdou, že sám jsem jej nakonec vyběhal, ačkoliv jsem v to příliš nedůvěřoval.

Vy ale píšete, že " nakonec vydáním ŽL byl dán souhlas", ale vše co popisuji je požadavkem k tomu abyste ŽL získal, tedy se to obstarává ještě před tím, než ŽL získáte.

Já si ty informace opravdu nevycucávám z prstu a popisované problémy Vás potkají v případě, že nevlastníte prostory a půjdete žádat o vydání ŽL. Co se souhlasu obce týče, přímo na městě se mi v podstatě vysmáli a odkázali mě na evidenci obyvtel, z tama na ŽÚ a z tama opět po konzultaci s městem na zaslání žádosti radě města.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]