Kdy na hrob rodičů? před nebo po svatbě

Od: odpovědí: 18 změna:

Nemůžeme se v rodinách dohodnout,kdy navštívit hrob rodičů s kyticí jako úctu a vzpomínku.Já zastávám názor,že před svatebním obřadem,druhá strana že až jako novomanželé.Poraďte.Děkuji

18 odpovědí na otázku

 

 


3x

zeptejte se druhe strany,proc tomu tak je,at to vysvetli,vse jde preci vysvetlit a budete doma.jinak si taky myslim,ze je to otazka prirozenosti,na hrob se chodi,kdykoliv chce neco rict,nebo se poklonit,zauvazovat,srovnat si myslenky.Druhou stranou myslite rodice manzela,nebo jen jeho?Jde o vase rodice,tak by snad mel byt muz na vasi strane,pokud to tak citite.

doplněno 20.03.11 23:24:

ja osobne bych jim to sla nejdriv rici sama i s kytici a pak jeste jednou s manzelem.ale ne rozhodne v den svatby,nebo druhy den.Treba se dohodnout nasledujicui vikend a mohly by se jit i poklonit jeho rodice zaroven.

Souhlasim, jedna se rodice nevesty. Ona by si mela sama rozhodnout, kdy na hrob pujde a do toho ji nema nikdo co kecat.

 


3x

Osobně si myslím, že je to jedno. Těm mrtvým určitě. A jestliže plánujete svatbu, tak určitě v myslích vzpomínáte na zemřelé rodiče, protože se toho okamžiku svatby nedožili, tudíž jsou pak jakoby přítomni i přípravám svatby. Ale pokud bych se měla přiklonit k jediné té variantě, tak si myslím, že po svatbě některý následující den jako novomanželé je to logičtější. V den svatby mi to nepřipadá rozumné. Bez toho budete mít tolik starostí se vším a bylo by to příliš uhoněné. Ale zajít s kytičkou na hrob rodičů po svatbě, pěkně ruku v ruce jako novomanželé věnovat zemřelým rodičům tichou vzpomínku, proč ne?

 


2x
avatar lidus

Osobně si myslím, že pokud tam chcete nechat kytici tak až po obřadu. Přece nebudete při obřadu bez kytice. Já bych si tedy svatební den návštěvou hřbitova nekazila raděj bych zašla třeba týden předem ale těm mrtvým tělům je to jedno a vědomí co tu poletuje o vaši svatbě ví (aspoň tak to říkají ti co věří).

doplněno 21.03.11 10:46:

Jednou z velmi rozšířených tradic je pokládání svatební kytice na hrob v případě úmrtí některého z rodičů novomanželů. Návštěva hrobu je po obřadu a ve svatebních šatech.(cit.)

 


1x

Jděte klidně před i po. "Mami, tati, já mám pozítří svatbu..." To by měli "vědět" ;)

 


1x

Všechny odpovědi velmi správné a k věci. Byl by to bohapustý formalismus, kdybyste se při rozhodování, kdy navštívit hrob rodičů nebo i širšího příbuzenstva řídili jen radami okolí.

Jde-li o hrob křesťanský, tak přežehnat křížkem a ta základní a nejvýstižnější modlitba Otče náš nikdy nemůže uškodit. A neumíte-li se modlit, vůbec to nevadí, tam nahoře se ten dobrý úmysl a milá vzpomínka také počítají.

Tak novomanželům požehnání, štěstí, vzájemnou úctu a věrnost navždy ...

PS: berete-li se z lásky a sami se jí nevzdáte, nikdo Vám ji na světě už nevezme. Jen to chce vydržet (někdy) ale stojí to za to.

 


0x

a co udělat kompromis a jít před i po? tedy pokud to nemáte moc daleko.

 


0x

Pravdu má ten, kdo to celé financuje. ;)

 


0x

mamanek, tenhle zvyk tedy v ČR neznám. Ale v bývalem SSSR v Leningradě měli zvyk, že chodili pokládat květy k památníku padlých ve II vlast. válce až jako novomanželé, rovnou od obřadu, tedy ve statebních šatech.

Osobně si myslím, že naší republice na hřbitov můžete zajít kdykoliv před svatbou i kdykoliv po svatbě v normálních civilních šatech a nedělat z toho zbytečnou vědu. Karina

doplněno 20.03.11 22:37:

mananek mělo být správně, omlouvám se za zprznění nicku *smich*K.

 


0x
Je zvyklostí,že až po obřadě.Aspoň jiný to tak dělají...

 


0x

Myslím, že není až tak důležité, kdy se to stane, ale že se to stane. Možná existuje nějaká společenská zásada v této věci, ale pak je nasnadě otázka, zda se pak neděje spíše z povinnosti než z vlastního přesvědčení a upřímnosti.

 


0x
V den svatby to rozumné je.Jděte tam hned po obřadu než zakotvíte na veselce.Položte jim tam kytičku.běžte tam jen vy dva,nemusíte sebou tahat davy svatebčanů.Klidně i ve svatebním.Žádné pohoršení nebudete budit.Před obřadem to můžete taky,ale je to takové rozjímání.Nechala bych to,až na potom.
doplněno 21.03.11 19:43: Jak psali výše,svatební kytky se vzdejte.Jelikož ženich kupuje kytice pro budoucí tchyni.

 


0x
avatar milancukrar

Osobně bych doporučil den před nebo den po. Páč jinak můžete průběh svatby "rozhodit"

Možností je vždy více...

 


0x

No, sice jste položil dotaz na Poradte.cz, takže se dá tušit, že žádáte radu, ale v tomto případě doporučuji řídit se jen a jen vaším citem. Pokud chcete před obřadem a vaše nastávajíccí paní tuto variantu příliš neakceptuje, zajděte tam sám s kyticí, oznamte rodičům svůj úmysl a zbytečně se nestresujte tím, že s vámi není vaše nastávající. Po obřadu, druhý den, víkend, atd. tam zajděte oba dva - hlavně svou budoucí manželku do ničeho nenuťte.

Řekl bych, že je to kompromis, který vyvolá asi nejméně konfliktů.

 

 


0x

Můj kamarád (ženich) navštívil hrob své maminky hned po obřadu.

 


0x

Běžte po svatbě jako novomanželé dát kyticí jako úctu a vzpomínku.

A říká se,že se nemají ani narozeniny slavit předem,protože se člověk nemusí třeba ani toho dne narozenin dožit.A nebo se stáva,že ženich nebo nevěsta ani nedojde k oltáři z jakýchkoliv důvodu.(nemoc,smrt,strach z manželství atd.)Tak at´ ty nahoře zbytečně nematete.

Můj bratranec se ženil ve 40 a na hrob maminky dal kytici cestou z obřadu na hostinu.

Taktéž moje kamarádka,které jsem byla za svědka ,dala svoji svatební kytici na hrob svých rodičů cestou z obřadu na hostinu.

Rozhodně si nemyslím,že by to narušilo svatbu(ale záleží samozřejmě na tom,jak daleko k hrobu od místa svatby máte).Kdyby rodiče žili,byli by jistě na svatbě.Takhle jim věnujete pár minut alespoň takto.

Je smutné,když rodiče nemůžou být v tak krásné chvíli se svým dítětem,ale věřte,že po návštěvě hrobu,máte pocit,jakoby s vámi byli. Lenka

 


0x

Což takhle se spolu prostě domluvit? Je opravdu toto dotaz do poradny? Chtěl bych mít vaše starosti.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]