Libyjsky konflikt a ČR

Od: odpovědí: 29 změna:

Dobrý večer.

Jaký je oficiální postoj ČR k událostem v Libyi a k přijaté rezoluci Rady bezpečnosti OSN o ochraně civilistů.

Viz přímé jednání Francie, GB, USA, Německa, Itálie atd. ... co ČR?

Nikde se o tom nemluví ani nepíše (alespoň jsem to nepostřehl) a nevím, kde po tomto pátrat.

Děkuji

29 odpovědí na otázku

 

 


2x

libijskykonflikt, postoj bude takový , jak rozhodne NATO. Pak klidně porušíme svrchovanost cizího státu. Máme přeci svoje závazky a jsme mírumilovný stát... Celkem asi vůbec nevadí, že vlastně nikdo neví kdo jsou ti povstalci a co maji v úmyslu, kdyby v tomhle libyjském občanském konfliktu zvítězili.Hlavně že ropný kohoutek bude pod kontrolou Spojenců.
Tohle je měsíc staré prohlášení jednoho náčelníka:
Pokud násilí proti odpůrcům režimu Muammara Kaddáfího okamžitě neskončí, ustanou během čtyřiadvaceti hodin dodávky libyjské ropy do západního světa, uvedl jeden z vlivných kmenových náčelníků. Libye je dvanáctým největším světovým vývozcem ropy na světě, denně těží 1,1 milionu barelů. Drží největší zásoby ropy v Africe.

V 68 u nás též několik lidí podepsalo tzv. zvací dopis spřáteleným armádám.Myslím, že to co nastalo je historicky nazváno okupace. V Libyii prý o okupaci nejde. Je to snad tím, že my jsme neměli ropu? V Libyii jde o občanský konflikt (politické uspořádání je pro nás jako evropany poněkud nepřehledné a nikde nenajdete nějaké podrobé informace) a současně jde i o ropu. Spojencům jde především o tu ropu. Ve Rwandě ropa nebyla a miliony mrtvých nikoho celkem nevzrušili.Navíc smířit se s vědomím, že jsem měl kolonii ,kde byly ( a já to netušil!) a jsou největší zásoby ropy v Africe, jde asi velmi těžko.

parlamentnilisty.cz/... K.

 


0x
avatar spider

Je to ve dnešním zpravodajství:

ceskenoviny.cz/...

 


0x
avatar milancukrar

tak jednoduché,

zpravy.idnes.cz/...

zpravy.idnes.cz/...

a dalších 7 896 informací během dneška... tedy do tohoto času.

doplněno 20.03.11 21:07:

Jako že Libye prodávala naftu někomu jinému?

v televizi ČT24 jsem dopoledne poslouchal debatu, nevím kdo to byl a ten mluvil že jde taky o naftu...

ale každý má právo s něčím (ne)souhlasit

doplněno 20.03.11 21:14:

Mařenko, moc si nemůže vybírat komu neprodá...

nebo to někdo překoupí...

Už nevím kde, nebo jestli to tu v některém z článků není, ale vím že Libye řekla, že bude ropu dodávat jen těm, kdo jsou na ní hodní. Doslova. *sok* Snad tam byla uvedena Čína a ještě někdo, to už si nepamatuji.

 


0x
avatar martinaa

Sve civilisty v Libyi si snad CR bude chranit, tak jako tomu bylo v Egypte, a jinak bych rekla, ze tak nejak bokem pocka, jak to vsechno dopadne, a pak udela prohlaseni. Ted se o tom radeji jeste mluvit nebude, mozna par politiku situaci zkritizuje. Kdybychom ovsem nejake palebne zbrane vubec meli, myslim, ze nase armada by palila take...

S Libyjskym konfliktem souhlasim tak ze 3/4. Pravdu maji ti, kdo drzi Lybijcum palce a Francii a USA spilaji do novodobych nacistu, to ano. Jenze prave tyto zeme, soustredici se predevsim na bombove utoky a podobne, jsou velkou hrozbou. Nechovaji se ani naoko slusne, jako ostatni zeme (ackoli i to je velmi relativni), ma otazka tedy zni: co delat? Co udelame proto, abychom kdejakym silencum nestavili za rohem mesity? Co delat, aby tyto zeme nepachali ve zbytku sveta atentaty, utoky a prepadeni? Kdo ma nejaky jiny napad?

Tady přeci nejde o žádné šílence a už vúbec ne o lidská práva. Podívejte se např. na Severní Koreu. Není tam ropa, tak nikoho tato země nezajímá. R.

ať chceme nebo ne-ropa je příliš velkým lákadlem a bez této suroviny by byl západní svět v pr..li,proto chce maximálně možně ovládat její zdroje...A ve chvíli kdy ten "frajer"(v podstatě neomezeně vládnoucí celé zemi,potažmo veškerými jejími nalezišťmi),co točí kohouty ropovodů nahodí nějaký "šprajcík"-má problém ...,i když asi třeba uměle vytvořený(ale to už se historie ptát nebude)...Stejně jako relativně nedávno se "nekoukalo vlevo-vpravo" kvůli zlatu,tak dnes se nekouká vlevo vpravo kvůli ropě...Akorát,že je jaksii "nevhodné" to přiznat veřejně...

 


0x
avatar lidus

Omlouvám se ale z celé věci mám pocit, že o lidi tu vůbec nejde a že se všichni pletou do věcí co jim po nich nic není jen aby mohli k ropě. 68 nás taky přijeli "zachránit".

"z celé věci mám pocit, že o lidi tu vůbec nejde a že se všichni pletou do věcí co jim po nich nic není"

No ono v žádné válce o lidi nikdy nešlo...

A nejde o ně ani teď, i když se to tak snaží "spojenci" prezentovat..

Pochopitelně jde opět o ropu jak jste správně napsal..., a také jde v nezanedbatelné míře o to, že si zbrojní firmy a spojenci potřebují vyzkoušet zase po cca 15 letech účinnost svých zbraní. Kde jinde najdete tak hezké a velké cvičiště...zadarmo...v reálných podmínkách...a přitom v podstatě s nepatrným rizikem že by Vám mohl protivník něco udělat, či způsobit ztráty větší než malé.

Berte to tak, že než zneškodňovat rakety a bomby s prošlou záruční lhůtou, je jednodušší je někde vystřílet...pak provést analýzu co se nepovedlo...opravit to..zdokonalit...No..a za 10 let se zase nějaký rádoby konflikt najde,kde se zdokonalené zbraně vyzkouší.

Martine to jsem ráda, že má někdo stejný názor, o těch zbraních se mi to nechtělo rozepisovat to víte, že je líp je někde "udat" než je mít zakonzervované. Spojenci vždy zásobují zbrojním průmyslem "nezištně" obě strany.

 


0x
avatar milancukrar

Většina tvrdí že jde jen o ropu, není Vám líto těch neviných lidí, co jejich vůdce zničil.

Muammar Kaddáfí prodával ropu komu? Pokud bude u vesla někdo jiný, komu bude prodávat ropu? Nerozumím obchodu s ropou tak jako někteří zde, třeba žiju v pobloužnění či v omylu, ale domnívám se, že tyran utiskoval národ a ten se začal bránit, jako my, nebo i jiní.

A přišla jim na pomoc hrdinná americká armáda

novinky.cz/...

Ale jo Milane...Je mi líto lidí.

Jenže o lidi v tomto "konfliktu" opravdu nejde..., nebo až na posledním místě.

V případě těchto Afrických (ale i jiných zemí), kterým vládne nebo vládnul nějaký diktátor..., se často jedná o bývalé kolonie zemí jako Anglie, Francie, Španělsko atd.

A teď srovnejte stav těch zemí v době koloniální nadvlády...v době diktátora...a po osvobození od kolonistů...a osvobození od diktátora.."Hezký" příklad je Republika Zimbabwe...již není kolonií...(dříve Jižní Rhodesie), ale opět je tam nějaký diktátor...a ač tam dřívě angličtí farmáři prosperovali, dnes jim to nějak nejde..

Až tedy spojenci u Libyi udělají "pořádek" a Libye bude "svobodná"..uvidímě jednak jak dlouho jim to vydrží..., a také uvidíme kolik imigrantů bude do roka a do dne u Evropských břehů. Libye totiž tak nějak s "tichou" (finanční) podporou EU působila jako "filtr" před imigranty z Afriky do Evropy...

Martine, nezajímám se tak podrobně o Afriku, ale před měsícem nebo dva...

kdo to utíkal do Evropy na Sicílii, že museli vyhlásit humanitární ...nevím to správné slovo.

doplněno 21.03.11 17:44:

zpravy.idnes.cz/...

 


0x

O co jde především? Přesvědčivý důkaz zejména pro nepřesvědčitelné.

Proč tolik zájmu Západu o bouřící se Libyi a ne o revoluce v Tunisku, Jemenu, Egyptu či v Maroku a Bahrajnu? Pokud to ještě nevíte, tak Libye je totiž největším africkým exportérem ropy; ročně vytěží dvě procenta celosvětové produkce velmi kvalitní suroviny. Pro ni se dají systematicky likvidovat i neposlušní arabští vůdci. Kdo přijde na řadu po Husajnovi a Kaddáfim?

Já bych ještě dodal Severní Koreu., která rovněž neoplývá surovinami.
Celý článek zde na který upozornil-a p. "marenka " 20.3.v 20:49 v táto diskusi. http://olser.blog.idnes.cz/c/182796/Jedna-lez-za-druhou-ale-opet-ani-slovo-o-tom-ze-za-vsim-je-ropa.html Doporučuji přečíst. miro

 


0x

Mně osobně se tyto vojenské zásahy v žádném případě nelíbí a nesouhlasím s nimi, ať už se zdůvodňují jakkoliv. Podle mého laického pohledu se jedná buď o nerostné bohatství, strategickou polohu a také o to, "provětrat" zbraně, aby se mohl zbrojní průmysl opět napakovat. A nikdo mi nevymluví, že při tom nepříjdou o život civilní osoby a také děti. Nemám pocit, že vojenské zásahy v poslední době přinesly nějaké výrazné zlepšení, ať už v Jugoslávii, Iráku a nebo Afganistánu. Ani ty nejdůležitější mocnosti by neměly mít právo takto zasahovat - nic dobrého to nepřinese. Myslím si, že Rusko a Čína se v tomto konkrétním hlasování nezachovaly správně, že nevyužily práva "VETA". Asi tomu všemu nerozumím a snad ani rozumět nechci - pravdu se stejně nedozvíme.:(

 


0x

Jen mě zaráží, jak žádnému státu, včetně našeho, nevadí ten "gumový" pojem bezletová zóna. Jak je to ve skutečnosti prázdný pojem, dovolující agresi, bombardování, ostřelování raketami atd.

Já nevím, jestli je potřeba to zdůrazňovat, ale Kaddáffí naftový průmysl znárodnil, a zisky rozděluje lidem. Proto se tam mají tak dobře. Po vítězství opozice, přejde zcela pochopitelně, pod nějakou "rozumnou záminkou, těžba ropy na některou nadnárodní ropnou společnost, a lidi ostrouhají, neb zisky potečou jinam.

 

samozřejmě, Kaddáfí je vyvolený a libyjská ropa je jeho, proto má jeho chudá rodina nemovitosti v Londýně, vPaříži, luxusní restaurace nebo fotbalové kluby ve svém vlastnictví...

NU: Reakce jako bych slyšel naše média. Ukažte mi jedinou africkou zemi, kde se mají lidé tak dobře, jako v Libii. Pardon, měli do té doby, než jsme schválili "bezletovou zónu".

No a otázka k zamyšlení pro všechny ostatní. Nemůže být třeba toto jeden z důvodů útoku na Libii?

boinc.sk/...

Lui, zajímavý článek. V dnešní době může věřit tomu, že v Lybii jede o ochranu a lidská práva obyvatelstva už jen absolutní snílek anebo zfanatizovaný "blázen".
Každému soudně uvažujícímu člověku je jasné oco tam jde, ropa, voda a v neposlední řadě jiné politické zřízení, které nedovoluje z prvních dvou těžit zisky pro sebe. Jak to myslí koalice s lidskostí je jasné už z toho, že v koalici je například Katar, SAE a už nemluvě o Saudské Arábii, která neuznává základní listinu práv a svobod a tresty jako ukamenování, bičování a useknutí ruky jsou na denním pořádku. Nemluvě o tom, že v těchto zemích neomezeně vládnou jen rodinné klany a jsou to vládci nad životem a smrtí obyvatel. V případě SA a Kataru poddaných. V těchto zemích je sice demokracie na úrovni jedenáctého až třináctého století, ale pokud pustí k ziskům země, které o sobě mluví jako o demokratických tak jsou "kamarádi" a spojenci.
Je jasné, že proti této vojenské mašinérii nemá žádný stát šanci se ubránit a bude dobit a to doslova a do písmene. Co, ale určitě demokratická koalice nedobije, to je myšlení těch lidí. Čím více budou ponížení a bezmocní tím víc "vychováme" dalších "teroristů". Tím, že se i naše země zapojila do tohoto tažení se to v budoucnu může dotknout i nás. Stydím se zato, že i naše země se tohoto zúčastňuje, navíc, když jsme v krátké době po sobě byli sami okupováni.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]