Konec funkce výboru SVJ

Od: Datum: 11.03.11 11:01 odpovědí: 9 změna: 22.09.14 15:08

Dobrý den, měla bych dotaz.

V našem spol. vlastníků jednotek (SVJ) končí funkční období výboru, jež byl volen na dobu 5 let. Žádné shromáždění se nesvolává, aby se volilo znovu. Jsme tedy následující den, po uplynují funkčního období, tzv. "bez vedení"? Pokud není výbor opětovně zvolen, či zvolen jiný, může ten starý výbor podepsat jakoukoli smlouvu po skončení svého období? Po skončení období, padají výboru veškerá práva a povinnosti? Mám za to, že když uplynutím doby zkončilo funkční období, nesmí podepsat nic, vybírat z účtu atd... Tudíž nemusíme jako společníci ani čekat, až se uráčí p. předsedkyně (stávající) poté svolat shormáždění? Máte někdo s tímto zkušenost, poraďte. Děkuji, Lucie.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.03.11 11:08
avatar

Doporučuji prohlédnou portál http://www.portalsvj.cz/ K tomuto a podobným tématům je tam informací spousta. Do vyhledávače zadejte např. "konec funkčního období", nebo se tam zaregistrujte a vzneste dotaz.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 11.03.11 11:54

Třeba si nastudovat Zákon o Vlastnictví Bytů, Stanovy. Žádné shromáždění se samo nesvolá, někdo ho svolat musí.
Když ne původní výbor, je postup v ZoVB. Předsedkyně nic nesvolává, viz ZVB, jedině na kafe. Klidně výbor pojede dál a bude rozhodovat, pokud to někdo nenapadne. Zjistit mandát výboru se dá na Kr. soudu.
Takže pokud vám to vadí, začněte jednat, aby shromáždění bylo svoláno, vyzvěte výbor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.11 12:32
avatar

Zákon o vlastnictví o vlastnictví bytů č.72/1994 Sb. řeší pouze otázku první schůze shromáždění (obdoba členské schůze). Problematiku svolávání dalších shromáždění řeší stanovy SVJ, které by měly vycházet ze vzorových stanov vydaných nařízením vlády č.371/2004 Sb.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zivatko*
Datum: 11.03.11 13:52

Dobrý den,

stanovy a ZoVB mám přečtený několikrát tam i zpět, bohužel se nic nepíše nikde o tom, co se děje dál - po skončení funkčního období výboru do té doby, než je zvolen nový. Smlouvy, faktury atd... a jejich platnost, když ji podepíše výbor, jemuž skončilo období.

Na portále SVJ jsem hledala, ale tam nic takového není, alespoň jsem neměla to štěstí najít. Tak jsem to zkusila tady, jestli náhodou někdo neřešil také stejný problém, bohužel bezvýsledně.

Nicméně Vám děkuji, Lucie.

Datum: 11.03.11 14:20
avatar

Mandát výboru, tudíž i předsedy, končí uplynutím volebního období, nikoli volbou nového výboru. Veškeré kroky výboru, kterému skončil mandát, jsou tedy protiprávní. Pokud nebyla s předstihem svolána schůze za účelem volby nového výboru a výbor zůstává v nečinnosti, je třeba postupovat tak, jak jsem uedl níže.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zivatko*
Datum: 11.03.11 13:54

Dobrý den,

výbor už byl žádán několikrát - bezvýsledně. Zřejmě si budu muset obejít vlastníky a nasbírat potřebný počet k svolání shormáždění.

Datum: 11.03.11 13:16
avatar

Společenství vlastníků jednotek je samosprávná organizace a nemá právní subjektivitu.Právní a finanční záležitosti podle zákona zajišťuje hospodářský zástupce(družstvo).Samospráva je zřízena podle stanov,které jsou určeny zákonem.Tím je zajištěna péče o domy a jejich zařízení,stejně jako hospodaření s financemi.Nakonec je docela možné,ponechat stávající vedení samosprávy,když funguje spolehlivě.Pokud někdo navrhne změnu,stačí ji odhlasovat s 80% souhlasem.Stejně lze podobně odvolat třeba jen jednoho z funkcionářů.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.11 13:58
avatar

To jabraka: vy tedy tazatele pěkně mystifikujete. Společenství vlastníků jednotek má (až na malé výjimky) právní subjektivitu. Je zapsáno v obchodním rejstříku a přiděleno IČ. Stanovy nejsou určeny žádným zákonem, existuje pouze nařízení vlády, kterým jsou vydány vzorové stanovy. Stanovy konkrétního SVJ se od nich mohou odchylovat, pokud to není v rozporu se zákonem. ZoVP ani vzorové stanovy neznají pojem samospráva. Orgány SVJ jsou shromáždění, výbor nebo pověřený vlastník a kontrolní komise nebo revizor. Při skončení volebního období výboru (pověřeného vlastníka) je nutné uspořádat volby nového výboru (pověřeného vlastníka). Ke zvolení výboru nebo pověřeného vlastníka je zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny všech členů společenství. Schůzi shromáždění svolává výbor, pokud tak neučiní, musí na popud vlastníků, kteří mají alespoň 25 % hlasů a pokud tak neučiní, můžou tak tito vlastníci učinit sami.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: selda
Datum: 22.09.14 15:08

A co se stane, když výboru končí funkční období, je řádně svoláno shromáždění, ale přijde malý počet vlastníků (pod 50 %)? To se může opakovat několikrát. V našem SVJ jsme se sešli (více jak 50% vlastníků) až po 4 svolaných schůzí (trvalo to rok a půl).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.