Překážka na straně zaměstnavatele

Od: Datum: 09.11.12 15:58 odpovědí: 8 změna: 22.11.12 12:48

Dobrý den,

chci se zeptat, zda při výpadku proudu (jsme firma, kde bez elektřiny nefunguje žádná z jí nabízených služeb - tj. bez elektřiny musíme zavřít) kdy nás zaměstnavatel pošle o 4 hodiny dříve domů, protože bez proudu nemůžeme vykonávat svoji práci a navíc je brzy tma takže na ni ani nevidíme, si musíme tyto hodiny nahrazovat - tzn. zůstat v zaměstnání déle jiné dny kvůli tomu, aby nám to sedělo v docházce.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.11.12 16:14
avatar

Také to kdysi na nás zkoušeli. Poslali nás domů a pak jsme to museli nahrazovat třeba v sobotu.

Jedná se o překážku na straně zaměstnavatele, zaměstnanci přece nemohou za to, že nejde proud. /ačkoliv tedy zaměstnavatel také ne, ale je to prostě překážka v práci z jeho strany. Toto mimořádné volno se nahrazovat nemusí a náleží za ně zaměstnancům odměna ve výši 60 - 80% z platu. Přesně nevím, omlouvám se.

Ovšem na to zaměstnavatelé dost neradi slyší, raději nechají své podřízené v nevědomosti a pozvou si je na sobotu, aby "si to nadělali". Jaga.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.11.12 16:17
avatar

Dobrý den. Překážky na straně zaměstnavatele nejdte povinni si nadělávat. Zde jde o prostoj, viz. zákoník práce § 207:

O prostoj se jedná, nemůže-li zaměstnanec konat práci pro přechodnou (krátkodobou) závadu způsobenou

poruchou na strojním zařízení, kterou nezavinil,
v dodávce surovin nebo pohonné síly,
chybnými pracovními podklady,
nebo jinými provozními příčinami

a nebyl převeden na jinou práci. V takovém případě mu přísluší náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku. Mělo by se vám to tudíž počítat normálně do odpracované doby. Další info zde:

http://www.mpsv.cz/ppropo.php?ID=IPB042

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.11.12 00:39
avatar

Jak zmiňuje KapkaNaděje, jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele, za niž Vám náleží náhrada mzdy (doba se považuje za odpracovanou a není třeba ji napracovávat).

Můžete zaměstnavatele písemně vyzvat (nežádat!) k dodržování zákoníku práce, dále se můžete obrátit na odbory (nemáte-li vlastní, můžete zkusit krajskou nebo okresní odborářskou poradnu, a to i v případě, že nejste členy).

Poslední možností je obrátit se na oblastní inspektorát práce. V tomto případě musíte počítat s delší dobou (v řádu měsíců), ale náprava bývá účinnější. Inspektorát může zaměstnavateli vyměřit za porušování zákoníku práce pokutu (pro menšího zaměstnavatele by pokuta např. 2.000.000 Kč mohla být likvidační).

___ Poznámka: Pracovní dobu a rozvrh pracovních směn, stejně jako čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Bude-li zaměstnavatel o výpadku elektřiny vědět v dostatečném předstihu, může Vám nařídit čerpání dovolené a pracovní směnu přesunout na jiný den.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: taktojo
Datum: 10.11.12 00:52

Jistě. Podobné nesmysly může využívat jen lidský odpad ve státní/veřejné správě, zvláště pokud jde o 4 hodiny za rok. Slušní lidé se vůči svému zaměstnavateli chovají trošku jinak, zvláště pokud není žádná vina na jeho straně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.12 10:59
avatar

Jistě. Podobné nesmysly může napsat jenom ten, kdonikdy nepracoval pro soukromého zaměstnavatele. Slušní lidé si toho od zaměstnavatelů nechávají z obav ze ztráty zaměstnání líbit až moc. Nevidím nejmenší důvod, proč by slušní lidé měli doplácet, zvláště, pokud není žádná vina na jejich straně.

doplněno 10.11.12 13:01:

Juldab: Zaměstnavatel nesmí nařizovat "napracování" překážky na své straně. Dobrovolná práce v době volna je samozřejmě něco jiného.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: juldab*
Datum: 10.11.12 11:44

Mám li já jako změstnavatel např 50 tisic na deset lidí na osobní ohodnocení jakpak je asi rozdělím po tom co někdo půjde pracovat ve svém volnu a někdo ne?!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: taktojo
Datum: 10.11.12 23:04

A na straně zaměstnavatele je vina jaká? S takovým přístupem byste v naší firmě vydržela maximálně hodinu, pak by vás sami spolupracovníci vynesli před firmu. Na rozdíl od vás chápou, že když někdo nepracuje, tak firma nemá prostředky, aby mu za to platila. Kdejaký prosťáček z kanceláře je chytrý jak rádio, ale třeba počasí nařídit neumí (zemní práce, zednické práce, klempíři a pokrývači, venkovní montérské práce, atd.). Naštěstí tady žijí ještě duševně zdraví lidé, kteří chápou, že všechno zákoník práce obsáhnout nemůže.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.12 12:48

Jednalo se o výpadek proudu - shořel nějaký kabel naproti přes ulici, na který byl napojen centrální pc a jelikož se to stalo zrovna v době úředních hodin, lidi byli naštvaní, když jsme je posílali pryč s tím, že nám nic nefunguje :(

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.