Nejste přihlášen/a.
Dobrý večer,chtěl bych vědět jestli po smrti mého otce má nárok na dědictví i jeho matka(moje babička).Měl jsem za to,že moje maminka(manželka otce) dostane 50%a já se sestrou 25%.Dnes mi známi řekl,že pokud žijou rodiče od zemřelého,tak i oni mají nárok.Otec už má jen matku.Má tedy nárok na nějaké dědictví?Podotýkám,že nikdy mým rodičům nic ndala,ani na oběd nepozvala.Děkuji za odpovědi
"amores", pokud byli rodiče spoluvlastníci a měli domek spolu napolovic, tak po smrti otce, má maminka svou půlku a po tatínkovi se půlka dělí na tři díly. To je maminka a Vy se sestrou. Pokud byl domek otce již za svobodna a byl jediným vlastníkem, pak se po smrti tatínka dělí celý domek na tři díly. To je opět maminka a Vy se sestrou. - stařenka
amores jak píše Carina je to obrovská chyba a právě nyní to řeší přítel, vzdal se s bratrem dědictví po matce ve prospěch otce který má téměř 80 let, jde o byt a stařík se do roka zamiloval, no prostě ho 50ti letá vychytralá ženská dokonale zblbla a on se rozhodl oženit a prodat byt. Dětem neřekl nic a s novou ženou si nechali postavit malý dům ovšem psaný na oba i když ona neměla nic, jen 3 dospělé syny co se dokonale přiživují. Druhý případ kamarádka se vzdala dědictví ve prospěch matky a ta nechala hned chalupu přepsat na syna no a ten jí rychle prodal a je v balíku. V žádném případě se nevzdávat. Mám se sestrami půl domu po otci a maminka druhou, bydlí tam, vše si platí sama i daně a pojištění ale víme, že nám půlka papírově patří.
doplněno 03.03.11 12:47:Karino omlouvám se za to, že jsem nick tím C zprznila.
lidus, jsem ráda, že jste to konkrétněji amoresovi rozvedla. A takovýchle modelových situací je řada. A carina je OK, to se neomlouvejte.kar
Dobrý den. Otázku dědění řeší Občanský zákoník. A zde je jasně uvedeno, jaký je proces a jaké jsou skupiny dědiců a jak se vlastně dědí. Důležité je vědět. že se dědí podle závěti, nebo ze zákona. A je přesně implicitně stanoveno, jaký kdo dostane podíl z dědictví. A je stanoveno pořadí, ve kterém se k dědictví povolávají dědici. A u Vás se jedná o 1. skupinu, ve které je manžel( manželka ) pozůstalého a jeho děti. a zde se dědí v poměru 1 díl pozůstalý manžel a 1 díl se rozdělí na pozůstalé děti. Takže manželka vždy 50% a děti podle počtu si rozdělí těch zbývajících 50 %. A čím je více dětí, tím je jejich dědický podíl menší. To je jasné jako facka. A dědění ze závěti je možné také, ale závěť nesmí odporovat Občanskému zákoníku, takže nelze třeba napsat manželka nedostane nic, protože mě celý život nedovolila chodit na ryby a všechno dám Frantovi a Mařka utře hubu. Až nový Občanský zákoník dá větší volnost s nakládáním majetku, který po sobě zanecháme a to teprve bude mela. Jo abych byl správně pochopen, tak až zemře tatínek, tak se bude dědit pouze jeho podíl na společném majetku manželů, tudíž z celého domu bude vlastníci v poměru maminka 75 % a děti zbývajících 25 %. A to je přesně podle Občanského zákoníku. S pozdravem Laďa
Mohla bych vědět, kde jste přišel na to, že se v první skupině dědí v poměru jeden podíl manžel, jeden podíl děti?
Zajímá mě to, protože je to samozřejmě hloupost, ale píšete, že je to přesně podle občanského zákoníku...nikde to tu nevidím . Jestli jste náhodou nepomíchal první a druhou skupinu, chce to číst pozorně
.
lady , já nevím jaký OZ čtete Vy, ale ten co čtu já a který stále ještě platí , tak tam se dočítám :
§ 473 odst.1)
V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel nebo partner 1a), každý z nich stejným dílem.
A jen pro Vás , aby Vás to nemátlo - odkaz 1a) je odkaz na Zákon č. 115/2006 Sb., o registrovaném partnerství a o změně některých souvisejících zákonů.
pt to píše jasně, stručně a přehledně .
Pokud bylo SJM, manželka a děti dědí každý 1/6 domu.Přičemž manželka ze SJM má k tomu ještě 1/2 domu. V konečné fázi má pozůstalá manželka 4/6 domu a dvě pozůstalé děti každé po 1/6, tedy celkem mají děti 2/6.
4/6 +2/6 = 6/6 = 1 = celý dům.
Babička nemá nic a na to byl původní dotaz.
Karina
.
Dobrý den : Toto je platné znění OZ a pasáž o dědictví :
Hlava druhá: Dědění ze zákona(1) V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel nebo partner 1a), každý z nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. Jestliže nedědí ani tyto děti nebo některé z nich, dědí stejným dílem jejich potomci.
(1) Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí v druhé skupině manžel nebo partner 1a), zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
(2) Dědici druhé skupiny dědí stejným dílem, manžel nebo partner 1a) však vždy nejméně polovinu dědictví.
(1) Nedědí-li manžel, partner 1a) ani žádný z rodičů, dědí v třetí skupině stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
(2) Nedědí-li některý ze sourozenců zůstavitele, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti.
Nedědí-li žádný dědic ve třetí skupině, ve čtvrté skupině dědí stejným dílem prarodiče zůstavitele a nedědí-li žádný z nich, dědí stejným dílem jejich děti.
Hlava třetí: Dědění ze závěti(1) Zůstavitel může závěť buď napsat vlastní rukou, nebo ji zřídit v jiné písemné formě za účasti svědků nebo ve formě notářského zápisu.
(2) V každé závěti musí být uveden den, měsíc a rok, kdy byla podepsána, jinak je neplatná.
(3) Společná závěť více zůstavitelů je neplatná.
Vlastnoruční závěť musí být vlastní rukou napsána a podepsána, jinak je neplatná.
§ 476bZávěť, kterou nenapsal zůstavitel vlastní rukou, musí vlastní rukou podepsat a před dvěma svědky současně přítomnými výslovně projevit, že listina obsahuje jeho poslední vůli. Svědci se musí na závěť podepsat.
§ 476c(1) Zůstavitel, který nemůže číst nebo psát, projeví svoji poslední vůli před třemi současně přítomnými svědky v listině, která musí být přečtena a přítomnými svědky podepsána. Přitom musí před nimi potvrdit, že listina obsahuje jeho poslední vůli. Pisatelem a předčitatelem může být i svědek; pisatel však nesmí být zároveň předčitatelem.
(2) V listině musí být uvedeno, že zůstavitel nemůže číst nebo psát, kdo listinu napsal a kdo nahlas přečetl a jakým způsobem zůstavitel potvrdil, že listina obsahuje jeho pravou vůli. Listinu musí svědci podepsat.
(1) Zůstavitel může projevit svoji poslední vůli formou notářského zápisu; zvláštní zákon stanoví, kdy úkon musí být učiněn před svědky a kdy musí mít formu notářského zápisu.
(2) Nezletilí, kteří dovršili 15. rok mohou projevit poslední vůli pouze formou notářského zápisu.
(3) Osoby nevidomé mohou projevit poslední vůli též před třemi současně přítomnými svědky v listině, která musí být přečtena.
(4) Osoby neslyšící a hluchoslepé, které nemohou číst nebo psát, mohou projevit poslední vůli formou notářského zápisu nebo před třemi současně přítomnými svědky, ovládajícími touto osobou zvolený komunikační systém neslyšících a hluchoslepých osob, a to v listině, která musí být tlumočena do zvoleného komunikačního systému.
(5) V listině musí být uvedeno, že zůstavitel nemůže číst nebo psát, kdo listinu napsal a kdo nahlas přečetl a jakým způsobem zůstavitel potvrdil, že listina obsahuje jeho pravou vůli. Obsah listiny musí být po jejím sepsání přetlumočen do zvoleného komunikačního systému neslyšících a hluchoslepých osob; i toto musí být v listině uvedeno. Listinu musí svědci podepsat.
Svědky mohou být pouze osoby, které jsou způsobilé k právním úkonům. Svědky nemohou být osoby nevidomé, neslyšící, němé, ty, které neznají jazyk, ve kterém se projev vůle činí, a osoby, které mají podle závěti dědit.
§ 476fZávětí povolaný, ani zákonný dědic a osoby jim blízké nemohou při pořizování závěti působit jako úřední osoby, svědci, pisatelé, tlumočníci nebo předčitatelé.
§ 477(1) V závěti zůstavitel ustanoví dědice, popřípadě určí jejich podíly nebo věci a práva, které ji mají připadnout. Nejsou-li podíly více dědiců v závěti určeny, platí, že podíly jsou stejné.
(2) Zůstavitel může závětí zřídit nadaci nebo nadační fond.
Jakékoliv podmínky připojené k závěti nemají právní následky; ustanovení § 484 odst. 1 věty druhé tím není dotčeno.
§ 479Nezletilým potomkům se musí dostat aspoň tolik, kolik činí jejich dědický podíl ze zákona, a zletilým potomkům aspoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich dědického podílu ze zákona. Pokud závěť tomu odporuje, je v této části neplatná, nedošlo-li k vydědění uvedených potomků.
§ 480(1) Závěť se zrušuje platnou závětí pozdější, pokud vedle ní nemůže obstát, anebo odvoláním závěti; odvolání musí mít formu, jaké je třeba k závěti.
(2) Zůstavitel zruší závěť také tím, že zničí listinu, na níž byla napsána.
Já tam vidím pořád to samé, co jsem už napsal.
S pozdravem Laďa
To by bylo krásné kdyby Ti co dělají právo uměli číst v zákoně. Prostě jsou tací kteří to neumí a nebo nechtějí umět, obyčejná korupce -klientelismus).
Tady se na několik stránek řeší to co si každý průměrně inteligentní člověk dokáže nalézt bez cizí pomoci.
Ale od meditu věci. Taky mně soud dělil majetek na půl. Nejdříve pravomocně v roce 1988 (a vyrovnání bylo provedeno) a následně tentýž znova v roce 2002.
Jenže to zjistil, že stouply ceny nemovitostí (inflace- i tenkrát se jednalo o tržní cenu), ovšem s valorizací financí vyplacených před 14. lety se nechtěli zabývat a pak tou matematikou, o které tady bylo řeč vyšlo, že jsem platil znova. A hodně moc.
Prostě pan (v mnoha případech soudruh) soudce s tupou hlavou potřebuje na všechno zákon, nebo aspoň precedent. Ano on jeden takový precedent existuje, ale jeho smysl je právě opačný, že se většinou peníze vyplácí až v době vypořádání a proto nelze brát v potaz ceny v době rozvodu.
A jak si vysvětlujete § 473 ObčZ, zvláště pak odst. (1), který se vztahuje k dotazu tazatele? Pro vaše tvrzení v něm není ani ta nejmenší opora a že by vaše výmysly byly nad zákon, tak tomu se mi opravdu věřit nechce.
Dobrý den. Máte pravdu. Po vypořádání SMJ, kdy připadne polovina majetku pozůstalému manželovi se rozděluje dědictví rovným dílem, čili jak správně píšete každý dostane 1/3 z té polovina, neboli 1/6 z celku. To co jsem psal předtím odvolávám, neboť jsem si ty stejné podély vyložil jako polovinu vždy manželka a druhou polovinu zbývající děti. Ale jak správně píšete, na to se nikdo neptal. Tak doufám, že tento nesprávný výklad nezpůsobí někomu nějakou újmu, nedej Bože trauma. S pozdravem Laďa
amores, bude dědit manželka 50% a děti 50%.
OK?
stačí takto?
doplněno 02.03.11 20:11:Lady, máte čím doložit Váš odhad, či názor?
Lady, psala jste, že jste studovala právo. Co SJM? Manželka dědí polovinu. To se klidně vsadím.
Nevím, proč to nechcete pochopit, ale je to úplně jednoduché a správně to tady uvádí většina rádců. Manželka svou půlku měla před zesnutím manžela a má ji i po té. Tady se bavíme o dědictví po manželovi/otci. Zjednodušeně o jeho polovině SJM. A z té do stane manželka 1/3, první dítě 1/3 a druhé dítě 1/3. Co je na tom nejasného?
Ano, studuju práva, svou odpověď jsem myslela tak, že z toho, co se skutečně bude dědit, připadne každému z dědiců - manželka, jedno dítě, druhé dítě - 1/3. To, že se nejdříve vypořádá SJM, z čehož dostane půlku manželka, to mi přišlo samozřejmé, takže jsem to neuváděla, moje chyba. Jinak pro všechny ostatní, Mařenka má pravdu, dědictví bude vycházet pouze z majetku zůstavitele, tedy z jeho půlky SJM, z této půlky pak každému připadne třetina
Díky za objasnění, že se bude dědit pouze po zesnulém a ne i po živém. To by jednoho nenapadlo . Konečně víme, v čem je zakopaný pes.
No očividně některé to nenapadlo, když si mysleli, že se bude dělit úplně všechno na třetiny, tedy celé SJM, když manželka ještě žije
Nevšimnul jsem si ani v jediném příspěvku, že by někdo tvrdil, že se bude dědit celé SJM. Hlavně, že jsme si tu komplikaci vysvětlili
No třeba já si toho všimla, když Mařenka reagovala na můj přízpěvek tak, že co jsem to za blba, který studuje právo, a neví, že se podíl nepočítá z celého SJM, ale pouze z toho, co zbyde po odečtený manželčiny půlky, tak jsem to radši uvedla na pravou míru, že.
doplněno 02.03.11 20:59:No a ještě se mi tam povedla hrubka - oprava příspěvek. To je den
Coop, znám hromadu lidí, kteří tohle nevědí. Zažila jsem tuhle nepříjemnou událost na vlastní kůži... Třeba i málokdo ví, že nevyplacený důchod a třeba poslední mzdu dědí jen ti, kteří se zesnulým žili ve společné domácnosti.
Nikoliv!
V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel, každý z nich stejným dílem. Tedy v daném případě,kdy jsou 2 děti, dostane každý třetinu.
atereus, mýlíte se.
zkuste dosadit 3,4,5,6, dětí, to se manželce zmenší dědictví?
Nikoliv
doplněno 02.03.11 21:00:Hlava druhá: Dědění ze zákona(1) V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel nebo partner1a), každý z nich stejným dílem.
tento argument stačí!
Děkuji všem!Já a sestra se vzdáváme dědictví,teda pokud bude žít maminka.To podstatné,že nemá nárok babička na nic je skvělé.Pěkný den všem
amores, jestli můžu trošku ještě poradit, nevzdávejte se sestrou dědictví. Je to do budoucna jen pro Vaše dobro.S maminkou se jistě v pohodě dohodnete. Může totiž ještě nastat v budoucnu situace, se kterou nyní žádný z Vás určitě nepočítá. Maminka se např. může znova vdát. A lidské osudy se ubírají mnohdy jinak nežli měl člověk původně v plánu. Např. může být nenápadně dotlačena k převodu poloviny domu na dalšího manžela. A ten např. může mít i svoje děti. Když si přečtete na netu různé vzniklé komplikace při ev. úmrtí, skoro z toho mrazí. Samozřejmě mnoha nepříjemnostem může maminka předejít závětí ve váš a sestřin prospěch. Ještě to vše v klidu uvažte.Láska je věc jedna, majetek druhá...Karina
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.