Fridrich Falcký

Od: Datum: 11.03.14 22:05 odpovědí: 1 změna: 12.03.14 11:14
avatar

Jaké je prosím přesné rozmezí vlády Fridricha Falckého na českém trůně? 4.11.1619 - ... Děkuji moc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.03.14 11:14
avatar

Ono to celé tehdy bylo poněkud zmatečné. V té době byl na českém trúně, po smrti Rudolfa II. a pak i jeho bratra Matyáše II., Habsburk Ferdinand II. Štýrský, Ten se ověem nelíbil českým stavům a tak ho 19. srpna 1619 sesadili. Následně zvolili králem Fridricha Falckého, který byl, pravda, korunován 4. listopadu 1619, ale zvolen byl už 26. srpna.

Ještě složitější je to s koncem jeho panovnictví. On, podle svého vlastního mínění, nikdy českým králem být nepřestal a do konce svého života tento titul užíval. Nicméně za faktický konec jeho vlády lze brát datum bitvy na Bílé hoře, tedy neděli 8. listopadu 1620.

Tahle bitva trvala zhruba hodinu, dá se říci, že ze strany stavů a Zimního krále byla zpackaná, ale z vojenského hlediska mohla být pouhou bezvýznamnou episodou. Nicméně Fridrich Falcký, který už v té době s tragickým koncem počítal a manželce, královně Alžbětě Stuartovně, doporučoval balit, vzal nohy na ramena tak překotně, že v Praze zapomněl svůj Podvazkový řád a jedna legenda dokonce vypráví, že málem i syna. Podle ní Fridrichův komoří na poslední chvíli objevil někde ležící raneček s plačícím Ruprechtem a jen tak tak ho stačil hodit do posledního kočáru (Seydel, R., Nevěry Habsburků, str, 68)

Něco o té době si můžete přečíst v knize B. Doktorová, Milostné a politické pletky kolem českého trůnu (http://www.palmknihy.cz/web/k…-kolem-ceskeho-trunu-3372.htm)

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.