Redoxní reakce

Od: Datum: 28.02.14 21:05 odpovědí: 4 změna: 06.03.14 11:40

Ahoj, mužu se prosím vás zeptat, proč se reakce Zn(2+ nahoře)+ 2 Ag--> Zn + 2 Ag (+ nahoře) nemůže uskutečnit? Moc děkuju :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.02.14 23:03
avatar

Pokud jsou oba prvky v roztoku,pak se navzájem ovlivňují svojí elektropozitivitou-elektronegativitou.čím je prvek elektronegativnější,tím víc přitahuje vazební elektrony.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.03.14 08:16

Když ponoříš kovovou elektrodu do roztoku, obsahujícího ionty stejného kovu, ustaví se mezi roztokem a kovem elektrický potenciál, který je důsledkem reakce X ⇄ X(n ) ne. Tento potenciál najdeš pro konkrétní reakce v tabulkách jako standardní elektrodový potenciál E°. Protože k vyjádření elektrického napětí potřebujeme druhý bod, vztahuje se vůči elektrodovému potenciálu vodíku, kterému přiřazujeme hodnotu 0. Obecné - neušlechtilé kovy mají tento potenciál záporný a tedy reagují s vodou, ušlechtilé kovy jej mají kladný a nemohou tedy redukovat vodíkové ionty. Jednotlivé kovy byly seřazeny do řady, která je známá jako Beketovova řada kovů, kterou najdeš třeba ve wikipedii . Kov, stojící v této řadě více vlevo nebo nahoře (podle toho, jestli je řada v řádku nebo sloupci) redukuje z roztoku ionty kovu, který je vpravo od něj, nebo níž. Vodík má hodnotu 0 voltů. Kovy, které mají tento potenciál kladný, mají větší afinitu k elektronům než vodík, a v důsledku toho nereagují s neoxidujícími kyselinami, protože reakce na př. Ag H( ) = Ag( ) H nemůže z tohoto důvodu probíhat.

Stačí?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luckalucka
Datum: 02.03.14 14:51

Doobroš, chápu, dekujuu! :)

Od: mrkva
Datum: 06.03.14 11:40

Jen taková poznámka při posuzování samovolnosti reakce (zda běží samovolně doleva či doprava atd tj zda E° reakce doprava je menší či větší než 0 V)

V tabulkách je E° uveden většinou pro redukci (bylo to tak dohodnuto)

takže pozor na znaménka:

Zn2+ + 2e-→ Zn Eo(Zn2+/Zn) = -0,763 V (∆Gro = 147 kJ.mol-1 )

Zn → Zn2+ + 2e- Eo(Zn /Zn2+) = +0,763 V ( ∆Gro = - 147 kJ.mol-1 )

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.