Radioaktivita - záření a rovnice s ním

Od: Datum: 25.02.14 16:52 odpovědí: 13 změna: 25.02.14 21:16

Dobrý den,

potřebuju pomoc na zítřejší opravnou písemku. Potřebovala bych vedět co je myšleno, když mám zadání Pb vysílá záření beta mínus ( neberme v potaz jaké jsou tam u toho čísla ). Vím, že to je nějaká rovnice, já tam ovšem napsala rozpad jader a to bylo špatně.

Budu vděčná za cokoliv!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: 3axel
Datum: 25.02.14 16:59

při beta mínus rozpadu se mění neutron na proton a vyzáří se elektron. a elektronové neutrino. počet nukleotidů v jádře zůstavá stejný.

Ohodnoceno: 0x

Od: elis*
Datum: 25.02.14 17:02

Moc se omlouvám ale tohle je už na mě moc odborné, nešlo by to prosím jinak? Třeba jak to vypadá napsané?

Datum: 25.02.14 17:13

v jádře se při beta mínus rozpadu změní neutron na proton. jádro se nerozpadne. Tím, že je v jádře o jeden proton navíc, tak se jádro změnilo na jádro jiného prvku, který má protonové číslo o jedno větší.

Datum: 25.02.14 17:05

pardon, počet nukleonů zůstává stejný. změní se ale jejich poměr, ubude neutron a přibude proton.

Datum: 25.02.14 17:13

Teď si sice nejsem úplně jistá, ale to co popisujete jsem tam napsala. A podle paní profesorky to je špatně. Bohužel co se po mě chce už mi vysvětlit nedokázala

Datum: 25.02.14 17:15

nevím, jestli jste to pochopila , ale o jaderný rozpad v tomto případě nejde. jádro se nerozpadá. mění se poměr částic v něm. Poměr neutronů a protonů. jeden proton přibyl, jeden neutron ubyl.

Datum: 25.02.14 17:18

takže je to přeměna jader? Snažím se chytnou článku v učebnici

Datum: 25.02.14 17:28

ano, přeměna jader. vida, v učebnici to bude jistě lépe vysvětleno, než já tady laicky napíšu, její autoři asi na rozdíl ode mne asi budou fyzikové

Datum: 25.02.14 17:30

Super, tak snad mi pomůže učebnice, i když tam toho moc není :D

Strašně moc vám děkuju :)

Datum: 25.02.14 17:41

není zač vážně toho v učebnici moc není? jen ze zvědavosti , můžete říct, o jakou učebnici jde? na jaké škole. jen pro zajímavost, mě vždycky fyzika bavila, tak proto.

Datum: 25.02.14 17:53

No já to mám vlastně do chemie :D jsem v prvním ročníku na gymnázium, a tohle učivo bereme trochu mimo učebnici. I když je pravda, že mi s učebnicí ani moc nepracujeme, ale máme tuhle

Datum: 25.02.14 19:22

teď jste mi připomněla, jak mě v prváku na gymplu připadalo divné, že stejné věci berem ve fyzice i chemii do té doby bylo všechno na základní škole pěkně rozdělené do jednotlivých předmětů

no tak hodně štěstí při písemce

Datum: 25.02.14 21:16

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.