2 zkušební maturity-nepúspěch=maturita v září

Od: Datum: 25.02.14 10:01 odpovědí: 13 změna: 25.02.14 16:36

Dobrý den,

jedná se o střední soukromou školu, která se tímto zoufale snaží obnovit svoji "prestyž", kterou už dávno ztratila a škola už nestojí tím pádem ani za zlomenou grešli. Už podruhé měli studenti zkušební maturitu z předmětů, které budou u ústní a písemné maturitní zkoušky. Známka z první zkušební maturity se brala jako konečná známka v pololetí. Čili kdo dostal 4, měl 4 v pololetí. Při druhé zkušební maturitě, kdo neudělá, jde k maturitě v září.

Pochopil bych, kdyby alespoň pár dnů před tou zkušební maturitou zvolnili temto v zadávání písemek a úkolů, ale nikoliv. Den před tou 2. zkušební maturitou byli ještě navíc zkoušeni z 20 maturitních témat z angličtiny a měli písemku z předmětu právo. Navíc do toho všeho museli odevzdávat ročníkovou práci, jejíž rozsah byl 200 stran.

Chci se tedy zeptat, jseli vůbec mají právo toto organizovat a na základě výsledků rozhodovat, jeslti pujdou k maturitě až v září. To by přece mohli rovnou dát celou maturitu v únoru v průběhu vyučování...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: levlef*
Datum: 25.02.14 10:07

dobry den, nejsme pravnik, ale uz z principu veci a predevsim zakona musi byt udelana maturitni zkouska v radne, zakonem danem terminu, s pisemkami a zadanim, ktere je aktualni. Tedy v kvetnu musi zaci absolvovat normalni maturiotni zkousku tak, jak uklada zakon - a ne, ze napisou nejaky test z minulosti a kdyz ho maji blbe, preskoci se maturitni zkouska a rovnou se jim da reparat. je to nesmysl a z selskeho rozumu mi vyplvya, ze porusuji zakon - obratila bych se s dotazem na ministerstvo skolstvi.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jancakk
Datum: 25.02.14 10:43

Váš dotaz je trochu chaotický.

Při maturitě se většinou "přihlíží" ke známkám na vysvědčení (jak kdo studoval...). Hlavně ve školní (profilové) části maturity a části státní maturity, kterou organizuje škola. Je to neoficiální pravidlo. Komise se snaží dobrým studentům nezhoršil známky z maturity (pokud měli pěkný prospěch). Nemusí to tak být na všech školách. Flákače nemají rádi nikde.

Právo organizovat zkušební maturitu má každá škola. Studenti jsou rádi, že si můžou vyzkoušet testy a zjistit, jak na tom jsou.

Učitel může zařadit zkušební maturitu coby typ zkoušení jako hodnocení v pololetí. Záleží jen na učiteli, zda známky ze zkušební maturity započítá či ne.

..."Při druhé zkušební maturitě, kdo neudělá, jde k maturitě v září"...Proč by někdo chtěl maturovat na jaře, když na to absolutně nemá a maturu by nesložil? Ze zákona si musí všichni studenti posledního ročníku SŠ dát přihlášku na jarní temín (dávala se nějak do konce listopadu). Za určitých podmínek vás k maturitě škola (vyučující) nemusí pustit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martinnovak
Datum: 25.02.14 10:58

Jedná se o to, že známka z první zkušební maturity, která proběhla v listopadu, byla výsledná na výpisu vysvědčení v pololetí.

Známka, kterou student dostane z té 2. zkušební maturity, která proběhla v únoru, se bude brát jako výsledná známka na konci roku. Čili kdo se nestihne naučit 20 knížek na češtinu nebo 25 okruhů ze zeměpisu a 25 témat angličtiny a dostane z toho za 5, má smůlu - jde na reparát.

Datum: 25.02.14 11:02
Precti si skolni rad a jeho cast Klasifikacni rad. Pokud je nebo proti zajdi za reditelem a pozaduj napravu. Jinak asi kontaktovat inspekci.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.02.14 10:58
Druhu zkusebni maturitu asi chapou jako znamku za 2. pololeti. Pokud neprospeje, ceka ho reparat v srpnu a maturita v zari.
Skola ma jiste klasifikacni rad a znamka nemuze byt podle jedne znamky, i kdyz dana znamka ma nejvyssi vahu.
Test se take psat muze. Rocnikova prace urcite byla zadana v primerenem terminu a posledni den to nemate co dohanet.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: martinnovak
Datum: 25.02.14 11:02

Známka z té maturity se objeví na vysvědčení.

Máte pravdu, tu ročníkovou práci jsem zmiňovat nemusel a samozřejmě, že je každého problém, když to nechá na poslední chvíli. Jenom jsem tím chtěl poukázat na "toleranci" soukromé školy, která by podle mě měla být vyšší, než na státních školách.

Datum: 25.02.14 11:38

proč by na soukromé škole měla být vyšší tolerance? já bych naopak řekla, že ta tolerance by měla být nižší - za svoje peníze chci kvalitu a nízká laťka se s kvalitou moc neslučuje *nevi*

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 25.02.14 11:48
avatar

Asi tak. I když to tak neplatí vždy. Za peníze si studenti mohou "koupit" jiný přístup od učitelů i školy samotné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jancakk
Datum: 25.02.14 13:23

lesi - to jste vystihla. Některé střední soukromé SŠ jsou jedny z nejtěžších v republice vůbec. Jejich studenti si dřív vybírali těžší formu maturity (když byly dvě varianty). Mají značně vysoké školné ale též stipendia. Např. Open Gate v Babicích nebo PORG. Studenti jsou připravováni nejen ke složení standardní české maturity, ale i k získání mezinárodního certifikátu IB Diploma (mezinárodní maturita skládána v angličtině).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martinnovak
Datum: 25.02.14 15:11

Ano, ale není škola jako škola. A už to malinko odbíhá od témato, za což vlastně mohu já, takže se omlouvám.

Pořád mi ale přijde na hlavu, že by známka na vysvědčení byla tvořena jenom z té známka ze zkušební maturity.

Datum: 25.02.14 15:18

Máš dvě možnosti - jedna je výše. A to ještě jednou - přečti si školní řád, hlavně především jeho sekci klasifikační řád. Někde tam bude něco o tom, že se hodnotí práce za celé pololetí a ke klasifikaci je třeba aspoň dvě známky. A domáhat se nápravy.

Druhá možnost je, že když dostaneš za 5, odvolat se a požadovat kominí přezkoušení.

Na tvém místě bych ale byla docela ráda, že vás někdo nutí k přípravě k maturitě, Někde je to tak, že do školy se učte všechno a na maturitu se připravujte sami, žádný termín, takže klasika - zítra začnu a tak furt. Možná je to dost krajní případ, že vás takto brzo zkouší, ale opět jste o tom museli vědět aspoň od září.

Třetí možnost je teď přestoupit na jinou školu, udělat srovnávací zkoušky, pokračovat v ročníku, uzavřít ho a odmaturovat. Na státní školu (gymnázium) zapomeňte, tam vás na 2 měsíce nevemou, možná jiná soukromá škola.

Nevím, jakou máte možnost odejít z té současné (záleží na smlouvé, můžou být sankce) a jaká výhra bude maturovat v neznámém prostředí, otázky mohou být lehce jiné, může být jiný způsob zkoušení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.14 15:12

Tak dát 155 000 Kč ročně za ZŠ, 470 000 Kč ročně za gymnázium (boarding s ubytováním) nebo 236 000 Kč ročně ta denní studium gymnázia. Vynásobit 4 nebo 8 a asi musí říkat něco o kvalitě. Milion nebo dva za studim, no nevím, kdo z vás by to dal?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.14 16:36

Jsou rodiče, kteří na to mají - jinak by ty školy nemohly fungovat. Rovněž na tyto školy chodí děti bohatých cizinců, kteří u nás pracují třeba jen na krátkou dobu (proto jejich děti potřebují mezinárodní maturitu). Chtěla jsem poukázat na to, že některé soukromé SŠ i VŠ patří mezi nejtěžší školy v republice. I podle hodnocení maturit a dalšího studia. Velká většina těchto SŠ jde studuvat celou VŠ v zahraničí a hlavně cizinci se sem nevrací. Na těchto školách je možnost stipendií, nicméně souhlasím, je jich v republice jen několik a pro rodiče s průměrnými platy to není. Ledaže by dítko mělo štěstí a dostalo značné stípko.

doplněno 25.02.14 16:49:

Například na škole Porg mají "Studijní fond Pavla Hlavinky uděluje stipendia pro nadané studenty z rodin, jejichž finanční situace neumožňuje hradit školné v plné výši. Stipendium je nenárokové a je přiděleno na základě individuálního posouzení žádosti, studijní fond přihlíží k příjmům a majetkovým poměrům rodiny.

Studijní fond uděluje stipendia ve výši 25_100 % školného na celých osm let studia."

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.