Konstrukční úloha

Od: Datum: 22.02.14 09:03 odpovědí: 3 změna: 22.02.14 10:01

Potřeboval bych poradit jak zkonstruovat trojúhelník ABC, c=6 cm,Vc=4,5 cm, poloměr kružnice opsané je trojúhelníku r=4 cm.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 22.02.14 09:37

V Googlu i v učebnici najdeš podobné příklady a rozbor konstrukce kružnice opsané. V zásadě je to kružnice, která prochází všemi třemi vrcholy trojúhelníku, tedy A, B i C.

Tvoje konstukce začne nakreslením strany c, tedy úsečky dlouhé 6 cm, která má krajní body odpovídající vrcholům trojúhelníka A a B. Z každého tohoto bodu si nakreslíš kružnici o poloměru zadané kružnice opsané, tedy 4 cm. Tam, kde se protnou, najdeš střed kružnice opsané, která tedy bude procházet body A i B. Bod C najdeš tak, že si uděláš se stranou c rovnoběžku ve vzdálenosti rovné výšce ke straně c, tedy výšce Vc=4,5 cm. Tam kde se rovnoběžka protne s opsanou kružnicí, bude (budou!) vrcho(y) C trojúhelníka. Řešení je tedy víc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pitr
Datum: 22.02.14 10:01

Tak děkuju moc ! asi se vám to zdá primitivní, ale já jak nemám tolik narýsováno tak mě ty konstrukční úlohy dělají celkem problém a to řešení tam prostě nevidím.

Datum: 22.02.14 09:38
avatar

To je ale hodně jednoduchá úloha. Nejprve zkonstruuji trojúhelník ABS, kde S je střed kružnéce opsané, a závěr snad už je jasný. Nebo ne? Mám radit dál? Když tak se ozvi, ale nějdřív to zkus sám.

Úloha má čtyři řešení, ymetrická, podle osy strany c a podle strany c. Obecně (s jinak zadanýmy parametry) může mít nula řešení, dvě řešení nebo čtyři řešení v závislosti ve vztahu vc a výrazu sqrt (r2-v2/4)

doplněno 22.02.14 09:41:

Tak pokkud by ti můj návod nestačil, už se ozývat nemusíš. Host mne předběhl a uvedl řešení (skoro) úplné.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.