Trocha gramatických otázek

Od: Datum: 16.02.14 16:33 odpovědí: 19 změna: 19.02.14 15:05

1. procestoval celou naši zemi nebo procestoval celou naší zemí?

2. Snědl jak rybu, tak opečené brambory. (Je to OK?)

3. Alena Malá jako Petrova manželka, Jana Smutná jako sekretářka, bývalá Petrova žena nebo usměvavá Honzova žena Libuše. (Bude za Petrova žena čárka?)

Díky moc za pomoc.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.02.14 16:39

1. Obojí je správně, první varianta je lepší.

2. Je to O.K.

3. Je to O.K., čásrka tam bude.

doplněno 16.02.14 22:05:

Myslím, že jste v češtině dobrá, jen si moc nevěříte.

doplněno 17.02.14 10:52:

@ivzez: Ano, přehlédl jsem se, myslel jsem čárku za Petrova manželka. Za Petrova žena čárka nebude protože před "nebo" se čárka nepíše ! *jasne*

Ohodnoceno: 2x

Datum: 17.02.14 09:45

Ale no tak, v první větě samozřejmě (tu) naši zemi z krátkým i.

U té trojky čárka skutečně nebude (ladinpraha, ivzes), ale tam vás chápu, asi vás spletlo to, že na začátku po "Ptrova manželka" čárka patří, a nevšiml jste si, že "bývalá Petrova žena" je až ve druhéčásti.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.02.14 16:54

1. Krátké i

2. Napsal bych "tak i opečené ...", ale není nutné

3. Nebude

Ohodnoceno: 3x

Datum: 16.02.14 22:16

Souhlasím s Ládinem 3. Bez čárky V první odpovědi je uvedeno, že by měla být čárka - to je chyba. (Ostatní již bylo zodpovězeno.)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 17.02.14 09:46

Pěkný ovatar (k pěkným odpovědím)

doplněno 17.02.14 09:47:

Ale fuj, avatar. Takhle to vypadá, jako bych mluvil o vepřové hlevě *zed*.

Datum: 18.02.14 04:20

To bylo určeno mně?

doplněno 18.02.14 18:27:

Asi jsem se nějak ztratila v řazení odpovědí ...

Datum: 18.02.14 08:33

Ale ne, to bylo na avatara, který má nově Ladinpraha. (No a na můj krásný překlep "ovatar"). Ale ten tvůj avatar se mi taky líbí.

Datum: 16.02.14 19:13

A ještě vstupenky jsou vyprodány nebo vstupenky jsou vyprodané?

Datum: 16.02.14 19:16

Použít lze obojí. Já bych se řídil ušima podle celé věty nebo souvislostí.

Od: axus®
Datum: 17.02.14 09:56

Pro Kartagince a Ladinpraha.

Proc je 1 spravne pouze s kratkym i?

Podle mych usi je spravne oboji, pokazde ale s trochu jinym vyznamem, ne?

procestoval celou naši zemi - projezdil ji krizem krazem, vsude byl, celou ji prozkoumal...

procestoval celou naší zemí - Prijel od Rozvadova, projel pres celou delku zleva doprava a pokracoval dal na Slovensko...

Podle mne to tak pouzit jde.

doplněno 17.02.14 09:58:

Zkratka pouziti ve 4., respektive 7. padu.

Datum: 17.02.14 10:33

Dobře, to je úvaha, která trochu relativizuje samozřejmost krátkého i, ale ne jeho použití. Ano, v sedmém pádu by bylo dlouhé i, ale "procestovat" se pojí se čtvrtým pádem (aspoň podle mne, ale i podle následujícího citátu : "procestovat dok. cestováním navštívit (růz. místa): procestovat kus světa" . Se sedmámý pádem by muselo být "cestovat" (cestoval celou naší zemí - Prijel od Rozvadova, projel pres celou delku zleva doprava a pokracoval dal na Slovensko...)

No dobře, při troše násilí na češtině to lze tak interpretovat interpretovat, ale ne a nelíbí.

doplněno 17.02.14 14:20:

Tak jsem otázku vazby "procestovat" se čtvrtým anebo sedmým pádem konzultoval s ústavem pro jazyk český. Ten, s kým jsem se radil, spontánně odpověděl, že procestovat se váže jen se čtvrtým pádem, ale ještě to zkontroloval ve slovníku vazeb a ten mu to potvrdil.

Na druhou stranu mne zklamal, když jsem se ho ptal, jestli "třikrát větší (či dražší¨znamená, že když neco stojí stovku, tak to dražší stojí tři stovky nebo čtyři. Já osobně bych pokládal za správné jen to první, ale podle něj se v jazykovém úzu používá oboje. No, tady jsem asi deformován matematickým pohledem.

Datum: 17.02.14 10:59

Rozumim a take mi to samozrejme napadlo to cestovat vs. procestovat.

Ale musi se na to od lesa a s primhourenyma ocima.

1. Nekdo se rozhodne, ze pozna nasi zemi. Pak ji prijede procestovat s kratkym i.

2. Nekdo projizdi z Nemecka na Slovensko, tak pouze cestuje s dlouhym i a bez procestovani.

3. A ted prijde ten figl. Nekdo cestuje z Nemecka na Slovensko a pri te prilezitosti se rozhodne poznat nasi zemi alespon v ramci jeho cesty skrz. Tak napisu procestovat zemi s dlouhym i a vlastne mi to cestinsky rika, ze je to kombinace dvou predchozich pripadu. Do jedne vety vsoukane, co bych jinak musel napsat dvema vetama nebo souvetim - ze sem poznal zemi a ze sem ji zaroven vyuzil pro tranzit.

Prislovecne zabiti dvou much jednou ranou.

Je to krkolomne, cestinsky asi nepsravne, ale v ramci basnicke licence bych rekl ze pouzitelne. *frajer*

Od: praivo2
Datum: 17.02.14 11:37
*palec*

Datum: 17.02.14 11:39

Jistě, takový výklad je možný, ale nelíbí se mi.Nejsem ovšem vystudovaný češtinář, řídím se spíše jazykovým citem, i když se snažím ho podpořit četbou publikací a článků. Nemohu to tedy tvrdit stoporocentně (ostatně jazyk se vyvíjí a na některé otázky nemají jednotný názor ani erudovaní odborníci), ale tomu mému citu se ježí chlupy. (Ale, jak jsem napsal, minimálně samozřejmost užití 4. pádu to relativizuje.)

Se sedmým pádem bych viděl možnosti typu "procestovat zemi kým čím autem, ale to je něco jiného. Možná by pomohla příručka "Slovník slovesných, substantivních a adjektivních vazeb a spojení", ale tu nemám a chtějí za ni kolem čtyř stovek.

doplněno 17.02.14 14:26:

Tak jsem otázku vazby "procestovat" se čtvrtým anebo sedmým pádem konzultoval s ústavem pro jazyk český. Ten, s kým jsem se radil, spontánně odpověděl, že procestovat se váže jen se čtvrtým pádem, ale ještě to zkontroloval ve slovníku vazeb a ten mu to potvrdil.
(viz výše.)

Datum: 17.02.14 16:25

Proti takto podlozenemu argumentu uz se neda nic namitat. A ani to neni muj zamer. Naopak se ted muze rict, ze Vase puvodni tvrzeni ma bytelne zaklady.

Ja sam bych to ve skutecnosti asi take tak nepouzil (procestovat a zemi s dlouhym i). Jen hledam vsechny moznosti.

-

Presto to zkusim jeste jinak. Logika vs. priruckova cestina:

Projedu zemí z vychodu na zapad je urcite cestinsky spravne.

Jizda je zpusob cestovani. (Dalsimi jsou napriklad chuze, plavba, let,...).

Kdyz muzu zemí projet, proc bych jí tedy logicky nemohl i procestovat? :-P

Ale to je jedno...

Datum: 18.02.14 18:30

Sloveso pojící se pouze se 4. pádem nelze použít se 7. pádem.

Datum: 18.02.14 21:58

Tomu rozumim.

Otazka ale je, proc tomu tak je?

Ze to tak nekdo rozhodl a uvedl to do nejake prirucky, ktera se vydava za slovo bozi?

Spousta pravidel CJ ma sve opodstatneni. Zde mi ale smysl unika. Vzdyt se tim akorat pripravujeme o rozsireni moznosti vyjadrovani, jak sem napriklad uvedl priklad vyse.

*nevi*

Od: pu®
Datum: 19.02.14 15:05

Axus, ono je nutné vnímat jazyk jako vyvíjející se "substanci", či jak to nazvat. Můžeme se dočkat i toho, že se pády prolnou... Jazyk a jeho užití se vyvíjí v závislosti na uživatelích, ti rozhodují o (četnosti) úzu. Nějaká pravidla jazyka existovat musejí, bez nich bychom se v CS neobešli, ale i ta se vyvíjejí - jenom je nelze aktualizovat každý rok, to víte. Takže možná při dalším vydání se dočkáte i lingvistického cestování dle Vašich představ ;) Do té doby ve spisovném jazyce je prostě nutné respektovat černé na bílém...

(Napadá mě paralela s předložkami - klasický ostravismus je "kvůli toho", což mně osobně rve uši, ale stovky tisíc lidí jsou na tuto vazbu zvyklí a nechápou, proč by se "kvůli" mělo pojit se třetím pádem. Stejně tak "naproti" + genitiv na jižní Moravě, je-li mi známo... A nikde není psáno, že se neprosadí v dalších pravidlech oba pády. Pamatuju si, že maminka se dřív ohrazovala proti eseji v ženském rodě, trvala na maskulinu. Dnes je již možný rod obojí...)

Datum: 17.02.14 16:29

Souhlasím s Vámi: Sloveso procestovat se váže se 4. pádem. V souvislosti, kterou uvádí Axus, je nutné použít sloveso cestovat.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.