Elektrotechnika- metoda uzlových napětí

Od: Datum: 16.02.14 11:29 odpovědí: 8 změna: 16.02.14 14:53

Dobrý den.Měl bych dotaz na metodu uzlových napětí.

Nejdříve si pro každý uzel napíšeme 1.Kirchoffův zákon.

To co mě do uzlu vtéká má znaménko plus a to co odtéká mínus.

Proudy v prvcích obvodu vyjádříme pomocí uzlových napětí, napětí zdrojů a
odporů (vodivostí) rezistorů. Tím získáme soustavu rovnic.

Tak z ní postup z obecných pouček o řešení touto metodou.

V příloze jsem ofotil daný příklad a zde je odkaz na postup řešení:

http://www.google.cz/url?sa=t

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: s11
Datum: 16.02.14 11:31

Omlouvám se, nějak špatně se to vložilo.

Nejdříve si pro každý uzel napíšeme 1.Kirchoffův zákon.

To co mě do uzlu vtéká má znaménko plus a to co odtéká mínus.

Proudy v prvcích obvodu vyjádříme pomocí uzlových napětí, napětí zdrojů a
odporů (vodivostí) rezistorů. Tím získáme soustavu rovnic.

Tak z ní postup z obecných pouček o řešení touto metodou.

V příloze jsem ofotil daný příklad a zde je odkaz na postup řešení:

http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCsQFjAA&url=http%3A%2F%2Fcoptel.coptkm.cz%2Freposit.php%3Faction%3D0%26id%3D6798&ei=MI4AU929CMmi4gT99YCQDQ&usg=AFQjCNHKN5xkjdQd8chG5S(mdsTvrNIy73g&bvm=bv.61535280,d.bGQ&cad=rja

Pro uzel A platí: I1 + I3 - I2 = 0

Pro uzel B platí: I - I3 - I4 = 0

Ale nerozumím tomu, proč se při dosazení za jednotlivé proudy např. počítá:

Vyjádření pro uzel A:

I1= U-U(a) / R1

pro proud I2= U(a) / R2

pro proud I3= U(b) - U(a) / R3

Vyjádření pro uzel B:

proud I (ten je zadaný)

proud I3= U(b) - U(a) / R3

proud I4= U(b) / R4

A můj dotaz zní:

Když dosazujeme za proudu tak vždy v čitateli zlomku je např. napětí zdroje mínus napětí v uzlu A(uzlové napětí) prou proud I1 nebo

když chceme stanovit proud na rezistoru mezi dvěma uzly(proud I2), tak proč se opět v čitateli odečítá napětí jednoho uzlu od druhého?

Dále proč se stanovuje v referenčích uzlech napětí 0V?

Děkuji za odpověď.

Od:
Datum: 16.02.14 12:58

Napětí na rezistoru je U1 = R1 I1. V uzlu A proto bude napětí o U1 menší, čili U - U1 = UA. Proto U1 = U - UA.

Proud I1 = U1 / R1 = (U - UA) / R1. Podobně je to i pro I3. Podle směru proudu je zřejmé, že bude UB - UA. Jelikož napětí vztahujeme k referenčnímu bodu, tak napětí v referenčním bodě považujeme za nulové.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.02.14 13:09

A to napětí nulové bude v obou spodních uzlech? Já jsem si to představoval tak, že vlastně napětí se rozloží na všechny rezistory v sériových nebo paralelních kombinacích výše a tudíž už dole v obou uzlech žádné napětí není. Je tato úvaha správná? Budou tedy oba uzly jako referenční?

Od:
Datum: 16.02.14 13:48

Za referenční bod volíme pouze jeden bod, na obrázku je vyznačen jako R. Mohl být zvolen i ten druhý uzel, případně i jiný uzel. Vzhledem k tomu, že mezi spodními uzly není žádný rezistor, je i na druhém uzlu nulové napětí. Referenční uzel volíme tam, kde se stýká největší počet členů, vhodné je, aby v referenčním uzlu byl jeden pól zdroje napětí.

Datum: 16.02.14 14:11

Je moje úvaha správná, že napětí nulové je ve spodních uzlech i v reálu, protože vlastně veškeré napětí zdroje se rozdělí mezi rezistory nahoře a tím pádem dole už žádné napětí nebude. Je to tak?

Od:
Datum: 16.02.14 14:53

Tato úvaha správná není. Za referenční bod bychom mohli klidně volit např. bod A. Pak napětí v ostatních uzlech budeme vztahovat k bodu A a napětí zde budeme považavat za nulové. V bodě R by pak nebylo nulové napětí, ale - 40 V. V bodě B by pak bylo 30 V.

Datum: 16.02.14 14:33

ještě mám dotaz: např. u proudu I3, který vstupuje přes rezistor R3, proč je to zrovna UB- UA? a ne třeba UA-UB?
A dále metoda smyčkových proudů:
Tak si zvolím směry předpokládaných proudů a píšu obvodové rovnoce pro jednotlivé smyčky. Takže např. pro jednu smyčku A:
U1 + R1 . IA + R2.(IA-IB) = 0
A já nemám jasno v tom, kdyý předpokládám určité směry proudů ve smyčce a a vyznačená smyčka mně jde jakoby proti směru daného proudu na daném prvku, tak zda se píše místo znamenénka plus znamenénko mínus.
př. U1 - R1 . IA - R2.(IA-IB) = 0
Nebo tohle se zohledňuje až ve výsledném stanovení skutečných proudů?
A dále proč se v závorce odečítají od sebe oba proudy IA a IB?

Datum: 16.02.14 11:34

Odkaz s přesměrováním přes Google nefunguje, tak zde posílám přímo odkaz na otevření v PDF:

http://coptel.coptkm.cz/reposit.php?action=0&id=6798

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.